‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۴۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۷
تعداد بازدید: ۱۰۲۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

رسانه‌های گروهی؛ امروزه به‌عنوان مهم‌ترین ابزار ارتباطی مردمان جهان نقشی اساسی دارند و امروزه ماهواره، تکمیل کننده نیاز فزاینده بشر برای گسترش روابط بین جوامع مختلف است.

به گزارش آسوبان، رسانه‌های گروهی؛ امروزه به‌عنوان مهم‌ترین ابزار ارتباطی مردمان جهان نقشی اساسی دارند و امروزه ماهواره، تکمیل کننده نیاز فزاینده بشر برای گسترش روابط بین جوامع مختلف است، اما این تکنولوژی مورد سوء استفاده قرار گرفته است به گونه‌ای که دشمنان داخلی و خارجی برای القای اهداف و پیام‌های خود، از امواج ماهواره‌ای استفاده می‌کنند و با پرداختن به برنامه‌های: سیاسی، خانوادگی، علمی، مذهبی، پورنو و ... واقعیات را وارونه جلوه می دهند.

ماهواره

اکنون باید دید در این شرایط چه‌گونه می‌توان با ماهواره برخورد منطقی داشت؟به‌راستي مسئولين براي مقابله با بازوي اصلي جنگ نرم دشمن چه كار‌هايي انجام داده‌اند؟ متأسفانه بايد گفت به جزء نقش كم‌رنگ رسانه ‌ملي ساير نهاد‌ها و دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگ نمی‌توانند، مدعی باشند كه براي تغییر وضعیت فرهنگي کشورمان كاري انجام داده‌اند. اين در حالي است كه بعضاً نيز مشاهده مي‌شود مسئولين با جمع‌آوري ديش‌هاي ماهواره‌ها و برنامه‌هاي غيركارشناسي شده و شتاب زده دست به اقداماتي مي‌زنند كه شبيه به جنگ باد و آتش مي‌باشد!

وقتی بيش از 70درصد مردم ماهواره نگاه می‌کنند، چه می‌توان کرد؟! هيچ عقل سالمي براي مقابله با آتش از سلاح باد استفاده نمي‌كند. مسئولين و دلسوزان نظام براي مقابله با اين آتش كه زبانه‌هاي آن از خانه‌هاي مردم سر درآورده، بايد چاره‌اي اساسي بيانديشند.

بياييد باور كنيم كسي كه تشنه است، اگر آب سالم در دسترس نداشته باشد به ناچار از آب‌ آلوده استفاده مي‌كند. به نظر مي‌رسد چاره‌ي كار براي مبارزه با اين آتش خانمان‌سوز چيز ديگري‌ است. نگاه كمي و صرفاً آماري مسئولين به مراكز فرهنگي به‌ويژه مساجد بايد تغيير كند. مسئولين بايد بدانند همان‌طور كه در انقلاب و جنگ 8 ساله مساجد نقش محوري داشتند، هم‌اكنون اين مراكز انسان‌سازي نيز مي‌توانند خط مقدم اين جبهه باشند.

ماهواره

مسئولين بايد با فرهنگ‌سازي ازدواج آسان و فراهم كردن شرايط ازدواج براي جوانان دست به كار شوند. ساخت فيلم و سريال در زمينه‌هاي مختلف، ايجاد شبكه‌هاي پخش موسيقي محلي و سنتي و دوبله و پخش سریال‌های روز جهان بايد سرلوحه فعاليت‌هاي رسانه ملي باشد.

مسئولين حتماً مي‌دانند شياطين (دشمنان جمهوري اسلامي) در برنامه‌ريزي فوق تخصص‌اند. اما ما دم از مكتبي مي‌زنيم كه از همه‌ي مكاتب برتر است. مگر مي‌شود، در چنين مكتبي براي اين امور راهكاري نباشد؟! اگر مسئولين ما فكري به‌حال معيشت مردم بكنند، جوانان ما كمتر در دام شياطين گرفتار مي‌شوند. به نظر مي‌رسد كه اگر مشكلات معيشتي مردم رفع گردد مي‌توان از مردم انتظار داشت به فرهنگ و ارزش‌ها اهميت بدهند، در غير اين‌صورت از كارمند، كارگر و ... كه 16 ساعت در شبانه‌روز كار مي‌كند و هشت‌اش در گرو نه‌اش است نمي‌توان انتظار داشت فرزندي را تحويل جامعه دهد كه مقيد و پايبند به اصول اخلاقي باشد.

مسئولين متأسفانه در اتوبان انقلاب مقداري اشتباه رفته‌اند و مجبور هستند مقداری از راه را كه اشتباه رفته‌اند دور بزنند تا به مسیر اصلی نظام بیایید. مسئولين باید خلاء ماهواره را جبران کنند. صدا و سيما و نهادهاي فرهنگي مي‌توانند در اين حوزه نقش محوري را ايفا كنند. مسئولين بايد تقویت فرهنگ خودی، چشاندن حلاوت قرب به خدا و اهل‌بیت، برنامه‌ریزی اوقات فراغت و فراهم نمودن تفریحات علمی و هنری و ورزشی برای جوانان را سرمشق خود قرار دهند.

امروز از ماهواره تنها ضررش عايد ما شده و نتوانسته‌ايم از آن به‌درستي استفاده كنيم. گرچه به خدمت گرفتن ماهواره پر زحمت و پر هزینه است اما گریزی از آن نیست. ما مي توانيم از قدرت فراگیری و گسترده بودن مخاطبان ماهواره براي گسترش اهداف خود استفاده كرده و فرهنگ اسلامی را با استفاده از آن به جهان صادر كنيم. وقت چندانی ‌نمانده اگر امروز دست به كار نشويم، يقيناً فردا انگشت به دهان خواهيم ماند چرا كه در فردايي نه‌چندان دور دسترسي به اينترنت بدون فيلتر و شبكه‌هاي ماهواره‌اي از طريق تلفن همراه ما را بيشتر تهديد مي‌كند.

ماهواره

مردم و به‌خصوص جوانان بدانند که اشتباه و كم‌كاري بعضي از مسئولين، مشكلات اقتصادي و ... مجوز اشتباه ما نیست. صاحبان اصلي انقلاب بايد بدانند كه اكثر شبكه‌هاي ماهواره‌اي اهدافي هم‌چون: سست کردن  بنیان خانواده و شکستن حرمت‌ها، افزايش طلاق، طغیان نیاز‌های جنسی، خیانت در روابط زناشویی وکاهش اعتماد ميان همسران و مهم‌تر از همه‌ي اين‌ها بدبيني به نظام جمهوري اسلامي را دنبال مي‌كنند.

چاره و علاج كار چيست؟ چه باید کرد؟ ريشه‌ي همه‌ی مشکلات در نبود استامت در اداي تکلیف‌مان است. یکی از زیباترین عهدهایی که می‌توانیم در مُحرم امسال با امام و شهدا ببندیم عهد استقامت در تکالیف‌مان است. تكليف حفظ انقلاب و ارزش‌هاي آن به هر نحو ممكن است پس بياييد نسبت به آينده فرزندان‌مان و كشورمان بي‌تفاوت نباشيم و براي روشنايي مسير پيشرفت ايران اسلامي و فرزندان‌مان به‌جای دشنام به تاریکی شمعي بيفروزيم.

انتهای پیام/

گزارش: حسین ناصری

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: