‍‍
صفحه نخست » سیاسی کد خبر: ۲۳۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۹
تعداد بازدید: ۱۶۱۸
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 در ژنو درحالي آغاز مي‌شود كه با تفاوت‌هايي در تيم‌هاي مذاكره‌كننده همراه است.

 

حضور یک کارشناس تحریم در تیم مذاكره‌كننده آمریکا كه خبرگزاري رويترز از وي به‌عنوان كارشناس برجسته دولت آمريكا در زمينه تحريم ياد مي‌كند، شايد حاكي از اين امر باشد كه واشنگتن بيش از پيش به چگونگی احتمال کاهش تحریم‌ها علیه ایران فکر می‌کند. به نوشته رويترز آنچه به عنوان محور این مذاكرات مي‌تواند مطرح شود، گام‌های احتمالی ایران و در مقابل لغو تحریم‌هايي است كه مي‌تواند از سوي کشورهای عضو 1+5 صورت گيرد.

حضور متخصص تحریم در تیم‌ هسته‌ای آمریکا
 
 عراقچی: انتقال اورانیوم غنی‌سازی‌شده به خارج از کشور خط قرمز ایران است 

مذاکراتی که این بار با تفاوت‌هایی در نفرات مذاکره‌کننده و البته با حضور یک کارشناس تحریم در تیم آمریکا برگزار مي‌شود که مي‌تواند با توجه به فضای مثبت شکل گرفته طی هفته‌هاي اخیر حاکی از عزم غربی‌ها برای رسیدن به دستاوردهای ملموس و چشم‌انداز روشن در مذاکرات آتی باشد. در این خصوص، خبرگزاری رویترز گزارش داد که هیات آمریکا در مذاکرات هسته‌اي در ژنو شامل یکی از کارشناسان برجسته دولت آمریکا در زمینه تحریم‌ها است، نشانه‌ای که مي‌تواند حاکی از این باشد که واشنگتن بیشتر از همیشه به چگونگی احتمال کاهش تحریم‌ها علیه ایران فکر می‌کند. 
 وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که وندی شرمن، سومین دیپلمات عالی رتبه وزارت امور خارجه آمریکا ریاست هیات آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای با نمایندگان ایران و دیگر اعضای گروه 1+5 را روز سه‌شنبه و چهارشنبه در ژنو بر عهده دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، موضوع محوری در این مذاکرات با حضور انگلیس، چین، ‌فرانسه،‌آلمان،‌ روسیه،‌ آمریکا و ایران، گام‌های احتمالی است که ایران می‌تواند برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران بردارد و احتمال لغو تحریم‌ها که کشورهای عضو 1+5 ممکن است در ازای این اقدام ارائه کنند. 
هیات آمریکایی شامل آدام زوبین، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا و یکی از برجسته‌ترین کارشناسان دولت‌ آمریکا در زمینه تحریم‌ها خواهد بود. زوبین از سال 2006 مدیریت این دفتر را بر عهده داشته است و مسوول اجرا و اعمال برنامه‌های تحریم‌های اقتصادی دولت آمریکا به منظور پیشبرد اهداف سیاست خارجی و امنیت ملی این کشور است. 
یک مقام آمریکایی گفت که تیم آمریکایی علاوه بر آن شامل جیمزتیمبی، مشاور ارشد معاون وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌الملل، پونیت تالوار، مدیر ارشد امور ایران‌،عراق و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در شورای امنیت کاخ سفید و ریچارد نفیو، معاون هماهنگ‌کننده اصلی سیاست تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریکا است. 
قرار است مذاکرات ساعت 9:30 صبح سه‌شنبه به وقت ژنو (12 ظهر به وقت تهران) در ساختمان سازمان ملل در ژنو آغاز می‌شود. یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی در این باره به خبرگزاری فارس گفت که مذاکرات ژنو به ریاست ظریف و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز و سپس در سطح معاونان ادامه می‌یابد که سید عباس عراقچی به عنوان مذاکره کننده ارشد به همراه تیم ایرانی مذاکرات را ادامه خواهد داد. 
همچنین این منبع نزديك روز يكشنبه در گفت‌و‌گو با «ايرنا» از طرح جدید ایران خبر داد و افزود: اين طرح پيشنهادي در نشست ايران با گروه 1+5 به صورت «پاور پوينت» ارائه مي‌شود. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين طرح چارچوب زماني دارد و گام‌هاي متقابل طرفين نيز در آن مشخص شده است، تصريح كرد: اين طرح داراي چارچوب زماني بوده و گام‌هاي اول و آخر نيز در آن مشخص شده است تا مسير مذاكرات روشن باشد. اين منبع نزديك به تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي ايران اظهار كرد: گام‌هاي مياني در طول مذاكرات و پس از برداشته شدن گام اول تعيين مي‌شود. 
عراقچی: شکل، اندازه و سطوح غنی‌سازی قابل مذاکره است 
در همین زمینه مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در ژنو اعلام کرد که ایران با انتقال اورانیوم غنی‌سازی‌شده به خارج از کشور موافقت نخواهد کرد.

عباس عراقچی،‌ معاون حقوقی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هیات ایرانی در جریان نشست ایران و 1+5 در ژنو اعلام کرد: ما درباره حجم، سطح و شیوه‌های غنی‌سازی مذاکره خواهیم کرد؛ اما خروج اورانیوم غنی‌سازی‌شده از ایران خط قرمز کشور ما است. 
سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت خارجه، داوود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری از سازمان انرژی اتمی ظریف را در این نشست همراهی می‌کنند. همچنین عضو تیم مذاکره کننده ایرانی گفت: در مذاکرات ژنو به دنبال مذاکرات هدفمند و واقعی هستیم نه برای نمایش و اتلاف وقت و گفت‌وگو برای گفت‌وگو.به گزارش خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی با اشاره به شام خصوصی ظریف و اشتون گفت:‌ این زمان فرصتی برای مرور مسائلی است که در دو روز پس از آن در جریان قرار خواهد گرفت. 
عضو تیم مذاکره کننده ایران افزود: ‌با کمال جدیت و مصمم به این مذاکرات می‌رویم و برای دستیابی به هدفی مشخص که مورد قبول طرفین مذاکره باشد، اقدام خواهیم کرد. معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از همه حقوق خود برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای از جمله غنی سازی استفاده خواهد کرد، افزود: هیات مذاکره کننده ایرانی درصدد است طرح مشخصی را در این مذاکرات ادامه دهد تا مبنایی برای مذاکرات باشد و امیدواریم در فاصله زمانی معقول، نتایج حاصل شود. وی که با شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد، درباره ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت‌: چون این مذاکرات در سطح معاونان وزیر خارجه انجام می‌شود، مسوولیت مذاکره با بنده خواهد بود، اما آقای ظریف در جلسه افتتاحیه درباره طرح ایران توضیح خواهد داد. عراقچی افزود‌: البته جمع‌بندی مذاکرات را در جلسه‌ای که آقای ظریف و خانم اشتون حضور دارند، ارائه می‌کنیم. معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برد ایران و برد طرف مذاکره در این مذاکرات چیست؟ افزود:‌ طرف مقابل همیشه مدعی بوده است که با انرژی صلح آمیز هسته‌ای در ایران مخالفتی ندارد، اما با سلاح هسته‌ای مخالف است و زمانی که ما در این مذاکرات به آنها اطمینان دهیم که ایران هیچ برنامه نظامی را در دستور کار ندارد برد آنها حاصل شده است.وی افزود: ‌برد ما هم در این مذاکرات این است که برنامه صلح‌آمیز خود را ارائه و بر برخورداری خود در زمینه غنی سازی تاکید کنیم. 
جان کری با کاترین اشتون در لندن دیدار می‌‌کند 
وزیر خارجه آمریکا در آستانه مذاکرات قدرت‌های غربی با ایران درباره موضوع هسته‌ای تهران قرار است با ريیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کند. 
 وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: جان کری وزیر خارجه این کشور با کاترین اشتون ريیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لندن با یکدیگر دیدار می‌کنند. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود دو طرف در این دیدار درباره موضوع برنامه‌ هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند. جان کری همچنین قرار است با اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه دیدار و گفت‌وگو کند. 
تمجید چین از حسن نیت ایران در حل موضوع هسته‌ای‌ 
یک مقام عالی رتبه‌ چینی، از حسن نیت، رویکرد سازنده و تداوم همکاری‌های ایران برای حل موضوع هسته‌اي تهران تعریف و تمجید کرد. یانگ جیه‌چی، مشاور حکومتی چین روز شنبه علاوه بر آن بر حل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌اي ایران تاکید کرد و مخالفت کشورش با تحریم‌ها علیه ایران را ابراز داشت. به گزارش شبکه‌ خبری پرس‌تی وی، یانگ این اظهارات را در دیدار با مرتضی سرمدی، معاون وزیر امور خارجه‌ ایران در پکن بیان کرد. مشاور حکومتی چین گفت که سیاست پکن این است که روابط دوستانه با ایران را در سطح عالی حفظ کند. معاون وزیر امور خارجه‌ ایران نیز به نوبه‌ خود بر رویکرد مبتنی بر تعامل ایران با کشورهای جهان تاکید و ابراز امیدواری کرد که دور جدید مذاکرات هسته‌اي بین ایران و کشورهای گروه 1+5 در محیطی مبتنی بر همکاری و رویکرد برد- برد برگزار شود، تا راه حلی برای حل مشکلات به دست آید. 
تداوم جو سازی‌های نتانیاهو علیه ایران در آستانه‌ مذاکرات هسته‌ای 
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تداوم تلاش‌ها برای جوسازی علیه ایران در آستانه مذاکرات تهران و گروه 1+5 در ژنو با سران انگلیس و فرانسه تماس گرفت تا از آنها بخواهد تحریم‌ها علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران را کاهش ندهند. 
به گزارش «ایسنا»، یک مقام رژیم صهیونیستی روز شنبه گفت که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و فرانسوا اولاند، ريیس‌جمهور فرانسه تماس تلفنی داشت تا در گفت‌وگو با آنها مدعی شود که تحریم‌ها به تحقق هدفشان نزدیک‌تر شده‌اند. 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: