‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۳۱۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۳
تعداد بازدید: ۹۱۶۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

وقتی به در خانه شان رسیدم؛ دو ساعتی می‌شد كه جنازه‌اش را از طناب دار جدا كرده بودند. همه می‌دانستیم كه مرده است. گردنش کبود شده بود و تنها نسوج گردنش به دار وصل بود.

 به گزارش آسوبان و به نقل سفیر افلاک، صحنه ی اول: وقتی به در خانه شان رسیدم؛ دو ساعتی می‌شد كه جنازه‌اش را از طناب دار جدا كرده بودند. همه می‌دانستیم كه مرده است. گردنش کبود شده بود و تنها نسوج گردنش به دار وصل بود.

اطرافیانش اصرار داشتند که او را به بیمارستان برسانند. من اطراف خانه ای خالی که مرد جوانی خود را حلق‌آویز كرده بود با معدود افرادی که آن جا پراکنده بودند؛ صحبت کردم.

آسیب های اجتماعی

این افراد هر کدام روایت حادثه را به گونه ای نقل می کنند. مرد مسنی که سنش به پنجاه می زند؛ می گوید: چند ماهی بود که این جا زندگی می کرد. نامش را نمی دانم؛ فقط می دانم که تنها بود.

او می گوید: قبل از این که بفهیم؛ این مرد جوان خودش را به دار زده است؛ صدای شکستنی ای را از خانه شان شنیدم. صدا به حدی وحشتناک بود که به خیابان آمدم.

این مرد مسن ادامه می دهد: وقتی به خیابان رسیدم؛ به در خانه رفتم. هر چه زنگ در را زدم؛ کسی باز نکرد. سه، چهار نفر دیگر هم آمدند. آن ها هم می گفتند صدای وحشتناک را شنیده اند

تصمیم گرفتند از روی دیوار بالا بروند. هر چه صدا زدیم؛ جوابی نیامد. به خانه رفتیم. تلویزیونی انگار به دیوار کوبیده شده بود. خرده شیشه ها اتاق را گرفته بود. کمی بعد طناب دار را دیدم و مرد جوانی که خودش را حلق آویز کرده بود. او به بن بست رسیده بود.

جنازه‌اش توی هوا تاب می‌خورد. با نردبان شش متر بالا رفته بود و طناب را به حفاظ سقف بسته بود. از آن فاصله كه خودش را رها كرده بود؛ گردنش طاقت وزن بدنش را نیاورده بود و كار تمام شد.

مرد جوان دیگری که كه جنازه‌ را پیدا كرده بود؛ هم می‌گفت چند ساعت قبل از این اتفاق، صدای وحشتناکی را شنیدم.

این مرد جوان می گوید: آن مرد همیشه تنها زندگی می کرد. گاه گاهی او را می دیدم. انگار معتاد بود.

صحنه ی دوم: روستایی در لرستان. توی حیاط هنوز بوی گوشت سوخته می‌آید. شب قبل خانواده‌اش هم نه از صدای دختری كه در آتش می‌سوزد، بلكه از بوی سوختن گوشت آدم زنده از خواب پریده بودند.

دختر نوجوان در آتش سوخته بود، اما فریاد نزده بود. برای همه عجیب بود كه چطور این دختر جوان سوختن را تاب آورده، اما فریاد نزده است.

آسیب های اجتماعی

مادرش، پیرزنی كه گریه صدایش را بریده بود؛ بر سر خود می زد. می‌گفت: دخترم از نداری مُرد.

این مادر داغدیده را زنان دیگر آرام می کنند. مادر به جسد سوخته ی دخترش چشم دوخته است. از دختری نوجوان هیچ نشانی ای نیست. فقط بوی گیسوانی سوخته است که به چشم می آید که «هنی بو زلف سُوختَه دِت میایه باد/ هَنی هم دو دس رُوشِه بِلیز خینه گرمینه میکَه فریاد*»

آسیب های اجتماعی/ خودسوزی

پیرمردی، مادر داغدیده را همراهی می کند. می‌گفت دیروز وقتی داشتیم بیرون می رفتم؛ دخترم بهانه می‌گرفت كه یك ماه دیگر باید به مدرسه برود.

به دخترم قول داده بودم که او را ثبت نام کنم؛ اما نمی توانستم خرج تحصیلش را تأمین کنم. من کارگری هستم که اگر خدا یارم شود؛ ماهی صد هزار کاسب هستم.

آسیب های اجتماعی/ فقر

پیرمرد گریه می کند. جسد دخترش را به بیرون می آورند. پتویی جسد دختر نوجوان را پوشانده است. مادر داغدیده به بالای جسد می رود. زنان دیگر مانع می شوند. مادر شیون می کشد؛ شیون هایی که دلت را چنگ می کشد.

خودکشی

یکی از همسایه ها می گوید: خانواده ی بیچاره با سیلی صورتشان را سرخ می کردند. خانم! می‌دانی سیب زمینی كیلویی 2500تومان است؟ می‌شد فهمید كه این خانواده، حتا از عهده سیركردن شكم‌شان هم بر نمی‌آیند.

آسیب های اجتماعی/ فقر

این مرد همسایه می گوید: یك وقت‌هایی که به خانه شان می رفتم؛ خجالت می‌كشیدم؛ در بزنم.

نان شب، برای خانواده هایی که با فقر دست و پنجه نرم می کنند؛ فقط «كلمه» نیست، همه ی زندگی است.

فقر

به گواه تحقیقات جامعه شناسان، خودکشی در ایران، انگیزه های متفاوتی دارد که از آن ها می توان به اختلافات خانوادگی، فقر و تنگدستی، شکست و ناامیدی، اعتیاد، تمایلات شدید عاطفی و انگیزه های ناموسی اشاره کرد.

آسیب های اجتماعی/ خودکشی

«آخرين آمار رسمي از نرخ خودكشي نشان مي دهد در سال، 1390، 5377 مورد خودكشي ثبت شده است. رييس انجمن مددكاري ايران روز گذشته به بررسي روند تغييرات خودكشي طي 10 سال اخير پرداخت. بر اساس گزارش اين روند تعداد خودكشي از 5260 مورد در سال 1380 به 5377 مورد در سال 1390 رسيده است.

به عبارتي نرخ خودكشي از 2/8 نفر در هر 100 هزار نفر در سال 80 به 2/7 نفر در سال 1390 رسيده است. با اين وجود كارشناسان معتقدند ميزان واقعي خودكشي بيشتر از آمارهاي رسمي است كه از سوي نهادهاي رسمي منتشر مي شود.»(روزنامه اعتماد، 11 آذر 92)

آسیب های اجتماعی/ خودکشی

«بررسی آمار اقدام به خودکشی طی 15 سال اخیر نشان می دهد، خودکشی درمیان 18 تا 24 ساله ها بیشتر است.

مرگ های مشکوک به خودکشی در کشور رو افزایش است. با این حال رئیس رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی می گوید: در سال گذشته سه هزار و 640 مرگ مشکوک به خودکشی در کشور رخ داده است.

محمود خدادوست با اشاره به روز دهم سپتامبر روز جهانی مبارزه با خودکشی اظهار داشت: در سال گذشته استان های تهران با 409،‌ کرمانشاه با 271 و گیلان با 231 فوتی بیشترین و استان های خراسان جنوبی با 18، کهگیلویه و بویر احمد با 24 و خراسان شمالی با 25 فوتی کمترین موارد مرگ ناشی از خودکشی را داشته اند.

آسیب های اجتماعی/ خودکشی

رییس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان شیوه های خودکشی در کشور تصریح کرد: در سال گذشته 49.9 درصد از موارد خودکشی به شیوه حلق آویز بوده است.

دکتر خداوست با اشاره به تفکیک سنی موارد خودکشی در کشور افزود: در سال گذشته، از کل مرگ های مشکوک به خودکشی در کشور، بیشترین مواردخودکشی در گروه سنی 18 تا 24 سال ثبت شده است که 28.2 درصد از کل موارد خودکشی این سال ها را در برمی گیرد.

پس از آن گروه سنی 30 تا 39 سال با 22.2درصد، 25 تا 29 سال با 17.6درصد، بالای 50 سال با 12.9 درصد، 40 تا 49 سال با 11.1 درصد و زیر 18 سال با 7.9 درصد به ترتیب بیشترین موارد خودکشی را به خود اختصاص داده اند.»(خبر آنلاین؛7 آبان 1391)

«هر روز 5/10 نفر در کشور خودکشی می‌کنند.» (شرق، 25 مرداد 1390)

بررسی آمار خودکشی در کشور نشان می دهد که زنگ خطر خودکشی در برخی استان ها شدیدتر است. آمار خودکشی در استان های محروم از جمله ایلام و لرستان بیش از سایر نقاط کشور است.

استان هایی که به دور از پروژه های عمرانی هستند و آمار بیکاری هم در آن ها بالاست.

بیکاری

طبق آمار منتشر شده توسط وزارت بهداشت در سال‌های پایانی دهه 80، استان لرستان، اولین رتبه و استان‌ های مازندران و گلستان در رتبه‌ های بعدی بیش‌ ترین میزان خودکشی قرار دارند.

این در حالی است که بین اعلام آمار خودکشی در کشور بین وزارت بهداشت و سازمان پزشکی قانونی جای ابهام وجود داشته است.

«رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت گفت: سازمان پزشکی قانونی آمارهای خودکشی را به وزارت بهداشت نمی‌دهد و این در حالی است که در مواقع ضروری وزارت بهداشت باید پاسخگو باشد.

حاجبی تصریح کرد: وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و این موضوع جای سؤال است که چطور وقتی آمار خودکشی کشور بالا می‌رود وزارت بهداشت باید پاسخگو باشد اما هنگامی که آمارها را می‌خواهند تا بر اساس آن مداخلات متناسب را سامان دهند می‌گویند محرمانه است.

وی گفت:‌ تا سال 88 سازمان پزشکی قانونی با وزارت بهداشت همکاری کرد ولی سال 89 در گرفتن آمار به مشکل برخوردیم.»(خبرگزاری فارس؛ 29 شهریور 1390)

بالا بودن آمار خودکشی در استان های محروم خود بیانگر افزایش ناهنجاری ها در این استان ها می باشد؛ ناهنجاری هایی که با افزایش بیکاری، فقر و افزایش جرم و جنایت و آسیب های اجتماعی در این استان ها ارتباط مستقیم دارد.

آسیب های اجتماعی/ فقر

صدای بیکاری، فقر، خودکشی و سایر آسیب های اجتماعی که نان سفره ها را به سنگ تبدیل کرده است؛ کسی می شنود؟

*برگرفته از آوازی از استاد ایرج رحمانپور

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
0
0
ای خانم نیازی.اینقد از این فریادها زده شد که شما آخریشی .کجاست گوش شنوا. کجاست چشم بینا
سیما16
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
0
0
واقعاا ناراحتت کنندود ای .اشش میی تونستیمم کمکیی به کنم
اترک
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
0
1
در مسابقه ی پیامکی قرآنی با جوایز ارزنده و معنوی شرکت کنید . لینک خبر :‌http://www.atrack.ir/news/special/3914

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: