‍‍
صفحه نخست » اقتصادي کد خبر: ۲۷۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۷
تعداد بازدید: ۱۳۵۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

با توجه به رقم واریزی یارانه نقدی آذرماه سال 92 کل رقم یارانه نقدی از آذر 89 تا کنون به رقمی حدود 118 هزار و 925 میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش آسوبان و به نقل نامه نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی یکشنبه هفته گذشته لایحه بودجه سال 93 کل کشور که نخستین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید بود را بر اساس وعده قبلی خود در موعد مقرر تقدیم مجلس کرد تا نمایندگان در زمان مناسب قانون بودجه سال آینده کشور را تدوین کنند.

لایحه بودجه سال آینده کشور به دلایل متعددی همچون مشکلات موجود اقتصادی کشور و نرخ بالای تورم و همچنین ابهام در آینده قانون هدفمندی از اهمیت بالایی برخوردار است و مسئولان دولت یازدهم بارها اعلام کرده اند که نحوه اجرای قانون هدفمندی در سال جاری تغییر نمی کند اما فاز دوم هدفمندی سال آینده اجرایی خواهد شد.

در این شرایط پنجمین یارانه دولت یازدهم در شرایطی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود که روحانی در نخستین لایحه دولت تدبیر و امید درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی را از 50 هزار میلیارد تومان در سال 92 به 38 هزار و 800 میلیارد تومان در لایحه بودجه 93 کاهش داده است و همین موضوع سوال های متعددی را درباره آینده این قانون ایجاد کرده است.

اما از نکات جالب توجه این است که دولت در لایحه بودجه سال 93 کل کشور اشاره ای به تغییر در نجوه اجرای قانون هدفمندی و همچنین ورود به فاز دوم هدفمندی نکرده است و آنچنان که محمدباقر نوبخت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفته است دولت درباره آینده قانون هدفمندی یارانه ها لایحه مجزایی را به مجلس ارائه خواهد کرد.

این در شرایطی است که پیش از این نوبخت اعلام کرده بود که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال 93 منعکس شده است.

پیش از این نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال 92 کل کشور به دنبال اصلاح نحوه پرداخت یارانه نقدی بودند و پیشنهادی را با عنوان حذف یارانه نقدی 3 دهک پردرآمد آماده کرده بودند که این موضوع در صحن علنی مجلس رای نیاورد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که بهتر است نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده کل کشور موضوع هدفمندی را بررسی کنند.

اما بر اساس اعلام سازمان هدفمند سازی یارانه ها ساعت 24 شنبه (23 آذر) مبلغ 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی به حساب حدود 74 میلیون و 500 هزار نفر یارانه نقدی واریز می شود که این رقم در مجموع 3 هزار و 389 میلیارد و 750 میلیون تومان می شود.

با توجه به پرداخت یارانه نقدی آذرماه، مجموع یارانه پرداختی در دولت یازدهم به رقم 16 هزار و 880 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است.

همچنین با در نظر گرفتن رقم واریزی یارانه نقدی آذرماه سال 92 کل رقم یارانه نقدی از آذر 89 تا کنون به رقمی حدود 118 هزار و 925 میلیارد تومان رسیده است.

هم اکنون در شرایطی که مسئولان دولتی تاکید کرده اند که نحوه پرداخت یارانه نقدی باید اصلاح شود و دولت در لایحه بودجه سال آینده اشاره ای به آینده قانون هدفمندی نداشته و مسئولان دولت اعلام کرده اند که برای تغییر در نحوه اجرای قانون هدفمندی لایحه جدیدی را به مجلس ارائه می کنند باید دید سرانجام آینده این قانون که 3 سال از اجرای آن می گذرد به کجا خواهد رسد.

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: یارانه بودجه 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: