‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۳۲۹۵
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۴
تعداد بازدید: ۶۵۸۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

محمد، کارشناس ارشد جامعه شناسی است. او از توزیع سبد کالا در بین مردم ناراضی است. محمد می گوید: وقتی تورم و گرانی بیداد می کند؛ خط فقر به 2 میلیون تومان رسیده است و دیگر تفکیک کارگر فقیر و غنی منصفانه نیست.

دولت از آذر سال گذشته"برای حمایت از برخی اقشار جامعه" توزیع سبدی کالایی را تصویب کرد. این کمک کالایی شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم مرغ، ۲ بطری روغن مایع، ۲ بسته پنیر بسته‌ بندی شده، ۱ شانه تخم مرغ یا ۲۴ عدد بسته‌ بندی شده بود که به سرپرستان خانوار داده شد و البته همه خانواده‌ های ایرانی نتوانستند از این کمک غیرنقدی بهره ببرند.

توزیع سبد کالا

علاوه بر این در روزهای اخیر بنابر وعده قبلی دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد و نیازمند در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در کنار پرداخت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی که به عموم متقاضیان دریافت نقدی پرداخت می‌شود، بسته حمایت غذایی نیز تعلق می گیرد.

این بسته غذایی با ثبت نام و شناسایی گروه‌های هدف که اعضای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی عمده آن را تشکیل می دهند و با تامین مالی از سوی معاونت برنامه ریزی رییس جمهور در قالب منابع 2400 میلیاردی تعیین شده در بودجه امسال ارائه می شود.

توزیع سبد کالا

پیرمردی برای دریافت تخم مرغ سبد کالا آمد و جمعیت را که دید؛ سکته کرد!

ساعت هفت صبح است و تعدادی از شهروندان کوهدشت در روبروی فروشگاهی در شهرک شهید رجایی ایستاده اند. هوا سرد است و آن ها کنار هیزم های آتش خودشان را گرم می کنند.

هیچ کدام از مصاحه شوندگان، نمی خواهند نامشان گفته شود. آن ها همه تحت پوشش کمیته ی امداد شهرستان کوهدشت هستند. یکی از افراد مراجعه کننده به فروشگاه می گوید: از صبح امروز پس از دو ساعت صف ایستادن برای دریافت سبد کالایی با عنوان اینکه فعلاً تخم مرغ نداریم؛ از ارائه این قلم کالا خوداری شده است.

پیرمردی حدود 70 ساله از ساعت 4 صبح در صف سبد کالا است. او می گوید: مراجعه کنندگان برای دریافت سبد کالا یا می میرند و یا زیر ماشین می روند. این شهروند به مرگ یکی از مراجعه کنندگان در صف سبد کالا در سال گذشته اشاره می کند و ادامه می دهد: در 3 اسفند 92 و حدود ساعت 8 صبح، پیرمردی برای دریافت تخم مرغ سبد کالا آمد. جمعیت را که دید؛ سکته کرد!

این شهروند، سن مرد متوفی را 80 سال تخمین می زند و می گوید: اورژانس به محض اطلاع، در محل حادثه حاضر شد. پیرمرد را به بیمارستان رسانید. این مراجعه کننده به صف سبد کالا به وضعیت جسمانی مرد متوفی اشاره و توضیح می دهد: پیرمرد روی زمین افتاد. دهانش باز شد.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان به صف سبد کالا، پیرمردی حدود 60 ساله است. این شهروند از توزیع سبد کالا ناراضی است. او می گوید: 5 روز است که از ساعت 6 صبح تا هفت عصر برای دریافت سبد کالا می آیم، اما هنوز نتوانسته ام سبد خود را تحویل بگیرم.

این مراجعه کننده، درخواست خود را از دولت این گونه مطرح می کند: بهتر بود که قیمت این سبد کالا که هشتاد هزار است به حساب افراد خانوار واریز می شد.

خانمی 40 ساله، دست هایش را به آتش نزدیک می کند و ادامه می دهد: دیروز برای دریافت سبد کالا مراجعه کردم، اما صف شلوغ بود و نوبت به من نرسید.

توزیع سبد کالا

تفکیک کارگر فقیر و غنی منصفانه نیست

پیرمردی حدود 70 ساله یکی دیگر از مراجعه کنندگان است. او می گوید: همه ی افراد تحت پوشش کمیته ی امداد، فقط می توانند از این فروشگاه، سبد کالای خود را دریافت کنند.

خانمی حدود پنجاه ساله از روستای کِشماهور از توابع شهرستان رومشکان آمده است. او می گوید: در شهرستان ما هیچ فروشگاهی برای دریافت سبد کالا وجود ندارد.

خانمی دیگر از مراجعه کنندگان می گوید:خدا را خوش می آید که برای بسته ای مرغ این همه در صف بمانیم؟ خانمی دیگر از روستای ابوالوفا از توابع شهرستان کوهدشت آمده است. او می گوید: 7 بار است که با وجود پادرد به صف مراجعه می کنم؛ اما سبدم را هنوز دریافت نکرده ام. دیگر توان ماندن در صف را ندارم.

توزیع سبد کالا

محمد، کارشناس ارشد جامعه شناسی است. او از توزیع سبد کالا در بین مردم ناراضی است. محمد می گوید: وقتی تورم و گرانی بیداد می کند؛ خط فقر به 2 میلیون تومان رسیده است و دیگر تفکیک کارگر فقیر و غنی منصفانه نیست.

محمد از صف طولانی مراجعه کنندگان بیرون می آید. روزنامه ی مچاله شده ای را در دستانش تکان می دهد و می گوید: چرا باید کارگری که تحت پوشش کمیته امداد نیست؛ با دریافت ماهانه 400 هزار تومان از حق دریافت این سبد محروم شود؟

توزیع سبد کالا

برای صحت و سقم مرگ پیرمرد در صف سبد کالا به اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) مراجعه می کنم. اورژانس، خبر فوت پیرمرد را تأیید می کند و می گوید: پیرمرد، قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می کند.

او می گوید: پیرمرد حدود 90 سال داشته و مرگ او به دلیل ناراحتی قلبی بوده و فوت او ربطی به سبد کالا ندارد.

توزیع سبد کالا

زینب با مادرش به فروشگاه آمده است. او می گوید: از وقتی که من و مادرم در صف آمده ایم؛ فقط چند نفر کالاهایشان را تحویل گرفته اند. زینب به بسته ی مرغ یکی از دریافت کنندگان سبد کالا نگاه می کند و ادامه می دهد: مرغ سبد کالا وارداتی است و از ترکیه یا برزیل وارد شده است. مادر زینب، سخن دخترش را در دست می گیرد و ادامه می دهد: بسیاری از مردم خسته و سرمازده و دست خالی به خانه هایشان بر می گردند.

 مادر زینب، سرپرست خانوار است. او به جمعیت و پیرمردی که بر عصایش تکیه زده است؛ اشاره می کند و می گوید: با دیدن صف های طولانی و انتظار مردم برای دریافت سبد کالا ناراحت می شوم.

توزیع سبد کالا

بنا بر وجود مرغ های وارداتی در سبد کالا محمد یوسفی اظهار کرد: هنگامی که دولت گذشته بدون حساب و کتاب به واردات بی‌رویه و بیش از حد گوشت مرغ می‌پرداخت به ناچار باید این گوشت مرغ وارد شده را در سبد کالای دولت کنونی یا ایام و مناسبت‌هایی مانند ماه رمضان امسال بین مردم توزیع کرد تا تاریخ مصرف آن‌ نگذرد.

وی خاطرنشان کرد: گرچه انتقاد بیش از حد انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی به واردات بی‌رویه گوشت مرغ به کشور باعث شد وزیر جهاد کشاورزی دولت گذشته از بنده به عنوان تشویش‌کننده اذهان عمومی به دادستان انقلاب شکایت کند اما تولیدکنندگان و مرغداران همچنان به واردات بی‌رویه گوشت مرغ انتقاد دارند و آن را برای تامین بازار داخلی ضروری نمی‌دانند.

رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی افزود: دولت کنونی روند مناسبی را پیش گرفته و با عملکرد و تصمیماتی که اتخاذ کرده نشان می‌دهد اراده‌ای برای واردات بی‌رویه گوشت مرغ به کشور ندارد چراکه اخیرا قرارداد بزرگ واردات گوشت مرغ از برزیل که توسط دولت گذشته امضا شده بود، لغو شد که امیدواریم واردات گوشت مرغ از ترکیه هم که همچنان ادامه دارد، متوقف شود.

یوسفی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 80 هزار تن گوشت مرغ از منابع تولید داخلی خریداری و در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره شده که نشان می دهد برای تامین گوشت مرغ مصرف‌کنندگان داخلی هیچ نیازی به واردات نیست اما علیرغم این که ماه رمضان امسال برخلاف سال گذشته قیمت مرغ به دلیل تولید مناسب در حد متعادلی قرار داشت دولت گذشته همچنان به واردات خود ادامه داد و حتی ادامه واردات گوشت مرغ تاکنون نیز براساس ثبت سفارش‌های گذشته صورت گرفته است.(ایسنا/ 26 آذر 93)

به گزارش آسوبان، صف های طولانی، مردم بسیاری را دست خالی به خانه هایشان بر می گرداند؛ خانه هایی که برای دریافت سبد کالا چشم انتظار هستند.

توزیع سبد کالا

آن ها برای دریافت سبد کالایی در دمای 5- درجه و در حالی که با بارش برف و باران مواجه هستند در حیاط فروشگاه و در مقابل انبار فروشگاه ها صف های طولانی تشکیل داده‌اند تا توزیع سبد کالا و یا پرداخت نقدینگی از فشار تورم بر سفره هاشان بکاهد.

توزیع سبد کالا

این در حالی است که پرداخت نقدینگی بیش تر به مردم باعث افزایش نقدینگی و افزایش تورم می شود و این خود در کوتاه مدت سبب بی اثر شدن کمک ها می شود.

توزیع سبد کالا 

حال باید دید آیا این انتقادها به توزیع سبد کالا ادامه خواهد داشت و یا دولت با تورم لجام گیسخته ای که سال های قبل را یدک می کشد؛ خواهد توانست که کشتی به گِل نشسته ی اقتصاد و معیشت مردم را به ساحل برساند؟

انتهای پیام/

 گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: