‍‍
صفحه نخست » سیاسی کد خبر: ۵۶۲۱
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۶
تعداد بازدید: ۲۰۶۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

طرح اعدام شیخ نمر با واکنش هایی در داخل کشور همراه شد و بسیاری از تحلیلگران، مراجع تقلید و اقشار مختلف به این حکم دادگاه عربستان اعتراض کردند و خواستار لغو حکم اعدام شیخ نمر شدند.

به گزارش آسوبان، نمر باقر النمر، مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی است. او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۳ به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به "اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی" محکوم شد.

این حکم دادگاه عربستان با واکنش هایی بین المللی مواجه شد تا جایی که فرحان حق، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اعلام داشت که موضع سازمان ملل مخالفت با حکم اعدام است.

طرح اعدام اعدام شیخ نمر هم چنین با واکنش هایی در داخل کشور همراه شد و بسیاری از تحلیلگران، مراجع تقلید و اقشار مختلف به این حکم دادگاه عربستان اعتراض کردند و خواستار لغو حکم اعدام شیخ نمر شدند.

اعدام احتمالی شیخ نمر، عربستان را وارد بحران تازه ای خواهد کرد؛ بحرانی که نه تنها وجهه ی این کشور را از دست خواهد داد؛ بلکه بنا به نظر تحلیلگران سبب قیام هایی در داخل این کشور شده و عربستان را به انحطاط خواهد کشاند.

با محمدرضا ثمری، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی در این مورد به گفت و گو نشسته ایم که در پی می آید:

محمدرضا ثمری

1-نتایج اعدام احتمالی شیخ نمر برای آل سعود چه خواهد بود و چه مشکلاتی را برای حکومت عربستان رقم می زند؟

اتفاقاً به نظر می‌رسد که طرح اعدام یکی از روحانیون برجسته مخالف رژیم عقب‌افتاده و سفاک سعودی در این مقطع،  نتیجه مشکلات و بحران‌های فزاینده‌ای است که در داخل و خارج، گریبانگیر ساختار قرون وسطایی سیاسی عربستان سعودی شده‌است.

این امر از یک سو به نوعی سردرگمی سیاسی حاکمان جوان و نپخته این کشور را می‌رساند و از سوی دیگر نشان می‌دهد که علیرغم همه تلاش‌های حکام سعودی برای جلوگیری از سرایت موج بیداری اسلامی به این کشور (با تکیه بر دلارهای نفتی و قدرت‌های خارجی) اینک آثار اعتراضات مردمی و حق‌خواهی و عدالت‌طلبی مردم عربستان بیش از پیش  نمایان شده است.

2-اقدامات آل‌سعود در حمله وحشیانه به مردم بی گناه یمن و اعلام حکم اعدام شیخ نمر با توجه به نقش و جایگاه عربستان در جهان عرب، نشانه چیست؟

ببینید بدون تردید یکی از منحط‌ترین و عقب‌مانده‌ترین ساختارهای سیاسی در قرن 21 متعلق به رژیم قرون وسطایی و استبدادی عربستان سعودی است.

شاید برخی تصور کنند که رژیم درمانده عربستان سعودی تنها با شیعیان در مناطق شرقی این کشور به‌عنوان یک اقلیت دچار مشکل است، درحالی‌که به نظر می‌رسد اعتراض شیعیان به ظلمها؛ فشارها و بی‌عدالتی‌های حاکمیت عربستان سرکوه یخی است که از انباشتگی مطالبات مردمی و حقوق شهروندی؛ اعتراض به حاکمیت استبدادی؛ عدم رعایت حقوق اولیه بشری و مدنی؛ تبعیض و نابرابری نمایان شده است.

با کمی دقت در ساختار سیاسی و اجتماعی این کشور می‌توان به صرافت دریافت که تمامی مردم این کشور از ظلم و جنایت خانواده آل‌سعود به تنگ آمده‌اند.

در بعد خارجی هم نیازی به توضیح نیست که حاکمیت عربستان سعودی دهه‌ها است وظیفه ضدانسانی صدور تروریست‌های القاعده، داعش؛ النصره و ... را به جامعه بشری بر عهده دارد.

شیخ نمر

3-به نظر شما واکنش‌ها به اعدام (احتمالی) شیخ نمر چگونه خواهد بود؟

شیعیان عربستان در مناطق شرقی عربستان شامل مناطق اللطیف و الاحساء ساکن هستند و اتفاقاً بیشترین ذخایر نفتی این کشور هم در همین منطقه قرار دارد. تعداد شیعیان براساس آمار اعلام شده حدود 16 درصد از جمعیت 24 میلیونی عربستان را تشکیل می‌دهند که این تعداد با محاسبه تعداد زیدی ها، اسماعیلی‌ها و علوی‌ها به 22 درصد از جمعیت کل عربستان می‌رسد که رقم بالایی در معادلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود.

بدون تردید اعدام یکی از چهره‌های برجسته شیعیان و مخالف حاکمیت آل‌سعود،  این منطقه مهم از نظر اقتصادی و سیاسی را دچار تنش و بحران اساسی خواهد کرد و احتمال سرایت بحران به بقیه مناطق عربستان با توجه به وضعیت حاکم بر جامعه عربستان وجود دارد.

البته چهره کریه و ضدانسانی حاکمیت آل‌سعود که تاکنون با صدور تروریست‌های آدم‌خوار به سراسر جهان و کشتار زنان و کودکان و مردم بی‌دفاع در یمن برای جهانیان آشکار شده‌است با اعدام یکی از مخالفین بیشتر و کریه‌تر از گذشته نمایان خواهد شد.

انتهای پیام/

گفت و گو: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
نکونام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
0
0
باسلام .بسیار تحلیل درست و ارزشمندی است استفاده کردم و امیدوارم حاکمان ظالم عربستان سر عقل بیایند و در این حکم تجدید نظر کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: