‍‍
صفحه نخست » اقتصادي کد خبر: ۲۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۸
تعداد بازدید: ۶۵۴۹
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

اخبار مختلف در مورد چگونگی عرضه سبد کالای دولت به مردم و گروه هایی که قادر به دریافت آن هستند و همچنین تحلیل کارشناسان در مورد موضوع سبد کالا در کنار یارانه نقدی، موضوعاتی است که این روزها در رسانه ها و روزنامه ها به چشم می خورد. لذا در ادامه گزارشی کامل در این زمینه در بولتن نیوز منتشر می کنیم

 دانشجویان متاهل، خبرنگاران، طلاب و هنرمندان جزو قشرهایی هستند که ۲ سبد کالایی آخر سال دولت به آنها نیز ارائه خواهد شد. این تازه‌ترین خبر از مشمولان دریافت سبد کالایی است که به‌گفته محمدباقر نوبخت در بهمن و اسفند می‌توانند اقلام کالایی را دریافت کنند.   

  

به گزارش آسوبان وبه نقل از بولتن نیوز، پیش از این هم علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود: بازنشستگان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی سبد کالا می‌گیرند.
سخنگوی دولت همچنین تصریح کرد: همه کارمندان دولت با هر نوع قرارداد، بازنشستگان دولت، نیروهای مسلح، سرپرست خانوارها و نیز افراد تحت‌پوشش بهزیستی و کمیته امداد در فهرست دریافت‌کنندگان سبد کالا قرار دارند.   
جایگزینی یارانه کالایی به‌جای یارانه نقدی یکی از وعده‌های حسن روحانی، در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بود،
اما چندی پیش رئیس‌جمهور اعلام کرد که 2سبد کالایی برای اقشار کم‌درآمد و متوسط درنظر گرفته شده است که البته توزیع این سبدهای کالایی به‌معنای حذف یارانه نقدی نیست؛ هرچند مشخص نیست دولت چه میزان بودجه برای سبد کالایی درنظر گرفته است،
به‌نظر می‌رسد دولت تمایل دارد یارانه کالایی را در سال آینده هم دنبال کند.
نوبخت دیروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ماموریت روحانی به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور برای افزایش تعداد سبدهای کالایی در طول سال اظهار داشت:
توزیع سبدهای کالایی بیش از یک‌بار در طول فصل از مواردی است که در دستور کار قرار دارد.

 دولت تا‌کنون میزان دقیق کالاهایی را که قرار است در قالب یارانه کالایی بین مردم توزیع کند، مشخص نکرده، اما برخی کارشناسان پیش از این هشدار داده بودند که توزیع یارانه کالایی و تداوم آن در آینده می‌تواند نشانه‌هایی از بازگشت به دوران اقتصاد کوپنی باشد.

به‌نظر می‌رسد دولت حسن روحانی مصمم است بخشی از فشار تورمی و کاهش شدید قدرت خرید مردم را دست‌کم در ماه‌های پایانی سال‌جاری از طریق توزیع سبد کالایی کاهش دهد.

 رئیس‌جمهور در حالی به نوبخت ماموریت داده تا برای افزایش تعداد سبد کالایی در طول سال آینده چاره‌اندیشی کند، که در بودجه سال آینده ردیفی برای این ماموریت پیش‌بینی نشده است، مگر اینکه دولت بخواهد بخشی از اعتبارات یارانه‌ای سال آینده را برای این منظور درنظر بگیرد.
پیش‌تر سخنگوی دولت گفته بود: فعلا برای سبد کالایی امسال تصمیم‌گیری شده است و با توجه به شرایط سال آینده نسبت به توزیع مجدد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
به گفته وی 4کالای برنج، گوشت، مرغ و روغن در اولویت توزیع قرار دارند اما ممکن است کالاهای دیگری هم اضافه شود. 
 اعلام متولي توزيع سبد كالايي دولت شبکه تعاوني هاي مصرف کشور به عنوان متولي توزيع سبد کالاي دولت تعيين شدند.
اين در حالي است که هنوز معلوم نيست وجه اين سبد چگونه در اختيار مردم قرار مي گيرد و آيا طبق گفته هاي قبلي، اين وجه به حساب يارانه مردم واريز مي شود يا خير.
به گزارش آسوبان وبه نقل از ايسنا، به دنبال برگزاري نشست مشترک اتحاديه تعاوني هاي مصرف با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و معاونت بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت، افراد مشمول دريافت سبد کالايي دولت، شناسايي و اتحاديه ها و تعاوني هاي مصرف، متولي توزيع سبد کالايي دولت شدند. همچنين در اين نشست مصوب شد نوبت اول سبد کالايي دولت در بهمن امسال از طريق شبکه اتحاديه ها و تعاوني هاي مصرف سراسر کشور ميان افراد مشمول طرح توزيع شود.  
به دنبال ابلاغ مصوبه دولت در مورد اعطاي سبد کالاي حمايتي به اقشار کم درآمد جامعه که از سوي اسحاق جهانگيري،
معاون اول رئيس جمهور صورت گرفت، همه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامين اجتماعي و تمامي شاغلان و بازنشستگان دولت و نيروهاي مسلح اعم از کارکنان رسمي، پيماني و قراردادي، سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي کشور، روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان، دانشجويان متاهل و طلاب مشمول دريافت سبد کالاي دولت شدند.  
جزئیات سبد کالای حمایتی دولت مصوبه دولت در مورد اعطای سبد کالای حمایتی از برخی اقشار جامعه از سوی معاون اول رییس‌جمهور، برای اجرا به وزارتخانه‌های «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «امور اقتصادی و دارایی»، «علوم، تحقیقات و فناوری»، «صنعت، معدن و تجارت»، «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» و نیز معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور ابلاغ شد.  
به گزارش آسوبان به نقل از ایسنا و روزنامه همشهری، با موافقت هیأت وزیران و در راستای سیاست‌های حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، دو سبد کالایی رایگان تا پایان سال جاری به شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح، کارگران، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، هنرمندان، دانشجویان متأهل، طلاب و سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) و بهزیستی ارائه می‌شود.  
در این تصویب‌نامه که از سوی اسحاق جهانگیری ابلاغ و در روزنامه رسمی کشور منتشر شده، آمده است:  
«هیأت وزیران در جلسه 20 آذر 92 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:
  1) در راستای سیاست‌های حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبدکالا، شامل 1.8 کیلوگرم روغن نباتی مایع، 10 کیلوگرم برنج، 4 کیلوگرم گوشت مرغ، 800 گرم پنیر بسته‌بندی (uf) و 1.8 کیلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول این تصویب‌نامه در دو نوبت تا پایان سال 1392 تحویل می‌شود.

  

  افراد زیر مشمول این تصویب‌نامه می‌باشند:

  الف) کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی و کلیه کارگران مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی. 

 ب) روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و هنرمندان (به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و دانشجویان متأهل (به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی) و طلاب (به تشخیص مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه).  

ج )سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور.  تبصره قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از شمول این تصویب‌نامه مستثنی می‌باشند.

2) سبد کالای موضوع این تصویب‌نامه به صورت رایگان و در ازای بن تحویل خواهد شد. 

3) وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجاز به انتخاب بن کاغذی یا کارت الکترونیکی برای تحویل کالا می‌باشد.  

4) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است فهرست افراد موضوع بند «1» را از دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط دریافت و پس از راستی‌آزمایی و پالایش به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نماید.  تبصره وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است آمار کارکنان و بازنشستگان خود را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نماید. 

5) دستگاه‌های اجرایی که آمار مشمولان واجد شرایط آنها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌گردد، موظفند نسبت به دریافت بن از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نمایند.  

6) دستگاه‌های اجرایی موظفند در مهلت تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تسویه حساب بن‌ها با وزارت مذکور اقدام نمایند. 

7) معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور موظف است اعتبار مورد نیاز جهت اجرای این تصویب‌نامه را تا سقف مبلغ پانزده هزار میلیارد (15.000.000.000.000) ریال از محل ردیف‌های متفرقه تأمین و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.  

8) وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است به منظور تسریع و تسهیل در تأمین اقلام سبد کالا، نسبت به پرداخت علی‌الحساب بخشی از اعتبارات به مباشرین تأمین اقدام نماید. 

9) انتخاب مباشرین تأمین کالا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد. 

10 )دستگاه‌های مباشر تأمین موظفند تا پایان اردیبهشت 1393 نسبت به ارایه اسناد و مدارک مثبته به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اقدام نمایند و سازمان مذکور نیز موظف است تا پایان تیر 1393 نسبت به محاسبه قطعی یارانه موضوع این تصویب‌نامه و تسویه حساب نهایی با مباشرین اقدام نماید.  

11 )وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان) موظف است بر نحوه اجرای این تصویب‌نامه نظارت نماید.  معاون اول رئیس‎جمهور اسحاق جهانگیری»  توزیع سبد کالا اثر ضد تورمی دارد 

 سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تصمیم دولت مبنی بر توزیع سبد کالایی از طریق بن‌کارت موجب کنترل نرخ تورم و رشد نقدینگی می‌شود. 

به گزارش آسوبان محمدعلی اسفنانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: نفس توزیع کالا بین مردم کار درستی است و اقدامی ضدتورمی است. 

 نماینده مردم فریدن افزود: وقتی نقدینگی در اختیار مردم قرار می‌گیرد نرخ تورم و سطح عمومی قیمت‌ها افزایش می‌یابد علاوه بر آن به احتمال قوی این مبالغ در مسیر مورد نظر دولت هزینه نمی‌شود. نمونه شکست خورده توزیع نقدی پول در جامعه، طرح ایجاد بنگاه‌های کوچک و متوسط بود که با سندسازی‌ها و اقدامات صوری مبالغ هنگفتی از جیب دولت خارج شد ولی اهداف دولت تأمین نشد.  

وی اقلام خوراکی را جز کالاهایی دانست که بیشترین افزایش قیمت را طی ماه‌های گذشته تجربه کردند. 

 سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: اقلام خوراکی در میان کالاهای مصرفی خانوار بالاترین نرخ تورم را در اختیار دارد از این‌رو توزیع کالا بین مردم موجب کاهش تقاضا در بازار آزاد و تعدیل نسبی قیمت‌ها می‌شود. 

 اسفنانی شیوه اجرایی این تصمیم دولت را قابل قبول دانست و متذکر شد: توزیع سبد کالا بین جامعه هدف از طریق بن‌کارت موجب احیای نظام کوپنی نمی‌شود.  

اعلام جزئيات و نحوه دريافت سبد كالايي دولت با تشریح آخرین جزئیات سبد کالایی، دایره مشمولان این سبد تنگ‌تر و اعلام شد که سبد مذکور همگانی نبوده و هدیه دولت تنها برای قشرهایی است که عائله دولت محسوب می‌شوند.  

پس از اعلام ارائه سبد کالایی از سوی دولت، این سؤال در بین قشرهای مختلف رد‌و‌بدل شد که آیا مشمول دریافت این سبد هستند یا نه؟ اظهارات دیروز مدیر اجرایی ارائه سبد کالایی نشان داد که بسیاری از قشرهای مردم که از شرایط اقتصادی مناسبی هم برخوردار نیستند از دایره این سبد خارج هستند. 

 روز گذشته بهمن حاجعلی در پاسخ به خبرنگار ما تعداد مشمولان آن را کمتر از 15میلیون نفر و تنها شامل قشرهای تعریف‌شده براساس مصوبه دولت قلمداد کرد.

با کاهش تعداد مشمولان کارگری این سبد به یک میلیون و 800هزار نفر گمانه‌زنی‌های قبلی در مورد تعداد 12میلیون مشمول قانون کار یا 3.5 میلیون نفر حداقل‌بگیران به پایان رسید و مشخص شد که علاوه بر کاهش شدید تعداد مشمولان کارگری، روستائیان، عشایر، کشاورزان، قالیبافان و برخی دیگر از قشرهایی که فاقد پوشش تأمین اجتماعی بوده یا در جامعه هدف آماری مصوب دولت نیستند از این سبد محروم خواهند بود.  

عرضه نخستین سبد از بهمن  نخستین سبد کالایی کاملا رایگان به ارزش 80هزار تومان از ابتدای بهمن‌ماه امسال با موعد تحویل 15روزه و دومین سبد در اسفند‌ماه عرضه خواهد شد و توزیع‌کنندگان حق دریافت هیچ‌گونه وجهی را نخواهند داشت.

همچنین دریافت نکردن این سبد توسط مشمولان در مهلت مذکور به‌معنای انصراف آنها از دریافت خواهد بود که با غیرفعال شدن گزینه دریافت در سامانه بانکی حساب سرپرستان خانوار از عرضه آن در پایان مهلت مقرر ممانعت خواهد شد. 5قلم کالای نخستین سبد کالایی برای هر سرپرست خانوار که با تخفیف 20درصدی نسبت به قیمت‌های بازار تأمین شده شامل 10کیلوگرم برنج هندی، 2بسته (4کیلوگرم) مرغ، 2شانه 12تایی تخم‌مرغ،1.8 کیلوگرم روغن مایع شامل بطری 900گرمی و 2بسته 400گرمی پنیر بسته‌بندی خواهد بود. 

 به گفته مسئولان تلاش شده تا این سبد از کالاهای تولید داخل تأمین شود اما به‌دلیل نبود ذخایر مناسب و بسته‌بندی شده برنج ایرانی، در نخستین سبد برنج هندی1121توزیع می‌شود و احتمال عرضه برنج ایرانی در سبد دوم و یا تغییر برخی اقلام مشمول این سبد نیز وجود دارد. به‌گفته حاجعلی میزان سبد کالایی برای همه خانوارها فارغ از تعداد افراد یکسان بوده و به جز برنج و مرغ روی سایر کالاها عبارت سبد رایگان و غیرقابل فروش حک شده است و با تخلفات احتمالی عرضه برخورد خواهد شد.

  او تصریح کرد: اتحادیه کارکنان دولت (اسکاد) برای توزیع سبد کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران دولت، اتحادیه‌ مرکزی فرهنگیان برای معلمان و فرهنگیان، اتحادیه مرکزی کارگران (امکان) برای توزیع سبد کارگران و بازنشستگان و مستمری‌بگیران آنها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا برای توزیع سبد به نیروهای مسلح و بازنشستگان لشکری، فروشگاه‌های شهروند، رفاه و سپه برای عرضه سبد به خبرنگاران، طلاب و دانشجویان درنظر گرفته شده است.  

توزیع سبد کالایی فقط با کارت سرپرستان خانوار  مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز با بیان اینکه مبلغ سبد کالایی به همان حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود اعلام کرد، مردم می‌توانند با استفاده از کارت‌های بانکی یادشده با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد سبد کالا را دریافت کنند.

به گفته ناصر حکیمی گروهی از سرپرستان خانوار که کارت حساب یارانه‌ ندارند باید با مراجعه به سایت رفاهی این مورد را اعلام و سپس از طریق مراجعه به بانک‌های عامل نسبت به دریافت ارزش سبد کالایی اقدام کنند. بعد از اطلاع‌رسانی، این افراد می‌توانند نسبت به دریافت کارت‌های بانکی خود اقدام کنند.

دانشجویان متأهل نیز برای دریافت سبد باید در سایت ثبت‌نام کنند.  ارزش سبد کالایی رایگان؛ 80 هزار تومان  یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارزش هر سبد کالایی رایگان دولت به مردم را 80 هزار تومان اعلام کرد و گفت: نخستین سبد کالایی دولت در نیمه نخست بهمن امسال به مردم داده خواهد شد.  

بهمن حاج علی مدیر اجرایی طرح سبد کالایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزش هر سبد کالایی رایگان دولت به مردم 80 هزار تومان است که در سال‌جاری قرار است در دو مرحله سبد کالایی بدهیم.

وی افزود: ارزش 80 هزار تومانی سبد کالایی 20 درصد کمتر از قیمت این کالاها در بازار است.  خرید و فروش سبد کالایی غیرقانونی است مدیر اجرایی طرح سبد کالایی درباره اینکه تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از خرید و فروش این سبدهای کالایی در بازار آزاد چگونه است، گفت: کالاهای موجود در این سبد در بسته بندی اختصاصی و ویژه عرضه خواهد شد که بر روی این بسته بندی جمله سبد کالایی رایگان حک شده است.

حاج علی از طراحی بسته بندی ویژه ای برای کالاهای در نظر گرفته شده در سبد کالایی خبر داد و افزود: بر اساس هماهنگی های صورت گرفته با تامین کنندگان کالاهای سبد کالایی، مقرر شده تا هر یک از این کالاها در بسته بندی خاصی که ویژه این سبد طراحی شده قرار بگیرند و بر روی آنها نیز جمله سبد کالایی رایگان حک شود.

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی افزود: کالاهای عرضه شده در این سبد 20 درصد ارزان تر از قیمت آنها در سطح بازار است اما طراحی سیستم توزیع این سبدها به گونه ای است که اجازه چنین سوء استفاده ها و تخلفاتی داده نشود و سبدهای کالاهایی با بسته بندی های مشخصی توزیع شوند.

وی تصریح کرد: تنها برنج و مرغ در نظر گرفته شده در این سبد کالایی به دلیل اینکه امکان بسته بندی داخلی آنها به صورت مجزا وجود ندارد، با بسته بندی ویژه عرضه نمی شوند اما باز هم کنترل لازم برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی صورت خواهد گرفت. 

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی گفت: عزم دولت بر این است که هر سبد کالایی شامل مواد پروتئینی، انرژی و چربی باشد اما اینکه در سبد اسفندماه چه ماده پروتئینی جایگزین مرغ خواهد شد هنوز تصمیم گیری نشده است.  

شیوه نظارت بر توزیع این سبد کالایی حاج علی درمورد شیوه نظارت بر توزیع این سبدهای کالایی،

گفت: نظارت بر توزیع این سبدها از طریق بازرسان سازمان حمایت و سایر دستگاههای نظارتی خواهد بود و تسویه حساب کامل جامعه هدف بر مبنای فاکتورهای فروش مباشران نیز مبنای دیگر نظارت تعیین شده است.

وی ارزش این سبد کالایی بر اساس قیمت کالاهای موجود در آن در بازار آزاد 80 هزار تومان عنوان کرد و گفت: احتمال ارایه برنج ایرانی در سبد کالایی اسفندماه وجود دارد.

وی ادامه داد: سبد کالایی به عنوان یک هدیه دولت برای تامین معیشت مردم طراحی شده و هدف آن تامین بخشی از مایحتاج مردم در دو ماه باقیمانده سال است.  

مدیر اجرایی طرح سبد کالایی افزود: جامعه هدف این سبد سرپرستان خانوار کارکنان دولت اعم از رسمی، قراردادی و پیمانی، بازنشستگان و مستمری بگیران دولت، سرپرستان خانوار کارگران تامین اجتماعی، سرپرستان خانوار عضو جامعه نیروهای مسلح و لشگری، خبرنگاران و طلاب هستند.

وی تصریح کرد: تمام کالاهای در نظر گرفته شده در این سبد از تولیدات داخلی هستند و تنها برنج به دلیل اینکه امکان بسته بندی آن در داخل وجود ندارد و با مشکلاتی مواجه است از نوع خارجی توزیع خواهد شد.

به گفته حاج علی اتحادیه مرکزی فرهنگیان، اتحادیه کارگران، فروشگاههای اتکا، شهروند، رفاه و سپه و نیز سازمان میادین میوه و تره بار به توزیع این سبد کالایی می پردازند. 

 تناژ اقلام هر سبد کالایی وی گفت: این سبد کالایی شامل 10 کیلوگرم برنج خارجی بسته بندی، 2 عدد مرغ دو کیلویی، دو بسته 12 عددی تخم مرغ، 2 عدد روغن مایع 900 گرمی و 2 بسته 400 گرمی پنیر است و کالاهای موجود 20 درصد ارزان تر از قیمت سطح بازار هستند. به گفته حاج علی، مراقبت لازم را انجام خواهیم داد تا از تکرار دریافت سبد کالا توسط یک فرد جلوگیری شود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت معدن و تجارت در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر سرپرست خانواری مشمول دریافت این طرح نمی شد و همسر وی جزو مشمولان دریافت این سبد بود تکلیف چه می شود،

گفت: چنانچه این امر محرز شود کارت بانکی وی در این شبکه طراحی خواهد شد تا او نیز بتواند علی رغم اینکه سرپرست خانوار نیست از این سبد استفاده کند. براساس مصوبه دولت تدبیر و امید، 1500 میلیارد تومان اعتبار برای ارایه دو سبد کالایی به مردم در ماه‌های بهمن و اسفندماه سال‌جاری در نظر گرفته شده است که بر این اساس ، در هر دوره ای که این سبدها توزیع می شود، 750 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته می شود.  این در حالی است که پیش از این حسن یونس سینکی، معاون مستعفی بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعتبار در نظر گرفته شده برای این سبد کالایی را 1000 میلیارد تومان عنوان کرده بود که بر این اساس، ارزش هر سبد کالایی حدود 33 هزار تومان محاسبه می شد اما هم اکنون با انتشار جزئیات کامل مصوبه دولت، اعتبار در نظر گرفته شده برای این دو سبد کالایی، 1500 میلیارد تومان تعیین شده است.در این دو سبد کالایی، 1.8 کیلوگرم روغن نباتی مایع، 10 کیلوگرم برنج، 4 کیلوگرم گوشت مرغ، 800 گرم پنیر بسته بندی شده (uf) و 1.8 کیلوگرم تخم مرغ است. البته دولت اعلام کرده است که ممکن است اقلام هر دو سبد کالایی یکسان نباشد.

براساس مصوبه دولت، قرار است که این سبدهای کالایی میان 15 میلیون نفر از مردم که شامل سرپرستان خانوار است، توزیع شود.  مشمولان دریافت این سبد کالایی مشمولان دریافت این سبد کالایی شامل سه گروه است که :

گروه اول شامل تمامی شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، تمامی کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی است.

گروه دوم نیز شامل روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان است که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست آنها تعیین خواهد شد. ضمن اینکه دانشجویان متاهل به تشخیص وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب به تشخیص مرکز مدیریت حوزه های علمیه نیز در این گروه قرار می گیرند.

گروه سوم نیز شامل سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور است.  در حالی که سبد کالایی اهدایی دولت به مردم از ارزش ریالی چندانی برخوردار نیست، اما تبلیغات، اخبار و هیاهوهای ایجاد شده درباره اختصاص آن، رفتاری نه‌چندان صحیح و عزتمندانه با مردم را تداعی می‌کند.

  به گزارش آسوبان وبه نقل از خبرنگار جام جم، یکی از مهم ترین انتقادهای مدیران دولت یازدهم به دولت های قبل، رواج «اقتصاد صدقه ای» بوده است.

به گفته آنان، روشی که در گذشته در پرداخت یارانه نقدی و دیگر تسهیلات رفاهی به مردم در پیش گرفته شده بود، عزت و شأن دریافت کنندگان را رعایت نمی کرد و در بسیاری موارد عزت نفس آنها را خدشه دار می کرد.  با این حال رفتاری که برخی مدیران دولت یازدهم در برخورد با موضوع اهدای سبد کالایی به مردم در پیش گرفته اند، چیزی جز رفتارهای «صدقه گونه» نیست؛ به طوری که گاه از خلال مصاحبه های متعدد، تاکیدهای فراوان، اعلام متعدد جزئیات سبد و سرانجام تشکیل ستاد اجرایی ویژه برای اعطای این سبد این گونه برداشت می شود که سبد کالایی یادشده، شایسته صفت «یک سبد و صد هیاهو» قرار می گیرد.

درواقع با این که اعطای این سبد و دیگر سبدهای کالایی به مردم فی نفسه ارزشمند و اقدامی در خور تمجید است، اما روش اعطای این سبد طوری است که ویژگی های مثبت آن را زیر سوال می برد. این در حالی است که ارزش سبد کالایی که دیروز 80 هزار تومان به ازای هر خانوار اعلام شد، حتی در ترکیب ماهانه یارانه افراد هم رقم قابل توجهی به حساب نمی آید؛ به طوری که این 80 هزار تومان کمتر از یارانه یک ماه دو نفر از اعضای خانوار است و هرچند اختصاص آن مفید است، اما چندان مشکل گشایی از خانوارهای تحت فشار تورم نمی کند.  رفتاری که برازنده مردم نیست  یک کار خوب وقتی به روش بد اجرا شود، اثری برعکس برجا می گذارد.

چیزی که دولت یازدهم، هدفمندی یارانه ها را مصداق بارز آن می شمارد. با این حال خود دولت جدید نیز با افراط در برخی رفتارهای تبلیغاتی در تخصیص سبد کالایی ظاهرا در همین راه گام گذاشته است.  روزی نیست که هر یک از مسئولان دولتی درباره «رایگان بودن» سبد کالایی حرف نزنند.در 10 روز اخیر دست کم ده ها بار جزئیات این سبد کالایی شامل کالاهای خوراکی موجود در آن، روش پرداخت وجه آن و کسانی که این سبد را دریافت می کنند، اعلام شده است.  

مشاغل و اقشار گوناگونی مانند طلاب، خبرنگاران، کارگران، کارمندان و... که قرار است این سبد گرانبها! را دریافت کنند، بارها مورد اشاره قرار گرفته اند.  دولت برای تخصیص این سبد کالایی ستاد ویژه در وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی ایجاد کرده و سرانجام مدیر اجرایی تامین، توزیع و نحوه اجرای سبد کالایی دیروز برای اعلام ارزش 80 هزار تومانی این سبد و مثلا 10 کیلو برنج هندی و دو بسته 12 عددی تخم مرغ درون آن در یک اقدام تعجب برانگیز که شائبه تبلیغات دارد، کنفرانس خبری برگزار کرده است.  آیا استفاده این چنین گسترده و تبلیغاتی از تخصیص رقمی که چندان بزرگ و قابل توجه نیست، نوعی منت گذاشتن بر سر مردم و زیر سوال بردن شأن آنها نیست؟ آیا لازم بود بعد از اعلام گسترده اصل مصوبه دولت در این باره، باز هم تریبون های مختلف مشغول اعلام زوایای این سبد ویژه شوند؟   

 فروع را اصول قرار داده ایم  دکتر ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی و استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار ما گفت: متاسفانه دولت به جای این که نگاه اصولی به موضوع یارانه ها داشته باشد، فروعی چون سبد کالایی را که یک اقدام نمادین و تبلیغاتی محسوب می شود، مدنظر قرار داده است. 

 وی افزود: ارائه کالا در گذشته و بخصوص در دوران دفاع مقدس نیز سابقه داشته، اما در آن زمان طوری عمل می شد که مردم نه از نظر حجم کالا و نه از نظر شأن خود دچار معذوریت نشوند.

وی اظهار کرد: نگاهی به کالاهای موجود در این سبد نشان می دهد که حجم آن برای تامین نیاز دو یا سه ماه یک خانوار کافی نیست؛ شما به حجم کالاهایی که در دوران دفاع مقدس توزیع شد، توجه و آن را با حجم و تنوع کالای سبد فعلی مقایسه کنید تا تفاوت را دریابید.  

رزاقی تصریح کرد: بیشتر مردم دوران کوپن را به خاطر دارند. با وجود تمام ایرادهایی که به آن سیستم وارد بود، احساس مردم هنگام دریافت این کالاها نامطلوب نبود.  اما درباره این سبد طوری تبلیغات صورت گرفته که انگار رقم 80 هزار تومان مشکل بزرگی از مردم را حل می کند.  

وی گفت: بنابراین باید به دولت گفت در نگاه جدید به قانون هدفمندی یارانه ها صرفا به نسخه های صندوق بین المللی پول توجه نکند و بداند این صندوق درباره تولیدی بودن اقتصاد سکوت کرده است.  

رزاقی افزود: بنابراین ما باید به جای پرداختن بیش از حد به این اقدام های فرعی و نمادین به سمت تقویت تولید ملی، افزایش درآمدهای مالیاتی و حذف تخصیص دلار یارانه ای به واردات برویم و کاری کنیم که طبقات فقیر بدون نیاز به کمک زندگی کنند.  در همین حال مدیر اجرایی تامین و توزیع سبد کالا با اشاره به این که قیمت هر سبد کالایی ۸۰ هزار تومان است،

گفت: جامعه هدف پیش بینی شده برای دریافت این سبد ۱۵ میلیون نفر است.  به گزارش تسنیم، بهمن حاجعلی دیروز در نشست خبری با بیان این که این سبد کالایی بیشتر افراد دولتی و تحت پوشش دولت را شامل می شود،

گفت: دولت سعی کرده هدیه ای به این افراد تقدیم کند تا هم کمکی به آنها کرده باشد و هم توقعات کارمندان دولت را برآورده کند. دولت از این طریق هدیه ای برای افراد تحت پوشش دولت و همچنین اقشار آسیب پذیر جامعه در نظر گرفته است، البته تاکید می کنم که نباید این سبد کالایی را با کوپنی کردن و بن دادن اشتباه گرفت زیرا شرایط جامعه به نحوی است که نیازی نداریم به این سمت حرکت کنیم.  

وی در مورد جامعه هدف دریافت این سبدکالایی گفت: کارکنان دولت از جمله رسمی، قراردادی و پیمانی، بازنشستگان و مستمری بگیران دولت، سرپرستان خانوار کارگرانی که تحت پوشش قانون کار و تامین اجتماعی هستند، سرپرست خانوار عضو جامعه نیروهای مسلح از جمله بازنشستگان و شاغلان رسمی، قراردادی و پیمانی، کارگران، خبرنگاران بنا به تشخیص وزارت ارشاد، دانشجویان متاهل به تشخیص وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد، طلاب حوزه علمیه و در نهایت افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی جامعه هدف دریافت این دو سبد کالایی دولت هستند. 

 وی با اشاره به این که این سبد تنها به سرپرستان جامعه هدف تعلق خواهد گرفت و اگر در یک خانواده چند کارمند وجود داشته باشد حتما و قطعا تنها به سرپرست خانواده داده می شود،

بیان کرد: برنج، مرغ، تخم مرغ، روغن و پنیر در این دو سبد کالایی قرار خواهد داشت که یکی در نیمه نخست بهمن ماه و دیگری در اسفندماه توزیع خواهد شد. این کالاها عمدتا از ذخایر داخلی تامین خواهد شد، ولی برنج با توجه به محدودیتی که در بسته بندی آن وجود داشت از برنج های وارداتی و هندی استفاده می شود.  مدیرکل ستاد بسیج اقتصادی با بیان این که توزیع کنندگان کالا در سراسر کشور مشخص شده و بنا به جامعه هدف برای هر جامعه ای یک شبکه اختصاصی توزیع مرتبط با بنگاه های مربوط طراحی شده است به نوعی که اتحادیه کارکنان دولت (اسکاد) متولی تخصیص و توزیع جامعه کارمندان و مستمری بگیران دولت در 31 استان هستند و با توجه به نیازی که به افزایش شعب این فروشگاه ها وجود داشته درخواست کرده ایم که تعداد شعب فروشگاه های اسکاد برای سرعت بیشتر در توزیع افزایش پیدا کند.  

اعلام فروشگاه های توزیع سبد کالایی دولت  حاجعلی افزود:

اتحادیه مرکزی فرهنگیان در 31 استان مسئول توزیع سبد بین جامعه فرهنگیان بوده و اتحادیه مرکزی کارگران (امکان) برای توزیع سبد کالایی کارگران، فروشگاه های اتکا برای نیروهای مسلح و همچنین فروشگاه های شهروند، رفاه، سپه و سازمان میادین در تهران برنامه ریزی شده که در ایام توزیع برای سرعت بیشتر کمک کنند. 

 وی با اشاره به این که خبرنگاران، طلاب و دانشجویان متاهل با توجه به این که جامعه هدف آنها محدود است، می توانند از همه فروشگاه هایی که برای توزیع کالا در نظر گرفته شده است با ارائه کارت شناسایی استفاده کنند،

خاطر نشان کرد: خدمات ویژه ای نیز برای افراد تحت پوشش کمیته امداد در نظر گرفته شده به نوعی که این افراد نیز همانند دانشجویان، روزنامه نگاران و طلاب می توانند از همه شبکه های توزیع برای دریافت سبد کالایی خود استفاده کنند، البته شرکت های خدمات رسانی اختصاصی کمیته امداد جزو شبکه توزیع بوده و این افراد می توانند به این فروشگاه ها نیز مراجعه کنند.  مدیر اجرایی تامین، توزیع و نحوه اجرای سبد کالایی ادامه داد: تفاوت عمده این سبد کالایی با سبدهای گذشته این است که نخست این سبدها کاملا رایگان بوده و هیچ فروشگاهی حق دریافت وجهی تحت هیچ عنوانی را ندارد، دومین تفاوت این است که سعی شده این کالاها به صورت پَک و یکجا تحویل جامعه هدف شود، ولی اگر کسی بخواهد برخی از این کالاها را در چند نوبت دریافت کند سیستمی طراحی شده که امکان این کار وجود داشته باشد.

سومین تفاوت این سبد کالایی این است که دامنه زمانی مشخصی برای دریافت آن در نظر گرفته شده است.  حاجعلی گفت: در هر سبد 10 کیلو برنج خارجی هندی، چهار کیلو مرغ شامل دو عدد، دو بسته 12 عددی تخم مرغ، دو عدد روغن مایع 800 گرمی و پنیر 800 گرمی با بسته بندی 400 گرمی در اختیار جامعه هدف قرار داده می شود. وجه این سبد از طریق سیستم بانکی و زیرساخت های الکترونیک روی کارت یارانه نقدی جامعه هدف واریز و آنها می توانند با مراجعه به فروشگاه های مربوط سبد کالایی خود را دریافت کنند. وی با تاکید بر این که امکان دریافت نقدی این پول از طریق کارت ها میسر نیست،

ادامه داد: پس از این که وزارت رفاه به عنوان دستگاه متولی جامعه هدف را طی امروز یا فردا با پالایش لازم و با توجه به اطلاعات سازمان هدفمندی یارانه ها ارائه کرد، کارت افرادی که می توانند از این سبد استفاده کنند، فعال شده و در مورد شیوه دریافت این سبد و همچنین زمان آن اطلاع رسانی خواهد شد. 

 مدیرکل ستاد بسیج اقتصادی در مورد امکان همپوشانی برخی از افراد جامعه هدف گفت: سعی شده در تعیین جامعه هدف از تکرار دریافت سبد برای برخی خانواده ها که چندنفر جزو دریافت کنندگان سبد کالا هستند، جلوگیری شود و البته اگر سرپرست خانواری جزو مشمولان دریافت سبد کالا نبود، اما همسر وی به عنوان مثال جزو خبرنگاران باشد، سعی کرده ایم سامانه خاصی را برای آنها تعریف کنیم و حتی ممکن است کارت مشخصی را برای آنها در نظر بگیریم که بتوانند از این سبد کالایی استفاده کنند. بنابراین سعی شده ذی نفعانی که مشمول این سبد کالا می شوند، ولی جزو سرپرست خانوار نیستند نیز از این سبد کالا استفاده کنند.  

حاجعلی ادامه داد: این سبدها با توجه به این که هدیه ای از سوی دولت است برای هر خانوار در نظر گرفته شده و تعداد افراد خانوارها در میزان کالایی که در این سبد قرار می گیرد تاثیری ندارد و خانواده ای که سه نفر عضو دارد با خانواده ای که ده عضو دارد تفاوتی در دریافت سبد و کالاهای آن با یکدیگر ندارند.  

وی افزود: اگر کسی در مدت زمان معینی برای دریافت سبد کالایی مراجعه نکند با توجه به این که زمان کافی برای تحویل سبد در نظر گرفته خواهد شد، دلیلی برای حفظ این سبد وجود ندارد و به نوعی سهمیه این فرد سوخت خواهد شد.    

  ترديد دولت درباره چگونگي اهداي سبد كالا  1.8 كيلوگرم روغن نباتي مايع، 10 كيلوگرم برنج، 4 كيلوگرم گوشت مرغ، 800 گرم پنير بسته و 1.8 كيلوگرم تخم مرغ در سبدكالايي قرار دارد  در حالي که ديروز جزئيات ارائه دو سبد رايگان کالايي به اقشار هدف جامعه اعلام شد، اما ظاهرا دولت با توجه به پيشنهاد بانک مرکزي قرار است وجه اين سبد را به حساب يارانه سرپرستان خانوار واريز کند.  به اين ترتيب به احتمال زياد دولت به جاي کالااعتبار خريد به صورت نقدي يا غيرنقدي در اختيار مردم قرار خواهد داد.    

به زعم کارشناسان، علت اين تصميم احتمالي دولت، تجربه دولت گذشته در ارائه سبد کالايي ودشواري هايي که تهيه و توزيع اين کالاها براي دستگاه هاي دولتي داشت و تاخيرها و بي نظمي هايي که به وجود آورد، است. به اين ترتيب دولت در نظر دارد راه هاي آسان تر و راحت تري را براي رساندن اين سبد به دست مردم مورد بررسي قراردهد.بااين که در مصوبه دولت تحويل اين سبد کالايي به صورت بن کاغذي يا کارت الکترونيک قيد شده اما ديروز بانک مرکزي راه آسان تري را پيش پاي دولت گذاشت: پرداخت نقدي يا اعتباري وجه سبد.    

بانک مرکزي ديروز در اين باره اعلام کرد با پرداخت وجه اعتباري سبد کالايي به مردم به جاي تحويل کالاموافق تر است و شبکه بانکي آمادگي اين کار را دارد.

بانک مرکزي به اين منظور راهکار مشخصي نيز ارائه کرد.    

ناصر حکيمي، مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزي در جمع خبرنگاران دراين باره گفت: بنابر توافقات انجام شده سبد کالايي بدون ارائه ابزار جديد و کارت هوشمند، از طريق ابزارهاي موجود و هوشمندسازي دستگاه هاي کارتخوان انجام مي شود و بانک مرکزي به دولت پيشنهاد داده که نيازي به استفاده از ابزار جديد دراين باره نيست.

وي با بيان اين که سبد کالايي مي تواند از طريق فروشگاه ها ارائه شود، افزود: اين بانک امکان ارائه يارانه نقدي و غيرنقدي را با امکانات موجود دارد و مي تواند به صورت ترکيبي نيز سبد و يارانه ارائه دهد و با همين ابزارهاي موجود مردم مي توانند سبد کالايي را از فروشگاه هاي موجود دريافت کنند.

وي خاطرنشان کرد: در اين باره مي توان وجه سبد رابه حساب يارانه مردم واريز کرد، اما استفاده از اين وجه فقط به صورت کالاو در فروشگاه هاي هدف امکان پذير باشد. اين امر از طريق شبکه شاپرک که کارت هاي بانکي را کنترل مي کند، انجام مي شود.    

به گفته وي، تکليف اين امر در جلسه اي که امروز تشکيل مي شود روشن و نتيجه قطعي اعلام مي شود.    

در همين حال علي محمد گودرزي، سرپرست معاونت توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز با تشريح جزئيات نحوه توزيع سبد کالايي رايگان کارمندان دولت در بهمن و اسفندماه امسال، با بيان اين که استفاده از روش هاي سنتي و بن کاغذي، در حقيقت بازگشت به يک دوران تاريخي پرهزينه و بدون ارائه خدمات با کيفيت است،

اظهار کرد: مقرر است تاکنون براي ارائه سبدهاي کالايي به مردم، استفاده از کارت هاي بانکي سرپرستان خانوار که هم اکنون با آن يارانه هاي نقدي دريافت مي کنند، در دستور کار قرار گيرد.

به گزارش آسوبان وبه نقل از مهر افزود: اين بار به جاي توزيع وجوه نقدي ميان مردم که به تورم منجر مي شود، موضوع ارائه سبد کالايي در نقاط توزيع مختلف در کشور در دستور کار قرار گرفته است.

گودرزي ادامه داد: براساس تغييرات نرم افزاري انجام شده روي شبکه کارت هاي بانکي مورد استفاده سرپرستان خانوار در دريافت يارانه هاي نقدي، شرايطي به وجود خواهد آمد که مبالغ سبدهاي کالادر حساب سرپرستان خانوار شارژ شده و با تغييراتي که روي دستگاه هاي کارتخوان فروشگاه هاي منتخب توزيع کننده اين کالاها به لحاظ نرم افزاري صورت خواهد گرفت، قابليت دريافت سبد کالابدون هيچ نقل و انتقال وجه دستي صورت مي گيرد.    

سرپرست معاونت توسعه فناوري اطلاعات تجاري و صنعتي وزارت صنعت، معدن و تجارت با بيان اين که اين کارت ها در صدهزار نقطه توزيع در کشور قابليت اجرا خواهد داشت،

گفت: براساس طراحي هاي انجام شده، در واقع هيچ امکاني وجود ندارد که فردي بتواند بجز بسته کالايي، پولي دريافت کند.         

جزئيات سبد کالايي     

در همين حال ديروز جزئيات مصوبه دولت درخصوص سبد کالايي منتشر شد.    

به گزارش آسوبان وبه نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، هيات وزيران تصويب کرد سبد کالايي يادشده شامل 1.8 کيلوگرم روغن نباتي مايع، 10 کيلوگرم برنج، 4 کيلوگرم گوشت مرغ، 800 گرم پنير بسته و 1.8 کيلوگرم تخم مرغ باشد که به صورت رايگان و در ازاي بن تحويل خواهد شد.     براساس اين مصوبه، همه شاغلان و بازنشستگان دولت و نيروهاي مسلح اعم از کارکنان رسمي، پيماني و قراردادي، تمام کارگران مشمول قانون کار و قانون تامين اجتماعي، روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان (به تشخيص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي)، دانشجويان متاهل (به تشخيص وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه آزاد اسلامي)، طلاب (به تشخيص مرکز مديريت حوزه هاي علميه)، سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي کشور مشمول اين تصويب نامه هستند. همچنين قضات و اعضاي هيات علمي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي از شمول اين تصويب نامه مستثني هستند.    

بر اين اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مجاز به انتخاب بن کاغذي يا کارت الکترونيک براي تحويل کالااست.    

براساس اين مصوبه، دولت؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي را موظف کرده است فهرست افراد موضوع مشمول را از دستگاه هاي اجرايي ذي ربط دريافت و پس از راستي آزمايي و پالايش به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کند.

همچنين، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح موظف است آمار کارکنان و بازنشستگان خود را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام کند.

بر اين اساس، دستگاه هاي اجرايي که آمار مشمولان واجد شرايط آنها از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام مي شود، موظفند نسبت به دريافت بن از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

دستگاه هاي اجرايي موظفند در مهلت تعيين شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تسويه حساب بن ها با اين وزارت خانه اقدام کنند. براساس اين مصوبه، معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور موظف است اعتبار مورد نياز سبد را تا سقف مبلغ 15 هزار ميليارد ريال از محل رديف هاي متفرقه تامين و در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مباشران تامين کالارا انتخاب مي کند و دستگاه هاي مباشر تامين موظفند تا پايان ارديبهشت 1393 نسبت به ارائه اسناد و مدارک مثبته به سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان اقدام کنند و اين سازمان نيز موظف است تا پايان تير 1393 نسبت به محاسبه قطعي يارانه موضوع اين تصويب نامه و تسويه حساب نهايي با مباشران اقدام کند.         

۸۰ تعاوني مصرف محلي مسئول توزيع سبد کالا     

ابراهيم طلايي، مديرعامل اتحاديه تعاوني هاي مصرف محلي استان تهران نيز با اشاره به اين که ۸۰ تعاوني مصرف در استان تهران مسئول توزيع کالاهستند،

گفت: اين تعاوني ها در شهرهاي شهريار، کرج، گلستان و ديگر شهرستان هاي استان تهران فعاليت مي کنند.

وي ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت استان تهران از اتحاديه تعاوني هاي مصرف محلي هم براي توزيع سبد کالايي دعوت کرده است و اين تعاوني ها در استان هاي تهران و در شهرهاي کرج، شهريار، گلستان، فشم، شميرانات و شهر ري هستند.          

نخستين سبد كالايي، دهه فجر اهدا مي شود  برنج، روغن، پنير، تخم مرغ و مرغ از كالاهاي اين سبد است   

معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نخستين سبد کالايي در دهه فجر امسال به جامعه هدف اهدا مي شود.    

به گزارش آسوبان وبه نقل از ايرنا، حسن يونس سينکي ديروز در جمع خبرنگاران در کرمان افزود: از موارد مورد تاکيد رئيس جمهور اين بود که تا پايانسال هيچ کالاي اساسي نبايد افزايش قيمت داشته باشد که در همه رويه هاي کاري خود با تکيه بر آن، عمل مي کنيم.    

وي تصريح کرد: در اي

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
ف
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
0
0
چرا به افرادی دارای هیچ یک از مشمولان نیستند سبد تعلق نمی گیرد در حالی که وضعیت انها بسیار بد است من و دو خواهرم ومادرم که سرپرست ما است با کارگری در خانه ها و کارگری در بیابان درفصل کار و یارانه روز گارمان را می گذرانیم و با دانشجو بودنمان . وهمچنین در روستاها وشهرهای کوچک نه به کارگران فصلی ونه به کشاورزان سبد کالا تعلق نمی گیرد

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: