‍‍
صفحه نخست » کد خبر: ۲۸۲۰
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: ۱۴۰۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

 کاروانسرای میرزا سیدرضا یا همان بازارچه طلا فروشان خرم آباد؛ در دوره قاجار توسط میرزا سید رضا اهل تفرش و در سالهای 1250تا 1259 هجری قمری بنا شده؛ مساحت این بنا 300 متر مربع و زیر بنای 2130 متر مربع،  دارای یک سبک معماری از آجر، گچ و سنگ می باشد.

به گزارش آسوبان و به نقل سفيرافلاك، کاروانسرای میرزا سیدرضا یا همان بازارچه طلا فروشان خرم آباد؛ در دوره قاجار توسط میرزا سید رضا اهل تفرش و در سالهای 1250تا 1259 هجری قمری بنا شده؛ مساحت این بنا 300 متر مربع و زیر بنای 2130 متر مربع،  دارای یک سبک معماری از آجر، گچ و سنگ می باشد. 

سید علی آهو قلندری از طلا فروشان با سابقه و قدیمی این بازارچه است که سالها در آن مشغول کار بوده است.

او می گوید: این بازارچه در زمان شاه تعمیر شده و قبلاً کاروانسرا بوده به شکلی که در گذشته وقتی مردم برای خرید از روستاها به شهر می آمدند از این محیط استفاده می کردند تا اینکه محمدعلی ساکی که قبل از انقلاب شهردار وقت بوده این بازار را تعمیر و بازسازی کرده و تمام بازاریان را در این مکان جمع می کند و هرکدام یک مغازه در اختیارشان قرار می دهد و به نوعی در سال 1356بازار را رونق می بخشد.

کاروانسرای خرم آباد

او ادامه می دهد: در گذشته پدران ما در این بازارچه دکان های پارچه  فروشی داشته اند و از آنجا که پارچه فروشی رونقی نداشت ما آن را به طلا فروشی تبدیل کردیم. سید خدارحم و سید ماشاءا.. آهو قلندری ، حاج محمد کد خدایی، حاج منصور اصغری و ... از افراد صاحب نظر و متدین این بازار بوده اند که نسل بعد از آنها ما بوده ایم؛ من نزدیک به 29 سال است که در این بازار مشغول هستم. 

آهو قلندری می گوید: در گذشته خرم آباد همین بازارچه را داشت و از سراسر استان برای خرید به اینجا می آمدند.

او می گوید: رونقی که این بازار امروز دارد به قدمت تاریخی آن برمی گردد، بیشتر افراد اگر خرید هم نداشته باشند برای بازدید اینجا می آیند، به نوعی می توان گفت که جذبه توریستی هم دارد چرا که ساخت این بازارچه به زمان سلجوقیان برمی گردد، تابلوی مشخصات بازارچه هم از طرف میراث فرهنگی استان در محوطه پشتی بازارچه نسب شده است. 

از سید علی پرسیدیم علت اینکه امروز عیار مردم را با طلا می سنجند در چیست؟ او به ارزش نقدینگی طلا اشاره می کند و می گوید: شاید اینکه طلا کالایی است که زود نقد می شود و حمل و حجم و خرید و فروش آن راحت است دلیلی شده که در انزار مردم خود نمایی کند و بیشتر افراد را به سوی خود بکشاند. 

امروز مردم بیشتر در طلا سرمایه گذاری می کنند چراکه هم زینت است و سود دارد و هم پس انداز است در واقع طلا بانک دوم اقتصاد است.

آهو قلندی لرستان قدیم و جدید را از نظر سواد مقایسه می کند و می گوید: مردم امروز سطح سوادشان از گذشتگان بالاتر است و هرچه سواد بالاتر باشد بینش هم بالاتر است و مردم هم بیشتر با مشکلات درگیر می شوند.

او در مقایسه مردم، فرهنگ لرستان قدیم با امروز می گوید: مردم قدیم مردمان با گذشت و کم توقعی بوده اند و اگر کسی بخواهد امورات زندگی اش بر وفق مراد بچرخد باید فیتیله توقع را پایین و فیتیله گذشتش را بالا بکشد.

در پایان  زوج های جوان را نصیحت می کند و می گوید:  به نظر من نه طلاقی وجود دارد و نه دشمنی؛ بحث توقع است که یک سری مشکلات را ایجاد می کند و اگر گذشت داشته باشید هم خودتان راحت هستید و هم راحت زندگی می کنید.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: