‍‍
صفحه نخست » اقتصادي کد خبر: ۲۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۴
تعداد بازدید: ۲۳۳۸
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

کشکان: منابع هندی از درخواست دهلی‌نو برای موافقت تهران با دریافت ۱۰۰ درصد پول نفت صادراتی خود به روپیه خبر دادند و اعلام کردند: ایران در برابر پذیرش این پیشنهاد خواستار انعقاد قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب از سوی هند شده است.

پایگاه اینترنتی بیزینس استاندارد به‌نقل از منابع آگاه هندی مدعی شد ایران برای دریافت 100 درصد پول نفت صادراتی خود به روپیه شرط گذاشته است.

ویراپا مویلی، وزیر نفت هند برای کاهش خروج ارز از این کشور خواستار افزایش واردات نفت از ایران شده است.
به‌گفته منابع آگاه هندی، ایران برای دریافت 100 درصد پول نفت خود به روپیه و افزایش صادرات نفت به هند از این کشور خواسته است قرارداد مشارکت در تولید پیشنهادی تهران برای بهره‌برداری از میدان گازی فرزاد ب را تا 3 ماه آینده امضا نماید.

وزارت نفت هند قبلاً در ماه آگوست یک طرح مشارکت در این بلوک گازی را به ایران ارائه کرده است که شامل سرمایه گذاری بیش از 6 میلیارد دلاری است.

یک مقام ارشد وزارت نفت هند گفت: «اکنون که ما به واردات بیشتر نفت ایران نیاز داریم، ایران در حال چانه‌زنی است. آنها از ما می‌خواهند تا به‌زودی یک قرارداد مشارکت در تولید را برای میدان گازی فرزاد ب امضا کنیم».
تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا موجب شده است که شرکت‌های هندی تمایل چندانی برای مشارکت مستقیم در پروژه‌های انرژی ایران نداشته باشند. اما با توجه به این که بلوک فارسی بیش از 12.5 تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی اثبات‌شده دارد، هند نمی‌خواهد این فرصت را از دست بدهد.
هند قصد دارد در سال مالی جاری، 11 میلیون تن نفت خام از ایران وارد کند. سهم نفت ایران از واردات نفت هند در سال 12-2013 کاهش یافت و از 18.1 میلیون تن در سال قبل از آن به 13.3 میلیون تن رسید.
یک مدیر نفتی هندی که نخواست نامش فاش شود دراین‌باره گفت: «صرفه‌جویی از طریق پرداخت (پول نفت ایران) به روپیه غیرمحتمل به نظر می‌رسد، زیرا طرح توسعه بلوک فارسی 11 سال است که نهایی نشده است. این بار ما در موضع ضعف هستیم و ایران دست بالا را در چانه‌زنی دارد».

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: