‍‍
صفحه نخست » اقتصادي کد خبر: ۲۲۶۰
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۶
تعداد بازدید: ۸۳۱۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|
کشکان: یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس آرامش بعد از انتخابات در کشور، آرامش در فضای بین‌المللی و کاهش نقدینگی را از عوامل کاهش قیمت سکه و طلا عنوان کرد و گفت که احتمال افت بیشتر قیمت در این زمینه متصور است.

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به اینکه مقدار زیادی سکه و ارز در دست مردم بوده و اکنون حالت آرامش سیاسی و اقتصادی بعد از انتخابات ایجاد شده، مردم نسبت به فروش سکه‌ و طلا اقدام می‌کنند که این به کاهش قیمت می‌انجامد.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار ارز و سکه در دست مردم وجود دارد، افزود: پیش از این مردم به خاطر تورم و برای حفظ ارزش پول اقدام به خرید سکه و ارز می‌کردند و البته برخی هم به دنبال سفته‌بازی و سود و درآمد بالا بودند و چون نقدینگی در بازار زیاد بود آن را به سمت خرید سکه و ارز پیش می‌برند اما بعد از انتخابات آرامشی ایجاد شد و طلا و ارز دست مردم به بازار برمی‌گردد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شرایط بین‌المللی را از دیگر دلایل کاهش قیمت سکه عنوان و خاطرنشان کرد: آمریکا و اروپا احساس کردند با این انتخابات حرفی برای مقابله با ایران ندارند. در حال حاضر شاهد هستیم که چند بانک و همچنین کشتیرانی از تحریم در آمدند، در ارتباط با صادرات نفت و گاز توفیقاتی به دست آمد و قراردادهایی بسته می‌شود و با توجه به کمبود نفت، آمریکا به اروپا مجوز داده که از ایران نفت بخرد. در این شرایط وقتی آمریکا می‌بیند که از لحاظ نظامی نمی‌تواند با ایران مقابله کند و این برایش هزینه‌بر است و بهتر است با ایران راه بیاید بنابراین چراغ سبزهایی تحت عنوان مذاکره نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه برداشتن تحریم‌ها در برخی بخش‌ها آرامش نسبی را در کشور ایجاد کرده، تاکید کرد: همین امر باعث شده که مردم طلا و ارز خود را برای فروش به بازار بیاورند و در نتیجه قیمت‌ها افت کند که البته افت بیشتر قیمت همچنان متصور است.

ثروتی با اشاره به رابطه نوسان قیمت‌ها با شرایط بین‌المللی، یادآور شد: مثلا زمانی که اعلام می‌شود آمریکا می‌خواهد به سوریه حمله کند قیمت نفت، طلا و ارز بالا می‌رود اما بعد از اینکه گفته می‌شود این حمله منتفی شده قیمت‌ها پایین می‌آید چرا که این عوامل بر یکدیگر تاثیرگذار هستند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که قیمت طلا، سکه و ارز در روزهای آینده بیش از پیش کاهش یابد.

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: