‍‍
صفحه نخست » کد خبر: ۳۵۳۴
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: ۱۶۰۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

از یکی از کوچه ها  وارد محوطه باز انتهای آن می‌شویم. مرد جوانی به دیوار تکیه داده و سرش را زیر کت پاره اش برده است. جلوتر می ‌روم تا با او صحبت کنم. مرد جوان، حتا سرش را بلند نمی کند. سنش به 35 می زند و انگار مصرف اعتیاد در داخل کوچه، برایش یک عادت روزمره است.

به گزارش آسوبان و به نقل سفير افلاك، حاشیه ها و نقاط اقماری شهرها یکی از محلات معضل‌خیز و وقوع جرم است.

در حاشیه ی شهرها سطح بهداشت عمومی و سلامتی بسیار پایین است و تراکم جمعیت، فقدان یا کم بودن امکانات آموزشی و رفاهی و پایین بودن سطح سواد و تحصیلات، اعتیاد و انحرافات و کجروی های اجتماعی،  قانون گریزی، ضعف در تعلق به هویت شهری، واگرایی شدید نسبت به قوانین شهری، انزواطلبی، احساس غریبه بودن و بیگانگی، اختلال در هویت و بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر قابل مشاهده است.

اعتیاد/ حاشیه شهر/ حاشیه نشینی

مارشال کلینارد می گوید: حاشیه نشینی، مسئله و عارضه ای شهری است و منشأ عمده بزهکاری و جرم می باشد.

پدیده ی حاشیه نشینی را برای اولین بار روبروت ا.سی.پارک از سردمداران جامعه شناسی شیکاگو، شاگرد جرج زیمل و نیز ایورت استونگویست، شاگرد پارک تحت عنوان مهاجرت انسانی و منازل حاشیه نشین مورد مطالعه قرار دادند.

از نظر آن ها، انسان حاشیه نشین، شخصیتی است که از حاصل برخورد یا پیوند دو نظام فرهنگی متفاوت و احیاناً متخاصم ظهور می یابد.

به نظر آن ها، انسان حاشیه نشین، آشنای بیگانه ای است که نسبت به دو نظام فرهنگی احساس بستگی و تعلق دارد؛ ولی در عین حال خود را نسبت به هیچ کدام کاملاً متعلق و متمایل نمی داند.

اعتیاد/ حاشیه شهر/ حاشیه نشینی

برای مصاحبه با تعدادی از این حاشیه نشین ها که همیشه در پارک‌ ها و کوچه ‌پس‌کوچه‌ ها و یا مناطق فقیرنشین ساکن هستند؛ به انتهای یکی از خیابان‌ های شهرستان ... می‌ رویم؛ اما هیچ خبری از مواردی شبیه آسیب های اجتماعی نیست.

از یکی از اهالی می شنویم که مردم این منطقه فقیر هستند و آمار اعتیاد در بین برخی از خانواده های ساکن آن جا بالاست.

از یکی از کوچه ها  وارد محوطه باز انتهای آن می‌شویم. مرد جوانی به دیوار تکیه داده و سرش را زیر کت پاره اش برده است. جلوتر می ‌روم تا با او صحبت کنم. مرد جوان، حتا سرش را بلند نمی کند. سنش به 35 می زند و انگار مصرف اعتیاد در داخل کوچه، برایش یک عادت روزمره است.

این مرد، سیخ کوچکی را روی پیک نیک می گذارد و بعد دودی سرگردان تا عمق سلول ‌های مغزش نفوذ می‌ کند. یکی از کسانی که از کوچه عبور می کند؛ می‌گوید: کار هر روزش است؛ یک مادر پیر دارد که خونش را در شیشه کرده است.

کوچه ی باریک و دودی که از سر و صورت مرد بالا می رود؛  نشان از افرادی می دهد که از اعتیاد آسیب دیده ‌اند و سطح هوشیاری‌ شان پایین است و یک کلمه را چند بار تکرار می‌کنند.

اعتیاد/ حاشیه شهر/ حاشیه نشینی

مرد در خلسه ای شبیه خواب می رود. مرد مسنی صدایم می زند و می گوید: این جا جایی نیست که یک خانم بخواد بیاد.

وقتی دورتر می‌شوم؛ فکر می‌کنم این عدم  احساس امنیت؛ نتیجه ی آنومی ای است که خلاء اخلاقی و تعلیق قواعد را در پی دارد.

«براساس اعلام آمار کشفیات مواد مخدر در سال 91 روزانه به طور میانگین یک هزار و 369 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده است. این آمارها حاکی از آن است که ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر رده های پلیس موفق به کشف هر ساعت 57 کیلوگرم انواع مواد مخدر می شوند.

به گفته ی پلیس، مواد مخدر از طریق مرزهای شرقی و دریا وارد و علاوه بر توزیع درکشور از طریق مرزهای غربی کشور به اروپا ترانزیت می شود.»(خبرگزاری مهر، ۱۳۹۲/۱/۱۲)

وقتی اعتیاد چه به شیوه ی صنعتی و غیرصنعتی شیوع پیدا می کند؛ قانون مبارزه با مواد مخدر، مصادیق اعتیاد را تعریف می کند و برای مصرف و یا توزیع هر کدام از مشتقات مواد مخدر، ماده و تبصره هایی را اعلام می دارد.

اعتیاد/ حاشیه شهر/ حاشیه نشینی

قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب۱۳۷۶ با آخرین اصلاحیه(مصوب ۱۳۸۹/۵/۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام) در خصوص مبارزه با مواد مخدر و در ماده ی 8 این قانون می گوید:

هر کس هروئین، مرفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکائین و یا لیزرژیک اسید دی ‌اتیل آمید (ال.اس.دی)، متیلن دی اکسی‌ مت ‌آمفتامین (ام.دی.ام.آ. یا آکستاسی)، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید (جی.اچ.بی)، فلونیترازپام، آمفتامین، مت آمفتامین (شیشه) و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی که فهرست آنها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را وارد کشور کند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهدشد:

۱ـ تا پنج سانتی گرم، از پانصدهزار ریال تا یک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق.

۲ ـ بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی وسی تا هفتاد ضربه شلاق.

۳ ـ بیش از یک گرم تا چهار گرم، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق.

۴ ـ بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

۵ ـ بیش از پانزده گرم تا سی گرم، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

۶ ـ بیش از سی گرم، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم .

تبصره ۱ ـ هر گاه محرز شود مرتکب جرم موضوع بند (۶) این ماده برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آن هم نشده در صورتی که میزان مواد بیش از یکصد گرم نباشد با جمع شروط مذکور یا عدم احراز قصد توزیع یا فروش در داخل کشور با توجه به کیفیت و مسیر حمل ، دادگاه به حبس ابد و مصادره اموال ناشی از همان جرم ، حکم خواهد داد.

تبصره ۲ ـ در کلیه موارد فوق، چنان چه متهم از کارکنان دولت یا شرکت های دولتی و شرکت ها و یا موسسات وابسته به دولت باشد؛ علاوه بر مجازات های مذکور در این ماده به انفصال دایم از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد.

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
0
0
خانم نیازی جان باز منم. اصلا اسمم رو میزارم دختر کاسی. الان در گزارشی که برای اعتیاد لطف کردید و تدوین کردید بعضی کلمات سخت بکار بردی .سعی کن که نثر گزارشات سخت و تصنعی نباشه.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: