‍‍
صفحه نخست » اقتصادي کد خبر: ۱۲۷۰
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۴
تعداد بازدید: ۱۳۶۶
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

کشکان: با وجود افت شدید هر اونس طلا در بازارهای جهانی، سقوط به کانال 1200 دلاری و کاهش قابل توجه ارزش سکه و دلار در بازار، سکه همچنان حباب دارد، به گفته یک تحلیل‌گر، دلار و سکه از سبد سرمایه‌گذاری مردم عادی خارج شده است.

 طی هفته گذشته هر قطعه سکه تمام طرح جدید با افت قابل توجهی از یک‌میلیون و 310 هزار تومان هم‌اکنون به یک‌میلیون و 160 هزار تومان(150.000-) سقوط کرد.

بر اساس این گزارش، رأس ساعت 11:30 ظهر (پنج‌شنبه) قیمت سکه با آغاز ریزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی از 1360 دلار و حرکت به سمت کانال 1200 دلاری افت شدیدی را تجربه کرد و در همان ساعات قیمت سکه بهار آزادی در بازار تهران نزدیک به 40 هزار تومان ریخت.

 این تنها عامل برای کاهش قیمت طلا و سکه در بازار نبود بلکه ارزش دلار در برابر ریال نیز تحت تأثیر اخباری مبنی بر لغو تحریم‌های یک بانک ایرانی در دادگاه عالی انگلیس، بدون معطلی 270 تومان کاهش یافت.

بر همین اساس، در این روز، هر دلار امریکا در بازار غیر رسمی 3 هزار و 190 تومان ارزش‌گذاری شد؛ این کاهش قیمت در بین بازیگران و سوداگران بازار این نگرانی را ایجاد کرده که مبادا بیش از این قیمت‌ها بریزد، بنابراین به هر قیمتی در حال فروش بودند.

بر اساس این گزارش، شواهد عینی خبرنگار فارس از صرافی‌های چهارراه استانبول و میدان فردوسی تهران، حاکی از آن است که دیگر سرمایه گذاری در این بازار برای دلالان سودی ندارد و به قول یکی از دلالان دیگر دوران نوسان‌ها و افزایش هیجانی قیمت‌ها گذشته است و دیگر نمی‌توان روی این بازار حساب باز کرد.

پیش از این محمد حسن تسلیمی، تحلیل‌گر بازار سکه و ارز در رابطه با وضعیت این بازار گفته‌ بود: دلار و سکه از سبد سرمایه‌گذاری مردم خارج شده است؛ این بازار دیگر برای مردم عادی سود آوری ندارد.

در این میان، قراردادهای آتی سکه در بورس کالا در سررسیدهای تیر، مرداد و شهریورماه نیز از این کاهش قیمت، مسثتنی نبوده و هر کدام با حداقل 4 درصد منفی(نزدیک سقف کاهش قیمتی روزانه) داد و ستد شدند، یادآور می‌شود که در روز معاملاتی چهارشنبه در ساعتی از معاملات، قیمت سکه نقدی و آتی برابر شد.

این روند کاهشی قیمت‌ها بسیار قابل توجه بود به عبارتی طی یک هفته افت شدیدی در قیمت‌ها رقم خورد تا بسیاری از سرمایه‌گذارانی که به آینده این بازار امید بسته بودند، متضرر شوند.

بر همین اساس، شاید در ذهن مردم اینطور تداعی شود که قیمت‌ها دیگر از این ارزان‌تر نخواهد و هم‌اکنون فرصت خرید است، اما با توجه به محاسبه قیمت جهانی طلا و دلار هر قطعه سکه در بازار همچنان حباب دارد.

طبق این فرمول فرمول: {[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ 31،1 ]× 0،916×وزن سکه}+ حق ضرب.

طبق این فرمول قیمت هر اونس 1295.10 ضرب در 3200 تومان تقسیم بر 31.1(وزن اونس) و ضرب در 0،9 سپس با لحاظ وزن 8.113 سکه و عیار آن به علاوه حق ضرب 5 هزار تومانی در حال حاضرقیمت واقعی سکه 988هزار  تومان است.

طبق این فرمول هر قطعه سکه با توجه به قیمت‌های جهانی طلا و دلار در بازار، 160هزار تومان حباب دارد،اما از آنجایی‌که سودجویان از این امر متضرر شده‌اند، حاضر به فروش به قیمت واقعی آن نیستند.

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: