‍‍
صفحه نخست » اقتصادي کد خبر: ۲۱۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۲
تعداد بازدید: ۸۳۴۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

کشکان: وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه افزایش نرخ سود تا پایان سال منتفی است،‌ گفت: یارانه شهریورماه را از وزارت نفت و همچنین از مابه‌التفاوت افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأمین کردیم.

علی طیب‌نیا درباره عدم تشکیل جلسه شورای پول و اعتبار در هفته جاری اظهار داشت: قاعدتاً رئیس‌کل بانک مرکزی از بین اقتصاددانانی که آشنا به مسائل پولی و بانکی هستند اعضای جدید شورای پول و اعتبار را پیشنهاد می‌دهند و با تأیید رئیس جمهور حکم آنها صادر می‌شود.

 وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که هم اکنون در بازار پولی و سرمایه وجود دارد این است که پاداشی که به سپرده‌ها و پس‌انداز مردم پرداخت می‌شود در حدی نیست که جذابیت کافی داشته باشد. در نتیجه بخش عمده‌ای از پس‌اندازهای مردم صرف سفته‌بازی و خرید و فروش در بازار برخی دارایی‌ها مثل ارز، دلار و سکه و ... می‌شود.
  وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه سفته‌بازی در بازار دلار و سکه باعث التهاب و تشنج در سطح اقتصاد کلان می‌شود،‌ افزود: طبیعتاً با منطقی کردن فرایند تعیین نرخ سود و رسیدن به نرخ سود واقعی مثبت زمینه پس‌انداز در سیستم بانکی فراهم می‌شود، همچنین التهاباتی که در بازارهای موازی داریم کاهش پیدا می‌کند و در نهایت منابع مالی بیشتر برای بنگاه‌های تولیدی و فعالیت‌های اقتصادی فراهم می‌شود.  این عضو کابینه یازدهم ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مشکلات جدی بخش تولید کمبود منابع مالی است، اظهار داشت: یکی از عوامل کمبود منابع مالی این است که بخش پولی و بازار سرمایه قادر به تجهیز پس‌اندازهای بانکی نیستند. 
 افزایش نرخ سود بانکی تا پایان سال منتفی شد 
 طیب‌نیا در پاسخ به این نکته که واقعی کردن نرخ سود بانکی مستلزم کاهش نرخ تورم است، تصریح کرد: قطعاً همین‌طور است، جهت‌گیری اصلی ما این است که از طریق کاهش نرخ تورم و ایجاد تعادل در بازار اقتصادی و ارزی به نرخ سود واقعی و مثبت دست پیدا کنیم.  وی با بیان اینکه امسال هنوز تصمیم گیری نشده چراکه مرجع تصمیم گیری شورای پول و اعتبار است و در آنجا دراین‌باره تصمیم گیری خواهد شد، افزود: بنده هم به‌عنوان یک عضو شورای پول و اعتبار مسلماً نظر شخصی و برداشت خودم را می‌گویم.  یارانه شهریور از محل حامل‌های انرژی و بودجه تأمین شد
  وزیر اقتصاد گفت: از 3500 میلیارد تومانی که ماهانه برای یارانه‌های نقدی پرداخت می‌شود حدود یک‌سوم از محل حامل‌های انرژی و مابقی از محل بودجه دولت تأمین شده است.  طیب‌نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر "امسال افزایش قیمت حامل انرژی نداشتیم بنابراین درآمد چندانی از این محل نصیب دولت نشده است"، گفت: همان چیزی که در گذشته انجام شده یک‌سوم منابع را تأمین می‌کند و دوسوم مابقی از بودجه دولت تأمین می‌شود.

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: