‍‍
صفحه نخست » کد خبر: ۱۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۶
تعداد بازدید: ۱۴۱۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

کشکان: تخلف در انتخابات، توهین به شعور و شخصیت مردم کوهدشت است.

ساعت شش عصر است. تجمع کاندیداهای معترض انتخابات شورای شهر کوهدشت از یک ساعت پیش جلوی دفتر امام جمعه آغاز شده است. آن ها با پلاکارد ابطال انتخابات، می گویند در انتخابات شورای شهر کوهدشت تخلف و کارشکنی شدید صورت گرفته است. کاندیداهای معترض برای اثبات ادعای خود اسناد و مدارک جمع کرده اند. آن ها خواهان عدم تأیید و اعلام نتایج شورای شهر قبل از رسیدگی به تخلف ها هستند. آقای رشنو، نماینده‏ی سیاسی- امنیتی استانداری می گوید کاندیداهای معترض اسناد و مدارک خود را ارائه دهند تا پس از طی مراحل قانونی به خواسته های آن ها رسیدگی شود. کاندیداهای معترض و تجمع کنندگان، اعلام نتایج و بعد از آن ابطال احتمالی انتخابات را باعث اغتشاش و تجمع هواداران 9 نفر کاندیدای معرفی شده می دانند. آن ها ابطال سریع انتخابات را با وجود اسناد و مدارک جمع آوری شده، حق قانونی خود می دانند. کاندیداهای معترض می گویند انتخابات سالم در شهر کوهدشت انجام نشده است، چگونه می توان بر این انتخابات ناسالم، نام انتخابات نهاد؟ اهمیت قانون انتخابات به گونه ای است که به گفته ی "رویر کولارد":«انتخابات با قانون اساسی یک کشور برابری می کند.» از سوی دیگر نظام های انتخاباتی متناسب با شرایط جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی یا اجتماعی می تواند باعث وفاق و هم بستگی اجتماعی شود. اگر به دلایلی قوانین نظام های انتخاباتی زیر پا گذاشته شود، تشتت و تفرقه را در پی خواهد داشت. اگر ما بپذیریم که مشارکت یک نوع رابطه ی جمعی است و روابط جمعی ریشه در الزامات متقابل دارد، مشارکت مظهر اعتماد می شود. "هابرماس" تصریح می کند:«توانایی کنش ارتباطی، انتقال درک مشترک است که تعامل را بر سه پایه اصلی می داند: راستی، درستی و صداقت. امور اخلاقی متضمن این است که کنش گران در ارتباط متقابل همیشه چنین استباط کنند که مبادلات گفتاری آن ها اعتماد متقابل ایجاد می کند. اگر این افراد چنین فرض کنند که تاکنون صادقانه رفتار کرده اند ارتباط می تواند ادامه یابد.» اما اگر اگر پایه های مشارکت مخدوش شود، اعتماد هم سلب می شود. کاندیداهای معترض از نشست خود با  آقای رشنو، نماینده‏ی سیاسی- امنیتی استانداری راضی نیستند. آن ها می گویند نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر کوهدشت، بر عهده ی نماینده ی مجلس شورای اسلامی است. کاندیداهای معترض و تجمع کنندگان می گویند نماینده ی مجلس شورای اسلامی باید یک انتخابات سالم را در شهر کوهدشت اجرا می کرد نه یک انتخابات ناسالم که اسناد و مدارکش موجود است. کاندیداهای معترض و تجمع کنندگان دلایل تخلف در انتخابات شورای شهر کوهدشت را این گونه ارائه می دهند: 1- کادر هیئت اجرایی و نظارت در دست 7 یا 8 نفر کاندیدای خاص بوده است. 2- تعرفه های اسکن شده در سطح شهر موجود است. 3- در صندوق شماره ی 16، 115 تعرفه ی اسکن شده باطل شده است. 4- صندوق اخذ رأی دبستان عصمت در ساعت 5 عصر تعطیل شده است! 5- شروع انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر در ساعت 10 صبح بوده است! 6- تعرفه های شورای شهر در مقابل تعرفه های ریاست جمهوری زودتر تمام شده است! 7- دست خط برخی از تعرفه های اخذ رأی به دلیل اسامی کاندیداهای از قبل نوشته شده، ناهمخوان است! 8- کد پستی برخی از رأی دهندگان به دلیل سکونت در روستا با کد پستی شهروندان کوهدشت مطابقت ندارد! 9- عدم حضور کامل کاندیداها در قرنطیه ای که از سوی فرمانداری معرفی شده است!

کاندیداهای معترض و تجمع کنندگان می خواهند مسؤولین اجرایی پاسخگو باشند. بی هیچ مداهنه ای باید گفت بزرگ ترین دستاورد یک حکومت، مراجعه به رأی و نظر مردم است. نباید در روند تصمیم گیری ها و رسیدگی به تخلف ها تردیدی روا داشت. نباید به هنگام بروز خطا شانه خالی کرد یا درصدد سرپوش گذاشتن بر رفتار ناشایست برآمد. وقتی چارچوب یک جامعه بر پایه ی «جمهور» بنیان نهاده شده است، باید نظر قانونی مردم را پذیرفت. تصمیم گیری ها باید بر اساس قواعد و قوانینی باشد که از خواست و رضایت مردم صورت گرفته است، نه میل و اراده ی گروهی خاص. هر جامعه ای برای رسیدن به حقوق خود، چاره ای جز ایستادگی و پایمردی ندارد. حالا دفتر امام جمعه، دخیل کاندیداهای معترض و تجمع کنندگان است برای رسیدن به حق خود. با آن‏ها گفت و گویی را ترتیب داده ایم که در پی می آید.

انتخابات در کوهدشت، شورای شهر نبوده، شورای روستا بوده است!

آقای امرایی یکی از تجمع کنندگان است و جزو هیئت اجرایی دبستان عصمت. او رسیدگی به خواسته های کاندیداهای معترض و تجمع کنندگان را حق قانونی خود می داند. آقای امرایی، این دوره ی انتخابات شورای شهر کوهدشت را ناسالم ترین انتخابات می داند. او به کثرت سرصندوق های برخی کاندیداها و تخلف هیئت اجرایی انتخابات اشاره می کند. می گوید:«در حوزه ی دبستان عصمت به هنگام رأی دادن، به ما می گفتند یا نام کاندیدای مورد نظر ما را بنویسید یا شما را بیرون می اندازیم.» آقای امرایی می افزاید:«وقتی به آن ها اعتراض کردم، مرا به بیرون انداختن از شعبه ی اخذ رأی تهدید کردند.» آقای امرایی به توزیع نامناسب ناهار درحوزه ی انتخاباتی مورد نظر اشاره می کند. می گوید:« به هنگام ناهار به من گفتند اگر نام کاندیدای مورد نظر ما را در لیست خود ننویسید، خبری از ناهار نیست!» او به کارشکنی بارز و روشن یکی از خانم ها در آن حوزه، اشاره و تصریح می کند:«آن خانم مرا به تعرفه دزدیدن دعوت کرد! آن خانم گفت در صورت دزدیدن تعرفه ها، آن ها را بین خودمان تقسیم خواهیم کرد! من با نظر او مخالفت کردم.» آقای امرایی می افزاید:«وقتی با تخلف آن ها مخالفت کردم، آن ها مرا تهدید کردند.» آقای امرایی به حضور مردم اسدآباد رومشکان در پای صندوق های رأی شهر کوهدشت اشاره و تصریح می کند:«انتخابات در کوهدشت، شورای شهر نبوده، شورای روستا بوده است!» او می افزاید:«نمی دانم کوهدشت شهر است یا روستا؟!»

تعرفه های اسکن شده در سطح شهر وجود دارد!

آقای قلندری یکی دیگر از تجمع کنندگان است. او تخلف در انتخابات را آشکار می داند. آقای ق به اختلاف آرا نفر اول و دوم کاندیداهای معرفی شده اشاره می کند و می افزاید:«تفاوت رأی نفر اول و دوم بسیار اندک است، اما اختلاف رأی چشم‏گیری با نفر آخر وجود دارد.» او به تعرفه های اسکن شده در سطح شهر اشاره می کند. می گوید:«تعرفه های اسکن شده در سطح شهر وجود دارد.» آقای قلندری دلیل ناسالم بودن انتخابات را در چیدمان سرصندوقی ها می داند و می افزاید:«هیئت های نظارت، اجرایی و بازرسی برای افراد خاصی بوده است.» آقای قلندری سرناظر ویژه ی صندوق های رأی بوده است. او می گوید:«به عنوان سرناظر ویژه از همه ی حوزه های اخذ رأی بازدید کرده ام.» آقای قلندری به تخلف در حوز ه ی دبیرستان فاطمه الزهرا اشاره می کند و مهم ترین ضربه ای که انتخابات ناسالم به شهروندان کوهدشت زد را نتوانستن مردم در دفاع از حق خود می داند. او می گوید:«در سطح شهر شاید بیش از 1000 نفر نتوانسته اند که رأی بدهند.» آقای قلندری دلیل تخلف را در مدیریت نکردن هیئت اجرایی انتخابات و تخلف نماینده ی شهرستان کوهدشت می داند.

تخلف در انتخابات، توهین به شعور و شخصیت مردم کوهدشت است.

یکی از تجمع کنندگان تخلف در انتخابات را توهین به شعور و شخصیت مردم کوهدشت می داند و می گوید:«آرای رأی، شعور یک انسان است.» این خانم ناظر انتخابات بوده است. می افزاید:«چرا باید تعرفه های شورای شهر در ساعات اولیه اخذ رأی تمام شود، اما تعرفه های ریاست جمهوری نه؟» او می گوید:«چرا باید تعرفه های مهر نشده در صندوق وجود داشته باشد؟»

حوزه ی  مدرسه ی معرفت تا ساعت 9 و نیم صبح به بهانه ی نبود کامپیوتر اخذ رأی نداشت!

یکی از تجمع کنندگان به تخلف در صندوق شماره 16 مدرسه ی معرفت اشاره می کند و می گوید:«در حوزه ی مدرسه ی معرفت تا ساعت 9 و نیم صبح به بهانه ی نبود کامپیوتر، هیچ گونه اخذ رأیی صورت نگرفت!» او می افزاید:«وقتی کامپیوتر برای ثبت آرا در اختیار کادر اجرایی قرار گرفت، آن ها گفتند احتیاج به کامپیوتر نیست و ثبت آرا را به صورت دستی انجام دادند!» وی ناظر حوزه ی معرفت بوده است و می افزاید:«زمان شمارش آرا 250 تعرفه ی اسکن شده و بدون مهر وجود داشت!»

اختلاف رأی تعرفه های شورای شهر و ریاست جمهوری 15000 نسخه بوده است!

یکی از کاندیداهای خانم روند انتخابات را غلط می داند و می گوید:«مشکل ما بازشماری آرا نیست.» او به روند نادرست انتخابات اشاره می کند و می گوید:«تأیید صلاحیت افراد به صورت سلقیه ای بوده است.» وی به اتمام تعرفه های شورای شهر در مقابل تعرفه های ریاست جمهوری اشاره می کند و می افزاید:«اختلاف رأی تعرفه های شورای شهر و ریاست جمهوری 15000 نسخه بوده است!» این خانم کاندیدا به تأخیر در صدور کارت سرصندوق ها اشاره و تصریح می کند:«انتخابات این دوره ی شورای شهر بدترین انتخابات بعد از انقلاب اسلامی است.» وی می گوید:«انتظار ما این است که انتخابات شورای شهر باطل شود.» وی به اتفاق نظر کاندیداها اشاره می کند و می افزاید:«ما به عنوان یک کاندیدا معترض و خواهان ابطال انتخابات نیستیم.» این خانم کاندیدا تصریح می کند:«ما به عنوان شهروند، خواهان احقاق حقوق خود هستیم.»

کاندیداهای معترض شکایات و مستندات خود را در موعد مقرر به فرمانداری ارائه دهند.

فرماندار شهرستان کوهدشت در نشستی که با حضور حجت الاسلام طهماسبی، امام جمعه ی شهرستان کوهدشت، رشنو؛ نماینده ی استاندار و جمعی از کاندیداهای معترض برگزار شده بودگفت:«کاندیداهای معترض شکایات و مستندات خود را در موعد مقرر به فرمانداری ارائه دهند تا در جلسات هیئت اجرایی مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد.»‏

 

باز شمارش آرا

در پی اعتراض کاندیداهای معترض، هیئت اجرایی تصمیم به بازشماری آرا می گیرد. فرماندار شهرستان کوهدشت در این رابطه گفت:«بعد از اعلام نتایج شورای شهر، تعدادی از کاندیداها به نتیجه ی آرا معترض شدند.» حمزه پور افزود:«به کاندیداهای معترض اعلام شد که طبق قانون اعتراض و دلایل خود را ارائه بدهند.» وی تصریح کرد:«برای شفاف سازی و ایجاد اعتماد بیشتر در بین مردم و معترضین، هیئت اجرایی خارج از شهرستان کار شمارش آرا را انجام دادند.» فرماندار شهرستان کوهدشت گفت:«آرای صندوق هایی که قاطبه ی کاندیداهای معترض در شمارش آرای آن اعتراض داشتند، دوباره مورد شمارش قرار گرفت.» حمزه پور بیان داشت:«27 درصد شعب اخذ رأی دوباره شمارش شد.» وی گفت:«بررسی و بازشماری آرا توسط کارشناسان مجرب و آشنا به انتخابات خارج از شهرستان انجام شد تا شائبه ای در مورد شمارش آرا ایجاد نشود.» فرماندار شهرستان کوهدشت به دقت کارشناسان در شمارش دوباره ی آرا اشاره کرد و افزود:«تعرفه های اسکن شده در شمارش مجدد آرا لحاظ نشد.» حمزه پور تصریح کرد:«بعد از شمارش آرا تغییری در اعضای اصلی و علی البدل شوراها به وجود نیامد.» وی گفت:«تعداد جزیی اختلاف آرا در نتیجه ی بازشماری نتیجه ای نداشت.» فرماندار شهرستان به انقیاد در برابر قانون اشاره و تصریح کرد:«در صورت اعتراض، کاندیداهای معترض می توانند موارد اعتراض خود را به هیئت نظارت استان ارائه بدهند تا مورد رسیدگی قرار بگیرد.» حمزه پور مرجع رسیدگی به تخلف در انتخابات را هیئت نظارت دانست و گفت:«تخلف در انتخابات را باید هیئت نظارت بر انتخابات تشخیص بدهد.»

امام جمعه ی شهرستان کوهدشت:

اگر قانون وعدالت را رعایت نکنید، من به مردم می گویم.

امام جمعه ی شهرستان کوهدشت در خطبه های این هفته ی نماز جمعه ی شهرستان کوهدشت ضمن اشاره به انتخابات 24 خرداد گفت:«حماسه سیاسی بزرگی در 24 خرداد رقم خورد ونشان داد مردم هم چنان پشتیبان رهبر و علاقمند به انقلاب و اسلام هستند.» حجت الاسلام طهماسبی افزود:«آقای روحانی از یاران امام بوده و ملت هم با رأی قاطع به نظام و ایشان ثابت کردند که همیشه از روحانیت دفاع خواهند کرد.»

وی ضمن اشاره به تعرفه های چاپ شده در انتخابات تصریح کرد:«بنده به عنوان نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه شهرستان از قول مردم از مسؤولان قضایی می خواهم این همه تعرفه ای که چاپ شده بود را پیگیری کنند که چه کسانی این کار را کرده اند ؟» امام جمعه ی شهرستان کوهدشت این عمل را باعث خدشه دار کردن آبروی نظام دانست و گفت:«بنده ضمن اعلام بی طرفی خود در مورد انتخابات قبلاً ازهمین تریبون نماز جمعه عرض کردم، اگر قانون وعدالت را رعایت نکنید من به مردم می گویم.»

حجت الاسلام طهماسبی به هیئت اعزامی از خرم آباد در دفتر امام جمعه اشاره و افزود:«دراین رابطه هیئتی از خرم آباد به دفتر بنده آمدند وگفتند ما باید انتخابات را تائید کنیم تا مردم بتوانند در وقت مقرر اعتراض کنند و این تائید نهائی نیست.»

وی تصریح کرد:«بنده جمعه گذشته کوهدشت نبودم وعمداً هم به کوهدشت نیامدم، چون می خواستم به مردم درمورد این مشکلات چه بگویم و از چه کسی باید دفاع می کردم؟»

امام جمعه ی شهرستان کوهدشت انتخابات شوراها را عادلانه ندانست و گفت:«آیا این انتخابات عادلانه بود؟ من معتقدم انتخابات شوراها عادلانه نبود.»

حجت الاسلام طهماسبی مشکل پیش آمده در روند انتخابات را از بی تدبیری دانست و افزود:«این مشکل که پیش آمده است از بی تدبیری بود، بنده عرض می کنم روند انتخابات شوراها در کوهدشت روند خوبی نبود.»

امام جمعه ی شهرستان کوهدشت  خطاب به فرماندار تصریح کرد:«شما از ما خواستید تا نمایندگانی معرفی کنیم، متأسفانه شما از نمایندگانی که ما برای نظارت بر انتخابات معرفی کردیم، از آن ها استفاده نکرده‏اید چرا؟»

وی ضمن دعوت همه به برابری و وحدت گفت:«در پایان عرائضم همه را به وحدت و برادری دعوت می‏کنم و از کسانی که انتخابات شوراها را برگزار کرده اند، می خواهم  ببایند و پاسخگوی مردم باشند.»

امام جمعه ی شهرستان کوهدشت در مراسم معارفه ی داستان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کوهدشت:

آیا می شود قلم ها را بشکنیم و دهان مردم را ببندیم؟

امام جمعه ی شهرستان کوهدشت در مراسم معارفه ی داستان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کوهدشت گفت:«در انتخابات، حرف امام جمعه را گوش نکردند، دروغ گفتند. من اینجا اعلام می کنم. بعداً هم حاضرم ثابت کنم» حجت الاسلام طهماسبی افزود:«ما احترام ظاهری نمی خواهیم، حرف را گوش کنند.» وی تصریح کرد:«مردم را بی اعتماد به نظام نکنیم. همه ضرر می کنند.» امام جمعه ی شهرستان کوهدشت ضمن اشاره به اجرای قانون گفت:«ما که بحث شخصی نداریم، باید پاسخگو باشیم و قانون باید اجرا شود.»

وی به احضار یکی از روزنامه ها اشاره و تصریح کرد:«احضاری وجود ندارد، وقتی آن ها خودشان می بینند، می نویسند، آیا می شود قلم ها را بشکنیم و دهان مردم را ببندیم؟» امام جمعه ی شهرستان کوهدشت افزود:«نباید تشنج ایجاد کرد، اما باید واقعیت را نوشت و گفت.» 

 

گزارش: فاطمه نیازی

منبع خبر: کشکان

مطالب مرتبط:
برچسب ها: انتخابات 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: