‍‍
صفحه نخست » سیاسی کد خبر: ۴۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: ۱۳۸۸
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

نشریه تحلیلی فورمیکه در ایتالیا با اشاره به نزدیک شدن تاریخ ضرب‌الاجل تعیین شده برای رسیدن به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ نوشت: پس از یک سال مذاکرات فشرده، اکنون لحظه یک دگرگونی فرا رسیده است.

به گزارش آسوبان به نقل خبر آنلاین ، این نشریه آنلاین ایتالیایی روز سه شنبه نوشت: ایران و آمریکا به یک توافق درمذاکرات هسته ای در وین نردیک می‌شوند و توافق احتمالی تهران و گروه ۱+۵ می‌تواند بالاخره روابط جمهوری اسلامی و غرب را عادی کند.

در این گزارش آمده است: پس از یک سال مذاکرات شدید، لحظه دگرگونی فرارسیده است و دیپلمات‌های فعال در این مذاکرات تا روز ۲۴ نوامبر یعنی هفت روز فرصت دارند تصمیم در خصوص مواضعشان را اعلام کنند.

این نشریه ایتالیایی نوشت: به عقیده روزنامه انگلیسی گاردین، ۹۵ درصد کار دیپلمات‌ها با موضوعات توان غنی‌سازی اورانیوم ایران در سال‌های آتی و روش‌های مربوط به لغو تحریم‌های غرب انجام شده و منتظر تصمیمات سیاسی است.

فورمیکه افزود: به عقیده جان کری وزیر خارجه آمریکا فرصت کنونی بهترین زمان برای حل مساله به طور صلح‌آمیز است و شکست در مذاکرات می‌تواند معرف یک تهدید برای جهان باشد.

عباس عراقچی مذاکراه کننده ایرانی نیز اظهار کرد که عادی‌سازی روابط میان ایران و غرب می‌تواند منجر به همکاری تهران با واشنگتن در سوریه و عراق شود.

نشریه اینترنتزیوناله ایتالیا نیز نوشت: در وین هفته بسیار مهمی آغاز شده است. امروز مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ به آخرین دور گفت‌وگوها در باره برنامه هسته‌ای رسیده است که می‌بایست تا روز دوشنبه آینده به توافق نهایی برسند.

در ادامه این گزارش آمده است: ناظران خوشبین عقیده دارند که تاکنون چنین فرصت مناسبی پیش نیامده بود و رسیدن به یک توافق نهایی به نفع همه است و اینکه توافق هسته‌ای می‌تواند درها را برای حل سایر بحران‌ها باز کند.

در این زمینه هفت نفر از سیاستمداران اروپایی از جمله اما بونینو وزیر خارجه پیشین ایتالیا از مذاکره کنندگان دعوت کرد تا وقت را غنیمت شمرده و دیگر رسیدن به توافق نهایی را به تعویق نیاندازند.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: