‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۳۳۴۷
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۷
تعداد بازدید: ۹۰۰۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

شهروندان به عنوان مسؤولان جامعه ی مدنی، می توانند در سیاست گذاری های شهری و مدنی تأثیرگذار باشند و می توانند تناقضات و تعارضات یک جامعه ی مدرن را کاهش بدهند.

«آگاهیِ نشانه شناختی‌ ما در امروز، می ‌تواند فردا متضمنِ رهایی‌ مان شود.» (اُمبرتو اکو)

 به گزارش آسوبان و به نقل سفیر افلاک، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مسئولان و مدیران به عنوان یک رابط بین مردم و دولت، می‌ توانند نقش بسیار مهمی  در پیگیری مطالبات مردم در بخش‌ های مختلف داشته باشند.

با این وجود شاید روزی که مردم، پای صندوق های رأی و با مشقت های رأی دادن، نمایندگان خود را به مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از گام‌های مردم‌ سالاری می فرستند و یا با آمدن و رفتن مدیری خرسند و یا غمگین می شوند؛ به این فکر نمی کنند که آیا این نمایندگان و مسؤولان برای آن ها سودی در پی خواهد داشت و آیا آن ها می توانند شاخص های عقب ماندگی شهرشان را به عقب برانند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسؤولان، مدیران و مراکز تصمیم‌ گیری، می توانند در سد قبیح باندبازی و طایفه ‌گرایی گیر کرده و نه تنها برای صاحبان اصلی آن یعنی مردم کاری نکنند؛ بلکه به روند عقب‌ گرد شهرها هم کمک کنند.

در این بین شهرستان کوهدشت، غرق در مسائل حاشیه ‌ای، سهم‌ خواهی‌ ها و مسائلی از این دست است؛ مسائلی که پای مدیریت کارآمد را در شهرستان باز نمی کند و مقطعی را به روی شهر باز می کند که نه رنگی از توسعه دارد و نه از عقب گرد عقب ماندگی ها.

باید گفت که ضعف مدیران این شهرستان  در پی گیری مطالبات مردم و عدم زدودن محرومیت از چهره ی این شهرستان، هنوز به جایی ختم نشده است؛ ضعفی که باعث عدم رضایت مردم از عملکرد بیشتر آن ها می شود؛ عملکردی که مدیران سابق را هم در آستین خود دارد.

رصد افکار عمومی و نشستن پای صحبت شهروندان به ویژه جوانان به خوبی این نارضایتی را نشان می ‌دهد.

مردم می‌ گویند شهرشان بی در و پیکر و محروم است و مسؤولان نتوانسته اند؛ آستینی برای رفع محرومیت این شهرستان بالا بزنند.

وحید، 26 ساله و کارشناس کامپیوتر است. او می گوید: مسؤولان شهرستان کوهدشت و در رأس آن مسؤولان استان لرستان به فکر بیکاری جوانان باشند.

گزارش مردمی، مشکلات شهرستان کوهدشت

این شهروند از مهاجرت جوانان شهرستان کوهدشت به مناطقی مانند تهران ناراضی است و ادامه می دهد: اگر در کوهدشت، کارخانه ای باشد؛ مردم برای لقمه ای نان آواره نمی شوند.

نجمه و زینب دانشجوی کارشناسی گرافیک هستند. زینب، معضل اصلی شهرستان کوهدشت را در بیکاری جوانان و نبود یک کتابخانه ی جامع می داند و می گوید: کتاب تا خوانده نشود؛ کاغذ پاره ای بیش نیست.

این دانشجو سرانه ی مطالعه در کشور را پایین می داند و ادامه می دهد: تا وقتی کتابخانه ها و کتاب های ما تأمین نشوند؛ سرانه ی مطالعه بالا نخواهد نرفت.

گزارش مردمی، مشکلات شهرستان کوهدشت

زینب، کتاب را راه اندیشه ی بشر می داند و تصریح می کند: کتابخانه ی شهر ما با کمبود کتاب های جامع مواجه است.

این شهروند، یکی از راه های کتابخوان نمودن مردم را در عضویت رایگان کتابخانه های عمومی می داند و می گوید: برای عضویت مردم در کتابخانه های عمومی، نباید مقررات و هزینه های سختی در نظر گرفته شود.

نجمه هم به بیکاری قشر تحصیل کرده ی شهرستان کوهدشت اشاره می کند و می گوید: وقتی کارخانه و منبعی درامدی در شهر نباشد؛ جوانان ما به مناطقی مانند تهران می روند.

او به حادثه ی سعادت آباد و فوت چند کارگر از شهرستان کوهدشت اشاره و می گوید: تا معضل بیکاری حل نشود؛ آرزها و دنیای جوانان ما در سعادت آبادها آوار خواهد شد.

معضلات شهرستان کوهدشت

با هر شهروندی که صحبت می‌کنیم؛ نمی‌داند مسؤولان و مدیران این شهرستان، برای توسعه و رفع محرومیت چه برنامه‌ ای دارند؟ چه کاری انجام داده اند و یا چه تصمیمی را برای توسعه ی این شهرستان محروم در نظر گرفته اند؟

هر مدیر جدیدی که می آید؛ رویه ی مدیر قبلی را در پیش می گیرد؛ انگار کوفتن بر طبل عقب ماندگی شهرستان کوهدشت، عادت است و باید هر بار آن را تکرار کرد و البته صدایش را بلندتر نواخت.

مسؤولان این شهرستان در سکوت خبری و دور از چشم افکار عمومی، به دنبال عزل و نصب فلان مدیر هستند و این که چه کسی باید و نباید بر کرسی ریاست بنشیند.

شهروندان به عنوان مسؤولان جامعه ی مدنی، می توانند در سیاست گذاری های شهری و مدنی تأثیرگذار باشند و می توانند تناقضات و تعارضات یک جامعه ی مدرن را کاهش بدهند.

شهروندان کوهدشت تا چه اندازه توانسته اند که نقش خود را در یک جامعه ی مدنی ایفا کنند؟

گزارش مردمی/ معضلات شهرستان کوهدشت

آیا آن ها توانسته اند؛ بی لیاقتی و بی تدبیری برخی مسؤولان را تذکر بدهند و پی گیر مطالبات خود باشند؟

آنتونیو گرامشی می گوید که در یک جامعه ی مدنی، دولت و نظام قدرت خطاپذیر هستند و شهروندان در قبال حقوقی که از جانب ایشان برساخته شده، مسؤولیت نظارت و نقد را برعهده دارند.

ما چقدر توانسته ایم که عملکرد مسؤولان شهری را به نقد بکشانیم و آن ها را وادار به این نماییم که در برابر تک تک شهروندان مسؤول هستند؟

گزارش مردمی/ معضلات شهرستان کوهدشت

محمدعلی همایون کاتوزیان در نظریه ی "جامعه کوتاه مدت یا جامعه کلنگی" خود از جامعه ایرانی یاد می کند: مدرنیته ی ایرانی چیزی چون "دیگ درهم جوش" و "آش شله قلمکار" هست که همه چیز آن، چنان درهم قاطی شده اند که از هویتی ملموس و قابل فهم خبری نمی توان گرفت و همین باعث شده نه از حقوق شهروندی خبری باشد و نه از مسؤولیت های شهروندی.

گزارش مردمی/ معضلات شهرستان کوهدشت

این گونه می شود که حال یک شهر و شهروندانش، وخیم اعلام می شود. زمانی اندک کافی است که یک شهر، تخریب شود و به سرنوشت یک ساختمان کلنگی دچار شود.

باید گفت شهروندان جامعه ای که مطالبه ‌گری و پیگیری حقوق خود را در صدر قرار بدهند؛ می توانند که جامعه ای قانونمند را پیش روی خود ببیند؛ اما اگر شهروندان در برابر حقوق خود بی تفاوت باشند؛ شکی وجود ندارد که دود این ضعف‌ ها به چشم خود مردم برود.

 * فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: