‍‍
صفحه نخست » اجتماعی کد خبر: ۲۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۱
تعداد بازدید: ۳۰۹۸
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

درد بیکاری شهرستان کوهدشت به عنوان سومین شهرستان استان لرستان از نظر وسعت و جمعیت همچنان تازه است؛ دردی که نه کهنه می شود و نه تسکین می یابد.

به گزارش آسویان، درد بیکاری شهرستان کوهدشت به عنوان سومین شهرستان استان لرستان از نظر وسعت و جمعیت همچنان تازه است؛ دردی که نه کهنه می شود و نه تسکین می یابد.

درد بیکاری، هم چنان باز است و چون "ناسور" بر پیکر شهرستان کوهدشت، زخم می زند. 

بیکاری ای که در طول سالهای گذشته، رشد چشمگیری داشته و این رشد مشکلاتی را برای این شهر به وجود آورده است؛ مشکلاتی که خواب را بر چشم مسؤولان حرام نکرد و نمی کند.

بنا به آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در استان لرستان در سال 1390، 20/4 درصد بوده است؛ نرخ بیکاری ای که کماکان استان لرستان را در صدر بیکارترین استان های کشور قرار می دهد.

«نمودار زیر وضعیت نرخ بیکاری را در سال‌های 1384تا 1391نشان می‌دهد؛ بر اساس این گزارش درصد نرخ بیکاری در استان‌های آذربایجان غربی11.1، بوشهر 11.7، تهران 11.6، چهارمحال و بختیاری 10.8، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی به‌ترتیب 6.4، 8.7، 10.6، زنجان 11.4، سمنان 9.6، سیستان و بلوچستان 10.5، قزوین 12.1، قم 11.3، کرمان 7.8، گلستان 8.9، مازندران 9.8، مرکزی 10.4، هرمزگان، 11.5، همدان 9.7 و یزد 10.2 برآورد شده که کمتر از متوسط نرخ بیکاری کل کشور است.

استان‌های آذربایجان شرقی با درصد نرخ بیکاری 12.5، اردبیل 13.4، اصفهان 13.8، البرز 14.9، ایلام 17.3، خوزستان 12.8، فارس16. 8، کردستان14، کرمانشاه 16.2، کهگیلویه و بویر‌احمد12.3، گیلان 15.6 و لرستان با 20.2 از نرخ بیکاری بالاتر از متوسط کشور رنج می‌برند.»

نمودار

از جمله مؤلفه‌های پویایی و توسعه هر کشور و شهر اشتغال نیروی انسانی است؛ نیروی انسانی ای که در نبود بیکاری بتواند روی معیارهای توسعه برنامه ریزی و مدیریت کند.

نیروی انسانی ای که محرک چرخش اقتصاد، فرهنگ، سیاست و ... در یک کشور می تواند باشد. تحقق توسعه بدون شک مستلزم برنامه ریزی روی نیروهایی است که با مدیریت صحیح بتوانند ارزش افزوده را در سطح ملی ایجاد کنند.

بنا به نظر کارل مارکس، قانون اصلی و قوه محرکه ی تولید سرمایه‌داری، قانون یا نظریه ارزش اضافی است.

مارکس کار را تنها عنصر تشکیل‌دهنده ی تولید می داند؛ بنابراین ارزش اضافی، تنها از کار منتج می‌شود. در واقع کارگران مولد هستند. ارزش اضافی تفاوت ارزش مبادله‌ای و ارزش مصرفی نیروی کار است.

اقتصاد هر کشوری به دست نیروهای تولیدی و مولد آن می چرخد و توسعه را برای یک کشور به وجود می آورد و بالعکس بیکاری اقتصاد و تمام شریان های یک جامعه را فلج می کند.

بیکاری، افزایش خشونت و جرم را به دنبال دارد. فلیشر، گری بکر و ارلیک مطالعاتی را در مورد اقتصاد جرم انجام داده اند.

گری بکر می گوید:«اﮔﺮ ﻣﻄﻠﻮﺑﻴﺖ اﻧﺘﻈﺎري ﻳﻚ ﻓـﺮد از ﻣﻄﻠـﻮﺑﻴﺘﻲ ﻛـﻪ ﻣـﻲ ﺗﻮاﻧـﺪ ﺑـﺎاﺳﺘﻔﺎده از وﻗﺖ و ﺳﺎﻳﺮ ﻣﻨﺎﺑﻌﺶ در دﻳﮕﺮ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎ ﺑ ﻪدﺳﺖ آورد ﺑﻴﺶ ﺗـﺮ ﺑﺎﺷـﺪ ، آن ﮔـﺎه ﺑـﺎ اﻧﺘﻘـﺎل اﺣﺘﻤﺎل زﻳﺎدي اﻳﻦ ﻓﺮد ﻣﺮﺗﻜﺐ ﺟﺮم ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.»

با افزایش بیکاری، ورود به انحرافات اجتماعی مانند سرقت، کلاه برداری، قاچاق و ... بالا می رود و این خود زمینه را برای حاشیه نشینی و پیدایش فقر ایجاد می کند.

ﺑﻜـﺮ می گوید:«ارﺗﺒـﺎط ﻣﺴﺘﻘﻴﻤﻲ بین ﻓﻘﺮ و ﺟﺮم و ﺟﻨﺎﻳﺖ وﺟﻮد دارد. ﺑﺎ اﻓﺰاﻳﺶ ﻓﻘﺮ ﺷـﺎﻧﺲ ورود ﺑـﻪ ﺟـﺮاﻳﻢاﻓﺰاﻳﺶ ﻣﻲﻳﺎﺑﺪ.»

در نمودارهای زیر میزان افزایش سرقت در 10 مورد مرسوم آن را  ببینید؛

نمودار سرقت

 

 

 

 

 

 

بسیاری از مشکلات شهرستان کوهدشت و افزایش جرم و خشونت در این شهرستان را می توان از پیامدهای وجود بیکاری در این شهر به شمار آورد.

بیکاری نه تنها در افزایش جرم و خشونت که در افزایش مهاجرت هم تأثیرگذار می باشد.

مهاجرت نه تنها در بین قشر تحصیل کرده که در میان کارگران این شهرستان هم دیده می شود؛ کارگرانی که به امید داشتن درآمد و لقمه نانی تهران و یا سایر کلان شهرها را به عنوان شهر زندگی خود انتخاب می کنند.

این کارگران در ساختمان ها، رستوران ها و یا باربری ها مشغول کار می شوند و اغلب از حق بیمه ای هم برخوردار نیستند.

برای این کارگران آنچه که اهمیت دارد؛ لقمه نان است و این نان، آن ها را زیر سعادت آبادها مدفون می کند و آرزوهایشان با خاک گور یکی می شود.

با توجه به اینکه استان ما در شمار اولین استان‌های کشور از لحاظ بیکاری بوده است، باید منتظر مهاجرت‌های بسیاری از اقشار مختلف این استان و خصوصاً شهر کوهدشت به مناطق دیگر و یا هر پدیده ی دیگری که هنجارهای جامعه را زیر سوأل ببرد؛ بود.

انتهای پیام/ 

گزارش: فاطمه نیازی 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: