‍‍
صفحه نخست » سیاسی کد خبر: ۵۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۸
تعداد بازدید: ۱۴۹۰
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

چند ماهی به انتخابات مانده است. از همین روزها اما بازار برپایی میتینگ های انتخاباتی در برخی محافل داغ است و حتا پای انتخابات هم به برخی از شبکه های اجتماعی باز شده است.

به گزارش آسوبان، چند ماهی به انتخابات مانده است. از همین روزها اما بازار برپایی میتینگ های انتخاباتی در برخی محافل داغ است و حتا پای انتخابات هم به برخی از شبکه های اجتماعی باز شده است.

مسئله ی انتخابات از آن جا دارای اهمیت می شود که با انتخاب عده ای از کاندیداها و ورود آنان به مجلس نمایندگان تریبون مردم می شوند و مشکلات شهر و منطقه خود را در صحن علنی مجلس و یا در نطق های خود مورد بررسی قرار می دهند؛ چرا که نمایندگان با رأی مردم انتخاب شده و به صحن بهارستان راه پیدا می کنند.

به تعبیر یکی از صاحب نظران مسائل سیاسی، نیروهای اجتماعی یا به تعبیری جامعه می توانند در فرآیندی دمکراتیک سمت و سوی قدرت سیاسی را تعیین نمایند؛ در نتیجه شهروندان می تواند در یک فضای دموکراتیک در زندگی سیاسی خود و در قالب مفهومی مانند مشارکت سیاسی دخیل باشند.

انتخابات

بنا بر این گزارش، دموکراسي، اعتدال سياسي و اجتماعي و جامعه مدرن از طریق رأی دادن مردم و مشارکت سیاسی آن ها و بالطبع نظارت بر نتیجه رأی دادن به دست می آید.

با جریان انتخابات و ورود نمایندگان منتخب به صحن مجلس شورای اسلامی، آن ها به نمايندگي براي تدوين قانون، نمايندگي براي نظارت بر انتخابات، نمايندگي براي نظارت بر نمايندگان انتخاب می شوند.

با محمدرضا ثمری، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی در این مورد به گفت و گو نشسته ایم که در پی می آید:

محمدرضا ثمری

نقش موثر انتخابات به عنوان یکی از شاخصه های اصلی برای سنجش میزان دموکراسی در ساختار های مردم سالار چگونه تعریف می شود؟

انتخابات یکی از اساسی ترین شاخص هایی است که همواره‌ برای تعیین میزان دموکراسی در نظام های سیاسی مورد توجه قرار گرفته است. پژوهشگران علوم سیاسی می کوشند با در نظر گرفتن شاخص هایی چون میزان جمعیت رأی دهنده، رقابت گروه ها و احزاب سیاسی، نحوه برگزاری و سازماندهی انتخابات به بررسی و کند و کاو در میزان دموکراسی در نظام های سیاسی بپردازند.

مونتسکیو انتخابات را جزء ذات دموکراسی می داند و بسیاری از صاحبنظران حوزه علوم سیاسی اهمیت زیادی برای مشارکت آگاهانه و فعالانه مردم در انتخابات قائل هستند.

نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی را در  انتخابات چگونه ارزیابی می کنید؟

بدون تردید گسترش رسانه ها به توسعه میزان دموکراسی در نظام های سیاسی کمک شایانی می کند و از یک سو نظارت مردم را بر عملکرد دولت افزایش می دهد و از سوی دیگر موجب افزایش تحرک اجتماعی می شود.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و اینترنت می توانند به عنوان گسترده ترین و مؤثرترین دستاورد نوین ارتباطی نقش مؤثری در نظام های سیاسی مردم سالار و انتخابات به عنوان شاخصه اصلی آن بازی کنند؛ اما به همین میزان هم در صورتی که بسترهای فرهنگی لازم برای استفاده صحیح از آن ها فراهم نباشد؛ می توانند نقش تخریبی ایفا نمایند.

تخریب ارزش ها و سنت های دینی و ملی، شایعه سازی، سیاه نمایی و تمرکز بر نقاط منفی نمودهای اصلی این نقش مخرب تلقی می شوند.

فضای مشارکت سیاسی در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

شواهد و قرائن بیانگر آن است که فضای مشارکت سیاسی در انتخابات آینده برای مجلس شورای اسلامی با حضور مردم بانشاط و فعالانه خواهد بود.

تلاش تمامی نهادهای نظارتی و اجرایی در جمهوری اسلامی هم در همین جهت است که انتخابات مجلس به عنوان شاخصه مهم نظام مردم سالاری دینی سالم و با مشارکت فعالانه مردم و گروه های سیاسی برگزار شود.

تبلیغات زودرس انتخابات چه پیامدهایی دارد؟

بر اساس قانون مصوب مجلس زمان تبلیغات قانونی نامزدهای انتخابات مجلس ۱۵ روز قبل از روز اخذ شروع می شود و ۲۴ ساعت قبل از شروع رای گیری پایان می یابد؛ بنابراین تبلیغات زودرس برای انتخابات اولاً غیر قانونی است و ثانیاً موجب نوعی به هم ریختگی و آشفتگی در فضای سیاسی کشور می شود که می تواند مسیر انتخابات را ناسالم کند و موجب تضییع حقوق افرادی شود که مقید و‌ متعهد به اجرای قانون هستند و شاید امکانات لازم برای انجام تبلیغات زودرس را در اختیار ندارند.

انتخابات

به صورت بدیهی افرادی که قرار است به عنوان نماینده مردم و قانونگذار وارد مجلس قانونگذاری شوند؛ باید بیش از دیگران مقید به اجرای دقیق قانون باشند. البته انتظار می رود که نهادهای نظارتی هم در جهت انجام وظیفه قانونی خود از انجام تبلیغات زودرس جلوگیری به عمل آورند تا در سلامت و برگزاری صحیح انتخابات خدشه ای وارد نشود تا نمایندگان دلسوز و آشنا به موضوعات و‌ مشکلات اساسی کشور وارد مجلس شوند.

 موج استعفای مدیران ارشد برای ثبت نام در انتخابات مجلس را چگونه ارزیابی می کنید؟

همه افرادی که بر اساس قانون واجد شرایط برای نامزد شدن در انتخابات هستند؛ می توانند در این عرصه شرکت کنند و مدیران ارشد هم از این قاعده مستثنی نیستند؛ اما آن چه که در این زمینه هم اقدامی غیر قانونی تلقی می شود و هم فضای سالم انتخابات را تخریب و‌ موجب سلب اعتماد مردم می شود؛ این است که خدایی ناکرده مدیرانی از امکانات و ابزارهای دولتی در این جهت استفاده نمایند؛ حتا به نظرم  بهره گیری از مناسبات و ارتباطات خاص که برای آن ها به عنوان مدیران ارشد فراهم آمده است؛ هم به همان اندازه بهره گیری از امکانات عینی دولتی می تواند مذموم باشد و موجب تضییع حقوق کسانی شود که از این امکانات و مناسبات بهره مند نیستند.

مردم چه انتظاراتی از نمایندگان خود که به مجلس شورای اسلامی وارد می شوند؛ دارند؟

مهم ترین وظیفه نمایندگان مجلس توجه به منافع ملی کشور و نظام و تلاش در جهت قانونگذاری در این جهت است. مهم ترین آفت هم در این زمینه دخالت گرایش و جهت گیری های سیاسی در امر قانونگذاری و نوع فعالیت در مجلس است.

انتخابات

حرکت در جهت گرایش ها و اهداف سیاسی و جناحی در مجلس شورای اسلامی به مسیر حرکت و خدمت به مردم که‌ مهم ترین سرمایه نظام هستند؛ آسیب جدی می زند. از این امر بدتر توجه به منافع شخصی و استفاده از ابزارها و اهرم های در دسترس نمایندگان در این جهت است.

بدون تردید حرکت در جهت سیاست های کلی نظام، توجه به مشکلات و معضلات مردم به دور از هرگونه گرایش به منافع فردی و گروهی و جناحی باید دغدغه اصلی نمایندگان مردم باشد.

انتطار مردم این است که نمایندگان آن ها خدا ترس باشند، تقوای الهی را مد نظر داشته باشند و رفتارهای انتخاباتی آنها شکل عوام فریبی و ریا و تظاهر به خود نگیرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: