‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۳۲۲۶
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: ۳۵۷۰
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

این جا مردم از فقر و محرومیت رنج می برند و حتا از ابتدایی ترین امکانات هم محرومند. این جا روستایی کوچک در 45 کیلومتری شهرستان کوهدشت است؛ روستایی دورافتاده که مورد بی مهری ها واقع شده است.

به گزارش آسوبان و به نقل سفیر افلاک، وارد منطقه که می شوی؛ سیلی سرد زمستان را احساس می کنی. صورت سوخته ی مردان، صورت گل انداخته ی دختران و رنج مادران تو را به یکی از محروم ترین نقاط شهرستان کوهدشت می کشاند.

این جا مردم از فقر و محرومیت رنج می برند و حتا از ابتدایی ترین امکانات هم محرومند. این جا روستایی کوچک در 45 کیلومتری شهرستان کوهدشت است؛ روستایی دورافتاده که مورد بی مهری ها واقع شده است.

این جا جاده در دست تعمیر نیست و یا از کارگران مشغول کارند؛ خبری نیست، خانه‌های گلی و از سنگ، سقفشان از چوب است و موقع بارندگی آب را از خود عبور می دهند.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

اطراف خانه ها از زباله انباشته است و طلاخانم، مادری حدود 40 ساله خودش را در مطبخ برده است. طلا می گوید: این جا آشپزخانه ی من است و می خندد! آشپزخانه ی طلا از سنگ سخت است و هیچ نوری صورتش را روشن نمی کند. دخترهای طلا، دور مادرش حلقه می زنند. نزدیکشان می روم.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

خدیجه 11 سال دارد. روسرس سفیدش با برف، یکی شده است. به خدیجه می گویم: کلاس چندم هستی؟

طلا نزدیک می شود. می گوید: دخترم بیسواد است.

به خدیجه می گویم روستایتان مدرسه ندارد؟ خدیجه نگاهش با برف می ریزد. می گوید: این جا مدرسه نداریم. مدرسه ی ابتدایی در ده بالاست.

طلا می گوید: یکی از دخترهایم کلاس پنجم است و در آن مدرسه است. فرستادن خدیجه به دبستان برایم سخت بود.

طلا روسري مشكي رنگش را محكم روي سر بسته، چين و چروك صورتش از دور پيداست؛ هرچند كه روسري را از دو طرف تا نزديكي نيمه‌هاي صورت جلو آورده است.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

گل و بوته های پيراهن گل‌دارش دیگر به لكه‌هاي روشني بر روي زمينه قهوه‌اي رنگ، شبيه شده است. طلا ظرف ها را با دستانش مي‌گيرد و خود را به آن نزديك‌تر مي‌كند.

طلا به اتاق کوچکش می رود. اتاقی که برق کشی هم نشده است. اجاقی در وسط خانه است و طلا چای می ریزد.

طلا می گوید: شغل و درآمدی نداریم. زندگی ما سخت و طاقت فرساست. این جا ما نه جاده داریم و نه آب.

با طلا بیرون می روم. طلا و خدیجه حالا از من دور شده اند. گِل و لای و فقر به تو اجازه نمی دهد که طبیعت را ببینی؛ طبیعتی که برف عروسش کرده بود.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

منطقه ی ضرون به دلیل ریزش مناسب جوی در طول سال، یکی از مناطق گردشگری در شهرستان کوهدشت محسوب می شود.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک 

 مردمان این منطقه، اما با گالن و دبه، آب را بر دوش حمل کنند و از ابتدایی ترین امکانان زندگی محروم باشند.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

خانه‌ها بسیار مخروبه هستند و پناه آدم‌هایی است كه انگار هیچ‌كس از وجودشان خبر ندارد. در این مناطق، زندگی جاری است؛ مانند مناطق دیگر شهر، اما مطلوبیت زندگی دستخوش تفاوت های بسیار است.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

خانه ها با سنگ ها و چوب درختاني کهن ساخته شده و همه يک رنگ و بو دارند، سقف ها کوتاه و دست هاي کوتاه ديوار که گاهي سايه اي را براي رهگذران ايجاد مي کنند؛ کوتاهتر از قامت مردان هستند .

به گفته ی اهالي منطقه، زمستان اينجا ناجوانمردانه سرد است و تنها هيزم های میان بخاری، خانه شان را گرم می کند.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

کودکان از روی جوی ها و تجیرها می پرند و تجیرها برایشان مکانی برای بازی است.

این کودکان را نمی شود با کودکان شهر مقایسه کرد؛ این ها الفبای فقر و محرومیت را بسیار خوب بلد هستند؛ حتا اگر روپوش مدرسه را نپوشیده باشند.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

فقر و نداری، موهای ژولیده و سر و صورت آفتاب‌سوخته، کودکان روستا را مردانی بزرگ بار آورده است؛ مردانی که می دانند ارزش یک جاده و یک لیوان چقدر است.

مرادیار یحیی زاده یکی از اهالی منطقه ی ضرون، اولین مشکل منطقه ی ضرون را در نبود جاده می داند و می گوید: اگر جاده در منطقه احداث شود؛ بیشتر مشکلات دیگر هم رفع خواهند شد.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

این شهروند، مشکل دیگر منطقه را در عدم آنتن دهی خطوط تلفن همراه می داند و تصریح می کند: جدای از نبود دبیرستان در منطقه، ما فاقد مسجد هستیم.

دلفان ظهرابی از عشایر منطقه ی وره زرد است. وی مشکل عمده ی منطقه را در آب می داند و می گوید: در تأمین آب شرب با مشکل مواجه هستیم و آب شرب خود را تانکرهای آب تأمین می کنیم.

مناطق محروم شهرستان کوهشدت/ محرومیت/ سفیر افلاک

علی کریمی 12 ساله است. کلاس ششم است. علی مشکلات روستایشان را در سه کلمه خلاصه می کند و می گوید: آب، مدرسه و جاده.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

این نوجوان 12 ساله به ترک تحصیل خود در پی نبود دبیرستان در منطقه اشاره می کند و آرزویش این است که بتواند ادامه ی تحصیل بدهد.

حجت الله حسین زاده، ساکن روستای وره زرد حاتم بگی است. وی می گوید: کلنگ پروژه هایی که در این منطقه به زمین زده شده؛ هیچ مصرفی ندارد.

این شهروند به وضعیت نامناسب جاده و عدم زیرسازی آن اشاره می کند و ادامه می دهد: مشکل اصلی ساکنان این منطقه، آب می باشد.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

یکی دیگر از شهروندان می گوید: روستایمان خانه ی بهداشت ندارد. هر کس که بیمار شود؛ بیچاره می شود. چند روز پیش یکی از اهالی سکته می کند و تا او را به هزار زحمت به بیمارستان می برند؛ بین راه از دنیا می رود.

این شهروند انتظار خود را از مسؤولان فقط در تأمین آب شرب می داند و ادامه می دهد: به خاطر خدا هم که شده؛ مسؤولان به داد ما برسند تا مجبور به کوچ روی نشویم.

مردان روستا از فقر و رنج هایشان نمی گویند؛ آن ها فقط می خواهند که روستایشان آب و جاده داشته باشد.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک 

 به رغم اصرارهای مکرر مردم در مناطق محروم مبنی بر بازسازی های عادلانه و تقسیم متوازن منابع در کشور، اصل عدالت به فراموشی سپرده شده و در پروژه های مهم آماده سازی زیر ساخت های کشور بصورت غیرعادلانه و نامتوازن عمل شده است.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت در رأس این توزیع نامتوازن منابع قرار دارند؛ به طور نمونه مردم منطقه ی ضرون در 45 کیلمتری شهرستان کوهدشت از محروم نگه داشته ترین قشرجامعه است که به نیازمندی های این منطقه رسیدگی صورت نمی گیرد.

اهالی می گویند چند بار برای حل مشکلات خود و از جمله احداث دبیرستان و مسجد به استان مراجعه کرده ایم؛ اما پاسخی نشنیده ایم.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

یکی از نمونه های این مراجعات به استان می توان به درخواست 15 ساله ی احداث راه شکافی بین دو روستای سرخه دوله و سفید قبله و یا درخواست احداث دبیرستان در منطقه اشاره کرد.

به گفته ی دهیاران، ریزش برف و باران، ناهموار بودن منطقه و نبود جاده خسارات زیادی در سال برای مردم این منطقه به وجود می آورد.

کنار گذاشتن پروژه های مهم زیربنایی در شهرستان کوهدشت و در عین حال کم هزینه تر در مقایسه با پروژه های مشابه، ساختن جاده در منطقه ای که اهالی را به آرزوی دیرینه خواهد رسانید؛ می تواند نمونه هایی از تبعیض در تخصیص منابع و اعتبارات باشد.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

اکثر شاخص‌های توزیع اعتبارات کشور جمعیتی است و استان لرستان علی‌رغم امکانات گردشگری و فرهنگی، کشاورزی و نیروی انسانی کارآزموده در انتهای تخصیص اعتبارات هستند.

به هر روی واقعیت های موجود در بازسازی های ناعادلانه در کشور گواه روشن بر این است که ما تا تحقق اولین گام های عدالت اجتماعی در کشورمان فاصله ی بسیار داریم و همین طور طرح اینگونه مسائل در شرائط کنونی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

بوردیو برخورداری یا محرومیت از امکانات و فرصت های موجود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را ریشه ی شکاف نسلها می داند؛ یعنی مساله ی اصلی بین نسلها، توزیع نابرابر سرمایه های مختلف به ویژه در دو حوزه ی قدرت و ثروت، بین نسلها در میدان های مختلف است که سر منشاء تعارضات مشاهده شده ی دیگر از جمله تعارضات فرهنگی میان آن هاست.(توکل و قاضی نژاد،1385 :120).

اﻓﺮاد ﻣﺘﻌﻠﻖ ﺑﻪ اﻗﺸﺎر ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺗﺮ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ در ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ اﻗﺸﺎر اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺳـﻄﺢ ﺑـﺎﻻﺗﺮ ﻋﻤﻮﻣـﺎً از ﺗﺤـﺼﻴﻼت ﻛﻤﺘـﺮ، اﻣﻨﻴﺖ و ﻣﻨﺰﻟﺖ ﺷﻐﻠﻲ ﻛﻤﺘﺮ و درآﻣﺪ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺗﺮي ﺑﺮﺧﻮردار هستند.

مردم مناطق محروم به دلیل دوری از امکانات آموزشی، رسانه های جمعی، و دوری از حقوق اولیه ی انسانی، واﺟـﺪ ﻣﻨـﺎﺑﻊ ﻛﻤﺘﺮي ﺑﺮاي ﻛﻨﺘﺮل ﺟﺮﻳﺎن رﺧﺪادﻫﺎي ﻓﺮدي و اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ؛ ﺿﻤﻦ آن که ﻓﺮﺻﺖ ﻫﺎي ﻛﻤﺘﺮ و آﺳﻴﺐ ﭘﺬﻳﺮي بیش تری در ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻧﺎﭘﺎﻳﺪاري ﻫﺎي زﻧﺪﮔﻲ و ﻧﺎﻣﻼﻳﻤﺎت دﻧﻴﺎي اﻧـﺴﺎﻧﻲ دارﻧـﺪ.

دولت مردان ما باید درک کنند که در نبود عدالت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هیچ نظامی استوار نمی ماند و هیچ امنیت و ثبات پایدار تضمین نمی گردد.

وقتی که در توزیع اعتبارات جهت توسعه یافتگی، هیچ گونه عدالتی لحاظ نشود و توزیع درآمد سرانه با معیارهای عدم توسعه یافتگی و فقر، بیکاری، کمبود سرمایه، عدم امکان تغذیه کافی، عدم وجود سرمایه ی لازم، عدم وجود وسایل ارتباطی و عدم کارایی سیستم آموزشی و درصد بالای بی سوادی روبرو باشد؛ آن وقت است که نه تنها جامعه ای رنگ توسعه را به خود نمی بیند؛ بلکه محرومیت، جامعه را به یک جامعه ی جزامی و جنگ زده تبدیل خواهد کرد.

حال سوأل اینجاست که اگر توسعه نیافتگی یکی از ملاک‌های توزیع اعتبارات هاست؛ محروم‌تر از لرستان مگر استانی پیدا می‌شود و اگر جمعیت ملاک بوده مگر استان‌هایی که چند برابر لرستان، اعتبارات دریافت می کنند؛ چند برابر استان لرستان جمعیت دارند که بیش از لرستان باید اعتبار دریافت کنند؟

میان این توزیع نامتوازن اعتبارات، نگاه «ثنا» کوچک ترین عضو خانواده ی طلا به قول های هوشنگ بازوند، استاندار لرستان است.

«استاندار استان لرستان، محرومیت زدایی از مناطق محروم را نیازمند اعتبارات دانست و گفت: قول می دهیم بعد از 22 بهمن ماه، جلسه ای را در مرکز استان تشکیل داده و رفع محرومیت از منطقه ی ضرون را پیگیری کنیم.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه محرومیت های این منطقه با 30 میلیون تومان هم رفع می شود؛ تصریح کرد: برق رسانی، جاده، آب و خانه بهداشت را در سال 93 در دستور کار خود قرار می دهیم.(پایگاه خبری سفیر افلاک، 20بهمن 92)

مناطق محروم شهرستان کوهدشت/ محرومیت/ سفیر افلاک

آیا «ثنا» در پی قول های استاندار لرستان، منطقه ی ضرون، هومیان، نحله ی سادات را آباد خواهد دید؟

آیا «ثنا» هوشنگ بازوند، استاندار لرستان را ستایش خواهد کرد و به احترام او تمام قد بلند خواهد شد؟

گزارش و عکس: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
پهلواني
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
0
1
اگر دردم یکی بودی چه بودی وگر غم اندکی بودی چه بودی به بالینم طبیبی یا حبیبی ازین هر دو یکی بودی چه بودی ممنون از حس همدردي شما عزيزان. ما اين روزها فقط جز حس همدردي، درماني از مسوولي نديديم.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: