‍‍
صفحه نخست » سیاسی کد خبر: ۲۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۷
تعداد بازدید: ۱۵۸۶
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

کشکان: یک روزنامه روسی اعلام کرد مسکو سامانه پدافند هوایی جدیدی را در مقابل S 300 به ایران پیشنهاد کرده است.

 

روزنامه روسی کومرسانت در خبری با عنوان "روسیه و ایران تعامل تسلیحاتی می کنند" به نقل از منابع نزدیک به ریاست جمهوری روسیه نوشت: مسکو تصمیم گرفته است سامانه موشکی S 300 تغییر یافته ای را به ایران بدهد و ساخت دومین نیروگاه اتمی در منطقه بوشهر را نیز آغاز کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز دستور داده است توافقنامه ها و اسناد لازم برای دیدار آتی اش با حسن روحانی تهیه شوند.

براساس این برنامه، روسیه 5 سامانه از سیستم های موشکی  S 300 VM تغییر یافته شده antey -2500 را در اختیار ایران قرار می دهد و در مقابل، تهران از پرونده شکایت خود علیه شرکت روسی سازنده سامانه های  S 300 و درخواست برای دریافت 4 میلیارد دلار غرامت به دلیل لغو قرارداد قبلی واردات S 300 دست می کشد.

قرارداد قبلی تهران و مسکو برای خرید سامانه های موشکی  S 300 در سال 2007 امضا شده بود. قیمت هر واحد این سامانه، رقمی معادل 800 میلیون دلار است. 

روسیه پیش از این برای مقابله با شکایت و درخواست غرامت ایران، پیشنهاد کرده بود به جای سامانه  S 300 ، تهران سامانه دفاع هوایی "توب – M1A" را تحویل بگیرد اما ایران این معامله را نپذیرفت و بر دریافت S 300 یا غرامت پافشاری کرد.

سامانه موشکی جدید  S 300 VM تغییر یافته شده که قرار است روسیه به ایران ارائه کند بسیار دقیق تر و بهتر از سامانه قبلی پیشنهادی است. 

توافق دوم هم مربوط به ساخت دومین نیروگاه اتمی در بوشهر است. مذاکرات میان مسکو تهران درباره ساخت این نیروگاه در آخرین سفر احمدی نژاد به مسکو انجام شده بود. 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: