‍‍
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: ۲۱۴۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

حرفه ی خبرنگاری جزو مشاغل سخت محسوب می شود؛ به طوری که بر اساس داده های گزارشگران بدون مرز تنها در سال گذشته، ۲۰۱۲ ، ۸۸ خبرنگار کشته، ۸۷۹ تن بازداشت، ۳۸ نفر ربوده و ۷۳ خبرنگار مجبور به ترک کشور شده اند.

به گزارش آسوبان، هفدهم مرداد ماه سال۱۳۷۷ است. طالبان، مزار شریف را زیر گلوله بسته است. خبرنگاری ایرانی برای انعکاس وقایع طالبان، دوربین در دست گفته است: این جا محل کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان است. من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم. گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند…

خبر فوری:«مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد. عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای…» و ناگهان ارتباط تلفنی قطع می‏‌شود.‏

این آخرین مکالمه محمود صارمی با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بود. بعد از این ارتباط محمود صارمی به دست گروه طالبان به شهادت می رسد. از آن روز در تاریخ ایران و به پاس داشت زنده یاد محمود صارمی، 17 مرداد به نام روز خبرنگار نامگذاری می شود؛ اما آیا خبرنگاران به آنچه که خواسته اند در حرفه ی خود رسیده اند؟

حرفه ی خبرنگاری، جزو مشاغل سخت محسوب می شود

حرفه ی خبرنگاری جزو مشاغل سخت محسوب می شود؛ به طوری که بر اساس داده های گزارشگران بدون مرز تنها در سال گذشته، ۲۰۱۲ ، ۸۸ خبرنگار کشته، ۸۷۹ تن بازداشت، ۳۸ نفر ربوده و ۷۳ خبرنگار مجبور به ترک کشور شده اند.

معاون مطبوعاتی ارشاد استان تهران در همایش بررسی راهکارهای تولید محتوا در فضای مجازی که ۱۳ اسفند سال ۱۳۹۲ در تهران برگزار شده بود؛ می گوید هم‌اکنون ۷۲ هزار و ۷۰۲ سایت خبری در کل کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۸ هزار و ۹۶۰ سایت متعلق به استان تهران است.

افراسیابی با بیان اینکه مجوز 139 سایت خبری توسط هیأت نظارت بر مطبوعات صادر شده است، گفت: از این تعداد 97 مجوز مربوط به استان تهران می‌شود.(خبرگزاری فارس/ 13/12/92)

بنا بر اظهارات معاون مطبوعاتی ارشاد استان تهران از بین تعداد سایت‌های دارای مجوز فعال ۹۷ سایت مربوط به تهران است. در نتیجه یک حجم متورمی از سایت ها در استان تهران به وجود می آید؛ استانی که نسبت به دیگر نقاط کشور از ظرفیت ها و امکانات بالاتری برخوردار است و در نتیجه سایت های تحت پوشش در دیگر استان ها از ساختاری ضعیف رنج خواهند برد.

بسیاری از سایت‌ها به رونوشتی از چند سایت و خبرگزاری داخلی و خارجی تبدیل‌ شده‌اند و پدیده‌ای به نام روزنامه‌نگاری نشسته و کپی‌ پیست‌کار رشدی قارچ گونه پیدا‌ می کند.

خبرنگاران از نداشتن بیمه و مسکن در مضیقه هستند

نجمه پهلوانی از سال 1385  فعالیت خبری خود را آغاز کرده است به آسوبان می گوید: در دنیا روزنامه نگاری به عنوان رکن چهارم دموکراسی شناخته شده است؛ اما خبرنگاران از نداشتن بیمه و مسکن در مضیقه هستند.

وی افزود: روزنامه نگاران از درآمد نسبتاً کمتری برخوردارند و مجبورند که مشکلات مالی را همیشه تحمل کنند.

این صفحه آرای مطبوعات، نبود امنیت شغلی را مهم ترین نگرانی برای خبرنگاران می داند و ادامه می دهد: بعد از 8 سال کار در مطبوعات هنوز بیمه نیستم. آیا صفحه آرا نباید بیمه ی مطبوعاتی باشد؟

برخورداری از تامین اجتماعی، حقی همگانی است

بسیاری از خبرنگاران حتا با سابقه ی فعالیت بیش از 5 سال از حق بیمه محروم هستند؛ این در حالی است که در اصل 29 قانون اساسی آمده است:«برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی‎سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث، سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‎های پزشکی به صورت بیمه حقی همگانی است.»

در کنار نبود بیمه برای برخی از خبرنگاران باید به نبود امنیت شغلی، مشکلات معیشتی و رفاهی، بازنشستگی، مسکن هم اشاره کرد.

چندی پیش حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود که قصد دارد بیمه سامانه سمان (سامانه جامع مستندسازی سوابق و آثار خبرنگاران کشور) را قطع و به استناد ماده 46 قانون مطبوعات به ازای پرداخت مبالغی یارانه به رسانه‌ها مسئولان آنها را ملزم به بیمه کردن خبرنگاران و کارکنان خود کند.

با وجود نرخ بالای تورم و آمار بالای بیکاری، چگونه می‌توان انتظار داشت یک رسانه خبرنگاران را که حتا نحوه دریافت حق‌الزحمه‌هایشان هیچ قانون و چارچوبی ندارد و بر اساس قانون کار هم نیست، نیروی رسمی خود به شمار آورد و 90 درصد حق بیمه آنها را بپردازد؛ در حالی که مجموع دریافتی ماهانه برخی از آنها از این 90 درصد نیز کمتر است!

این مسائل در حالی رخ می‌دهد که بدهی 35 میلیارد تومانی صندوق اعتباری نویسندگان و هنرمندان به تأمین اجتماعی به عنوان یکی از دلایل این تصمیم مطرح شده است.

برای برون رفت از این مشکلات خبرنگاران ایجاد نظام جامع رسانه ای در کشور می تواند به مشکلات خبرنگار کمک کند؛ علاوه بر این دیگر بخش ها از جمله مجلس شورای اسلامی می توانند با تصویب قوانین مناسب بستری برای رشد کمی و کیفی مطبوعات، رسانه ها و خبرنگاران فراهم کنند.

انتهای پیام/

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: