‍‍
صفحه نخست » اجتماعی کد خبر: ۴۲۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۹
تعداد بازدید: ۳۱۳۳
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

 بنا به نظر دورکیم می توان گفت منشاء خودكشي فرد نيست؛ بلكه فرآيندهاي اجتماعي است.

اگر صفحات اصلی روزنامه‌ها را ورق بزنید با قیمت ارزان جان آدمیزاد روبه‌رو می‌شوید. به این تیترها توجه کنید؛

احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی: آمار خودکشی در کشور دو برابر قتل است.

احمد حاجبی، رییس اداره سلامت وزارت بهداشت: سازمان پزشکی قانونی آمار خودکشی را به وزارت بهداشت نمی‌دهد.

هر روز 5/10 نفر در کشور خودکشی می‌کنند.

به گزارش آسوبان، سنت  و مناسبات رایج اجتماعی و فرهنگی، رفتارهای خشونت آميز، حمایت ناکافی از حقوق زنان وفقدان نهاد های مشخص حقـوقی حـامی زنـان موجـب مـی شـود کـه زنان از حقوق کافی در جامعه برخوردار نباشند. رفتار خشونت آمیز چه در ابعاد فیزیکی و یا روانی زمينه های خودکشی را در بین زنان به وجود می آورد.

فــردی در مورد خودکشی خاله اش می گوید: خاله ام مادر نداشت و هر روز توی خودش فرو می رفت. اقوام می گفتند او افسرده شده است. خاله ی این شخص دور از چشم خانواده و با روسری خودش را اعدام کرده است.

خودکشی

از ديدگاه دوركيم خودكشي يك پديده و واقعيت اجتماعي است كه بايد به وسيله عليت شناسي پديده هاي اجتماعي مورد مطالعه و تبيين (Explanation) قرار گيرد؛ زيرا انگيزه خودكشي از شرايط اجتماعي زاده مي شود و اين ساخت اجتماعي (Social Structure) است كه رفتار خاصي را به فرد تحميل مي كند و او را بر آن مي دارد تا با عمد و نقشه به زندگي خويش پايان دهد.

 بنا به نظر دورکیم می توان گفت منشاء خودكشي فرد نيست؛ بلكه فرآيندهاي اجتماعي است. از سوی دیگر دور كيم ثبات نسبي ميزان خودكشي در جامعه را مؤيد اين نكته مي داند كه خودكشي پديده اجتماعي است؛ زيرا مطمئنا اشخاصي كه در آهنگ خودكشي يك سال به حساب مي آيند همان هايي نخواهند بود كه آهنگ خودكشي سال ديگر را تركيب خواهند كرد؛ از اين رو بايد عوامل اجتماعي خاصي باشد كه بر تمام اين اشخاص تاثير مي گذارد و منجر به خودكشي عده اي مي شود.

تئوري جامعه شناختي دوركيم روشنگر می گوید خودكشي اشخاص در جامعه هاي مختلف ارتباط منطقي با عوامل غير اجتماعي مانند جنس، سن، دين، تأهل، عوامل جغرافيايي و طبيعي، عوامل جسماني و زيستي و موروثي و روان شناختي ندارد.

دوركيم در رد نظريه هاي روان شناختي معتقد است كه بين خودكشي و ويژگي هاي روحي و رواني افراد رابطه اي قطعي وجود ندارد.

او معتقد است بيشتر كساني كه دست به خودكشي مي زنند به هنگام ارتكاب اين عمل در حال بيمار گونه اند و به دليل حال احساسي يا رواني خويش مستعد خودكشي هستند.

دوركيم نظريه گابريل تارد Gabriel Tard) ) (1904-1843) را كه تمامي پديده هاي اجتماعي از جمله خودكشي را ناشي از تقليد مي دانست به كمك آمار رد مي كند و معتقد است اگر خودكشي نتيجه تقليد مي بود و به آساني قابل تحقيق مي شد و حتا ممكن است كه مسير جريان خودكشي ها را روي نقشه نشان داد و حال آن كه تحليل جغرافيائي خودكشي ها بر اساس محل انتشار آنها به هيچ وجه مويد اين تئوري نيست؛ زيرا در كنار مناطقي كه ميزان خودكشي در آنها بسيار بالاست مناطق ديگري وجود دارد كه درصد خودكشي در آنها بسيار پائين است ، توزيع جغرافيايي ميزان خودكشي ها توزيعي نامنظم است و با فرضيه تقليد و سرايت تطبيق نمي كند.

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۳ میلادی، دهم سپتامبر (۱۹ شهریور) را روز جهانی پیش‌گیری از خودکشی نام‌گذاری کرد. به گزارش این سازمان در سال گذشته حدود یک میلون نفر در جهان دست به‌خودکشی منتهی به مرگ زده‌اند.

در مورد ایران روند رو به افزایش خودکشی نگران‌کننده است. سازمان بهداشت جهانی با استناد به آمار رسمی ارائه شده از سوی نهادهای مسئول، میزان خودکشی در ایران در سال ۲۰۱۳ را نزدیک به ۵ نفر در صدهزار نفر اعلام کرده است.

آمارها نشان می دهد میزان خودکشی در استان های محروم به نسبت از سایر استان ها بیش تر است. فقر اقتصادی و فرهنگی، بیکاری، اعتیاد اغلب در استان های لرستان و ایلام منتهی به مرگ و خودکشی و یا خودسوزی می شود.

پس از ایلام و خوزستان، لرستان با 11.4 در هر 100 هزار نفر، کرمانشاه 9.6 در هر 100 هزار نفر، گلستان 9.5 در هر 100 هزار نفر و کهگیلویه و بویراحمد با 9.2 در هر 100 هزار نفر بالاترین میزان خودکشی در استان های کشور را در سال 1383 داشته اند. علاوه بر افزایش آمار اقدام به خودکشی در جامعه ایران، شکل اقدام به خودکشی نیز در حال تغییر است به طوری که حلق آویز کردن، نماد و سنتی ترین روش خودکشی در جامعه ایران جای خود را به استفاده از دارو داده است.(خبرگزاری برنا/ 10 مرداد 92)

نتایج تحقیقی در سال 1383 نشان می‌دهد روند خودمسموم‌سازی در جامعه رشد بسیار بیشتری از میزان افزایش جمعیت داشته که یکی از دلایل آن در دسترس بودن دارو‌ها و مواد شیمیایی در ایران است؛ نکته‌ای که به تاکید مسوولان وزارت بهداشت نیز رسیده است. به طوری که مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت در حاشیه همایش روز جهانی پیشگیری از خودکشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: در آمریکا اسلحه گرم مهم‌ترین ابزار خودکشی است اما در کشور ما مسمومیت‌های دارویی مهم‌ترین روش خودکشی است و عامل مهم آن توزیع داروهای خطرناک بدون نسخه در داروخانه‌هاست که باید جلوی آن گرفته شود.(انتخاب/ 30 شهریور 91)

آمار خودکشی

آمار خودکشی

با توجه به آمار سواد عامل بازدارنده در خودکشی و بالعکس فقر عاملی مؤثر در خودکشی است. ایران از جمله کشورهایی است که در سال‌های قبل از انقلاب در تصویب اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸ مشارکت داشته و به آن رأی مثبت داده است.

ماده‌ی ۲۶ اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر چنین مقرر داشته‌است که «هرکس حق دارد از آموزش بهره‌مند شود» پس لازم به نظر می‌رسد که مطابق اصل ۳۰ قانون اساسی وسایل آموزش و پرورش رایگان برای همه‌ی ملت تا پایان دوره‌ی متوسطه فراهم شود و وسایل تحصیلات عالی تا سر حد خودکفایی به طور رایگان گسترش یابد و هم‌چنین مطابق با اصل ۴۳ قانون اساسی تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت و برآوردن نیازهای انسانی در جریان رشد با حفظ آزادگی صورت پذیرد.

نکته ای که در این بین حائز اهمیت است افزایش روز به روز خودکشی در استان های محروم است؛ به طوری که زنگ خطر خودکشی در استان های ایلام و لرستان به صدا درآمده است؛ اما آیا مسئولان به این زنگ گوش سپرده اند؟

انتهای پیام/

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برچسب ها: خودکشی آمار خودکشی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: