‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۵۸۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: ۵۱۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

المان‌های ایرانی-اسلامی تاثيرات بسيارى از نظر روحى، بصرى و هويتى بر افراد جامعه دارد. در این نوع طراحى‌ها خطوط و رنگ‌ها با بن‎مايه‌هاى ذهنى ما سنخيت بيشترى داشته و دارند.

به گزارش آسوبان به نقل از منار، بارها این جمله را که شهر ما خانه ماست، دیده، شنیده یا به زبان آورده‌ایم. هر خانه بنا به سلیقه صاحب‎خانه از قوانین خاصی برخوردار است. در اولین قدم امکانات اولیه برای زندگی در یک خانه باید فراهم شود. حالا نوبت به شرایط تکمیلی از جمله اعمال سلیقه و ایجاد ابزارهای رفاهی‎ست که زندگی را دلچسب‌تر و برای اهالی منزل انگیزه می‌آفریند. در اینجا دیگر رعایت ظرافت یک نوع هنرمندی‌ست تا در کنار رفع نیازها بتوان به فعالیت‌های روزانه به بهترین نحو پرداخت.

حالا این سوال مطرح می‌شود که آیا شهری که خانه دوم ما محسوب می‎شود ضمن داشتن حداقل‌ها، باید دارای چه شرایط و سبکی باشد تا در کنار ایجاد شادابی و آرامش، شهروندان به بهترین نحو در سفر شهری خود به فعالیت‌های روزانه‌شان بپردازند.

مدیریت شهری، تصمیم‌گیرنده و مجری پروژه‌های شهری است که با یک طرح منسجم و طولانی‎مدت می‎تواند به ایجاد محیطی امن و نشاط‎آور کمک کند. آنچه که مهم است راه و روشی است که در این مدیریت به‎خصوص برای زیباسازی و مبلمان شهری به کار می‎رود تا شاهد آثار پراکنده و بی‎ربط در سطح شهر نباشیم. هر شهر و منطقه بنابه تاریخچه و شرایط آب و هوایی بومی خود دارای ویژگی‌هایی است که می‌توان آثار آنرا از گذشته تا به‌حال در معماری شهرها دید. ترکیبی از سبک اسلامی و ایرانی. اما متاسفانه عدم وجود چنین طرح‎هایی کاملا مشهود است.

به همین منظور پایگاه اطلاع‎رسانی منار دومین میزگرد خود را با حضور علی جهان‌آرا؛ رییس شورای شهر خرم‌آباد، یحیی عیدی‌بیرانوند؛ شهردار خرم‌آباد، مهیار صادقی؛ کارشناس ارشد جامعه‎شناسی، پژوهش‎گر اجتماعی و مدرس دانشگاه برگزار کرد.

این میزگرد با موضوع "استفاده از سبک ایرانی-اسلامی در زیباسازی و مبلمان شهری" در فضای مجازی میزبانِ مهمانان خود بود.

المانهای ایرانی و اسلامی یک مقوله هویتی در تاریخ ما هستند

"علی جهان‌آرا"؛ رییس شورای شهر خرم‌آباد در رابطه با استفاده از المان‌های ایرانی-اسلامی در زیباسازی و مبلمان شهری اظهار کرد: این بیان یک واقعیت است که المان‎های ایرانی و اسلامی یک مقوله هویتی در تاریخ ما هستند و تاثیر بی‎بدیلی در هویت‎بخشی و اثرگذاری نشاط اجتماعی در بین مردم دارند.

وی در ادامه افزود: جالب است بدانید در بازدیدی که از ساختمان سبز شهر تیانجین چین داشتم به دو نوع معماری سبک ایرانی در طراحی این ساختمان توجه شده بود. یکی نقش بادگیر برای تهویه هوا و دیگری سرداب در طبقه پائین برای ایجاد هوای خنک، طرح‎هایی که در یزد هم در حال فراموشی هستند.

جهان‌آرا در پاسخ به این سوال که چرا در خرم‌آباد شاهد این‌گونه المان‌ها و نشانه‌ها نیستیم گفت: علت این امر چند مورد می‎تواند باشد. از جمله عدم باورپذیری مدیران شهری نسبت به اهمیت موضوع، نبود یک نقشه راه مناسب در این خصوص، عدم هماهنگی در مدیریت این موضوع توسط مجریان امر و البته ده‎ها مورد ریز و درشت دیگر که برای واکاوی به زمان بیشتری نیاز دارد. اما نکته ضروری این است که وقتی اساس هر چیزی فرهنگ و هنر هم تلطف‌کننده آن است بسیار بی‌انصافی است که این دو موضوع مهم در شهرسازی به فراموشی سپرده شود.

شهردار محترم شهرسازی را از روزمرگی بیرون بیاورد

جهان‌آرا به مشکلات حوزه شهرسازی اشاره کرد و گفت: شهرداری در حوزه شهرسازی مشکل دارد چرا که بیشترین زمان فعالیتش صرف پرداختن به جلوگیری از ساخت‎وسازهای غیرمجاز می‎گذرد. می‎ماند شهردار با نگاه تخصصی‎اش به این موضوع که باید حوزه‎های موازی و فرادستی را با خود همراه کند که البته کار سختی است ولی از توان شهرداری با حمایت شورا و نظر تخصصی دوستان بر می‎آید. علی‎رغم اینکه نظر شهردار محترم را به یک پردازش نو با اندیشه‎های مرتبط با این موضوع در حوزه شهرسازی معطوف می‎دارم و از وی می‌خواهم که شهرسازی را از روزمرگی بیرون بیاورد.

رییس شورای شهر خرم‌آباد در رابطه با مدیریت شهری می‌گوید: در هدایت امور تنها مدیریت حرف اول را می‎زند حتی در هزینه پول نیز اگر مدیریت نباشد پول در جا و زمان مناسب خود هزینه نمی‎شود. اگر در حوزه شهرسازی و ایجاد مبلمان شهری با تفکر مدیریتیِ برخواسته از ضروریات فرهنگی عمل نشود نه تنها زیبایی و نشاط به‎دنبال نخواهد داشت بلکه در آینده معضلی خواهد داشت.

شهرداری خود را موظف به طراحی و تکمیل مبلمان شهری کرده است

در ساماندهی نیروی انسانی از افراد متخصص و کارآمد استفاده شود

جهان‌آرا خاطرنشان کرد: شهرداری و شورا نیز به نقش مهم و آرامش‎بخش مبلمان شهری بر روحیه شهروندان معترف است و امروزه با توجه به مقوله تاثیر سبک ایرانی-اسلامی، شهرداری خود را موظف به طراحی و تکمیل مبلمان شهری کرده است که انشاالله تاثیر آن را در آینده نه چندان دور خواهیم دید.

جهان‌آرا، به نقش نیروی انسانی در تحقق طرح‌های مدیریت شهری با سبک ایرانی-اسلامی اشاره کرد و گفت: نه تنها بنده و همکاران در حوزه شورای اسلامی شهر بلکه خود شهردار هم به نقش مدیران در این خصوص معترف است و شاید نیمی از توان شورا و شهرداری بر این موضوع گذاشته شده که در ساماندهی نیروی انسانی از افراد متخصص و کارآمد استفاده شود که این مهم نیز با همکاری شهردار محترم در حال رخ دادن است. می‎توان گفت با انجام این کار نیمی از راه سپری شده، نیمه دیگر نیز برنامه و مدیریت اجرایی کار است.

برای فکرهای خوب پاسخهای منفی وجود ندارد

رییس شورای شهر خرم‌آباد به وظیفه نظارتی شورا اشاره کرد و گفت: وظیفه شورا نظارت است، نقشه راه را مشخص می‎کند. مربی تاکتیک تیمی را روی کاغذ می‌آورد اما این شهرداری است که باید با تکنیک خاص خود از زمین بازی برنده بیرون بیاید. شهرداری باید فرهنگ شهروندی و مطالبه‌گری در حوزه مدیریت شهری را به شهروندان آموزش دهد، از مطالعه تا طراحی و اجرا از نظرات نخبگان استفاده کند، اتاق فکر داشته باشد. آن زمان می‌توان گفت مردم و مدیریت شهر به نتیجه برد-برد رسیده‌اند.

تشبیه مدیریت شهری به بازی فوتبال؛

زمانی‌که بازیکن بد وارد بازی فینال شده است نباید معجزه گل پشت هجده‌قدم داشت

وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان آن نرسیده که با همکاری شورا، شهرداری به یک ثبات نسبی برسد تا بتواند به تدوین و اجرای طرح‌های کارشناسی‎شده بپردازد گفت: نظام ساختار مدیریت منابع انسانی کلید هر قفل بسته‎ای‎ست و هیچ‌کس منکر این نیست. اما زمانی‌که شما بازیکن بد وارد بازی فینال کردید نباید معجزه گل پشت هجده‌قدم از او داشته باشید تازه دیر بجنبید دو گل هم وارد دروازه خودی کرده است. حالا بنشینیم و بگوییم راستی ما چه چیز از فلان تیم کم داریم. قبول کنیم که در همه ادوار در انتخاب اعضای شورا ضعیف عمل کرده و گاهی اوقات به‌جای مِسی بازیکن ضعیف وارد زمین کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: در بیان این مطلب، شخص خاصی مدنظر نیست بلکه این روایت یک درد کهنه است زیرا همه در تمرین آماده نشان می‌دهند اما زمانی‌که در زمین پایشان به گل باز نمی‎شود و تعویض می‎شوند می‌گویند تقصیر داور و نورافکن‎های ورزشگاه بود.

"یحیی عیدی‌بیرانوند"، شهردار خرم‌آباد نیز در رابطه با المان‌های ایرانی-اسلامی گفت: قطعا فرم‎ها و فضاها با تزییناتی که ریشه در فرهنگ و اعتقادات ما دارد تاثیری آرام‌بخش و نشاط آور در روحیه مردم دارد.

پنجاهدرصد المان‌های شهری در میادین با سبک ایرانی-اسلامی طراحی شده است

وی افزود: در این ارتباط با نگاه ایرانی(بومی)-اسلامی و با استفاده از کارشناسان بومی تقریبا پنجاه‎درصد المان‌های شهری در میادین طراحی شده و مابقی در حال بررسی و طراحی هستند که در فرصت مناسب شروع به ساخت خواهند شد.

وی گفت: شهرداری به تمام نظرات و پیشنهادات دریافتی احترام می‌گذارد و در مواردی نیز این پیشنهادات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در طرح‌هایی نیز که پیش از این اجرایی شده ولی اشکالاتی بر آنها وارد است در صورت امکان تغییراتی اعمال شده است.

عیدی‌بیرانوند به فعالیت‌های شهرداری خرم‌آباد در زمان مدیریت خود اشاره کرد و گفت: در این مدت توسط کارشناسان امر، طرح‌هایی آماده شده است که در زمان کوتاهی شروع خواهند شد و در این مسیر از پیشنهادات جدید استقبال می‌کنیم.

ظرف یک ماه آینده 180 واحد جوش‌کاری به خارج از شهر انتقال داده می‎شوند

شهردار خرم‌آباد در رابطه با سامان دادن به مشاغل نازیبا از قبیل صافکاری‌ها و جوش‌کاری‌ها در سطح شهر نیز گفت: در این خصوص کارهای فراوانی صورت گرفته و ظرف یک ماه آینده 180 واحد جوش‌کاری به خارج از شهر انتقال داده می‎شوند.

وی همچنین به منابع محدود مالی و نیروی انسانی شهرداری اشاره کرد و گفت: شهرداری از لحاظ منابع انسانی و مالی محدودیت‌هایی دارد ولی با نظم‌دهی به کارمندان شهرداری می‌توان کارهای بهتری انجام داد که در آینده نزدیک شاهد آن خواهید بود.

عیدی‌بیرانوند افزود: برخی بناها هر چند دارای ابهت و ریزه‌کاری‌های تکنیکی بوده ولی فاقد آرامشی هستند که در معماری ایرانی و اسلامی وجود دارد. در همین راستا در طراحی‌های آینده و فعلی نهایت تلاش بر ایرانی و اسلامی بودن در دستور کار قرار دارد.

بی‌ثباتی مدیریت شهری مهم‌ترین عامل غافل شدن از ورودی‌های شهر است

شهردار خرم‌آباد بی‌ثباتی مدیریت شهری را مهم‌ترین عامل غافل شدن از ورودی‌های شهر برشمرد و افزود: بی‌ثباتی مدیریت شهری موجب شده است تا از ورودی‌های شهر غافل شویم هر چند اقداماتی برای طراحی در این مناطق صورت گرفته است.

وی همچنین به توزیع متوازن طرح‌ها در زیباسازی و مبلمان شهری اشاره کرد و گفت: برای کلیه مناطق شهری به خصوص ورودی شهر از سمت خوزستان و بروجرد طرح‌هایی در دست اقدام هست که در آینده نزدیک انجام می‌شود.

عیدی‌بیرانوند همچنین به کیفیت پایین برخی نقاشی‌های دیواری در سطح شهر اشاره کرد و گفت: به‎علت نیمه‌کاره ماندن برخی نقاشی‌های دیواری در سطح شهر، این طرح‎ها نمای چندان مناسبی ندارند.

شهر آيينه نماى جامعه است

"مهیار صادقی"، کارشناس ارشد جامعه‎شناسی، پژوهش‎گر اجتماعی و مدرس دانشگاه نیز در این میزگرد شهر را آيينه نماى جامعه خواند و گفت: توسعه پايدار در شهرها بر اين اصل استوار است که شهروند چقدر به آن تعلق خاطر دارد. چه اندازه به محله و زادگاهش دل‌بسته است. طبق آمار، کشورهاى اسکانديناوى 97 درصد رضايت‎مندى و شادابى دارند. رضايت‌مندى يعنى بپرسند کدام ساختمان، ميدان يا محله روى ما تاثير گذاشته است؟

وی افزود: کاربرد هنر در معمارى باعث تلطيف  آن مى‎شود يعنى حجم را قابل فهم مى‎کند و به‌علت برقراری ارتباط بين فرد و فضا این معماری قابل تحمل مى‎شود در غير اين‎صورت اضطراب‎زاست.

خطوط و رنگ‌ها در سبک ایرانی-اسلامی با بنمايه‌هاى ذهنى ما سنخيت بيشترى دارند

صادقی در رابطه با تاثیر المان‌های ایرانی-اسلامی بر فضای اجتماعی شهر گفت: المان‌های ایرانی-اسلامی قطعا تاثيرات بسيارى چه از نظر روحى و بصرى و چه از نظر هويتى بر افراد جامعه دارد. در این نوع طراحى‌ها خطوط و رنگ‌ها با بن‎مايه‌هاى ذهنى ما سنخيت بيشترى داشته و دارد که از کاشى‎کاري‎ها در مساجد به‎عنوان نمونه بارز آن مى‎توان اشاره کرد.

وی افزود: احساس آرامشى که افراد در خانه‌هاى پيش‎تر از این زمان داشتند با وجود عدم تجهيزات کافی بسيار بيشتر از حال حاضر بوده اما نوع معمارى و طراحى در ساکنان آن موجب آرامش مى‌شده است.

این پژوهشگر لرستانی در رابطه با کمبود المان‌های ایرانی-اسلامی در سطح شهر خرم‌آباد گفت: آگاهى مديران نسبت به مسئله مهم پيشينه فرهنگى و تمدنى در این خصوص بسیار ضروری است. در شهرداري‌ها تصور بر اين است که کار انجام شود و شايد آن‎طور که شايسته است از کارشناسان آگاه به اين موضوع استفاده نمى‌شود. عدم وجود نقشه راه را می‎توان به‎عنوان علت بعدی نام برد. چشم‎انداز، ما را بر اساس اولويت‌ها و ضرورت‌هايمان ترسيم مى‌کند و مدىران خود را در رسيدن به آن ملزم مى‎دانند.

مدیریت کنونی مي‌تواند منشاء اتفاقات و تصميمات خوب و اثرگذار باشد

وی افزود: برخى کارها و پروژه‎ها پیشتر از مدیریت فعلی شهری انجام شده و تغىير در آنها غىرممکن است ولى مدیریت کنونی مي‌تواند منشاء اتفاقات و تصميمات خوب و اثرگذار باشد.

صادقی به برخی راهکارها در جهت بهبود مدیریت شهری با سبک ایرانی-اسلامی اشاره کرد و گفت: کاهش ماليات ساخت‎وسازهاى تجارى، ادارى، پزشکى و مسکونى، براى طراحى‌هايي که سنخيت بىشترى با معمارى اسلامى-اىرانى دارند، پاک‎سازى فضاهاى شهرى از طريق آىىن‎نامه‎ها براى شهروندان در خصوص اندازه تابلوها و بنرهاى تبليغاتى شهر که فضاى محدود را محدود‌تر کرده است، ايجاد اشتغال، توجه به پيشينه فرهنگى استان، آموزش فرهنگ شهرنشىنى از طريق گروه‎هاى نمايشى در محلات مختلف، سامان دادن مشاغل نازيبا از قبيل صافکاري‌ها، جوشکارها و...، راه‎اندازى بازارهاى هفتگى صنايع دستى و هنرى، جلوگىرى از عمودى‌سازى فضاى شهرى از جمله این پیشنهادات است.

المانها و نمادهاى مربوط به لرستان در طراحى‌هاى شهرى استفاده شوند

صادقی افزود: اىجاد پارک‎ها با وسايل بازى که مى‎تواند بار هيجانى و استرس را کاهش دهد باعث کاهش مىزان جرم و پرخاش‌گرى و بزه‎کارى در شهر مى‌شود.  پيشنهاد مى‎شود از المان‎ها و نمادهاى که مربطو به لرستان است در طراحى‌هاى شهرى استفاده شود که متمايزکننده آن باشد به‌طوريکه هر فردی که براى اولین بار وارد شهر مى‎شود تمايز آن‎را احساس کند. ىک تيم زبده به‌راحتى مي‎تواند اين مسله لاينحل را حل کند.

وی همچنین به عدم تناسب برخی احجام در میادین و پارک‌ها اشاره کرد و گفت: مشاهده مى‎شود حجم بزرگى از ىک نماد مفرغى در ميدان کوچک ژاندارمري نصب شده که فضا را تنگ‎تر مى‎کتد و از آن‎طرف حجم‎هاى نازک و لطيفى در کنار بيمارستان رحيمى و ميدان شهردار ساکى‌ست که اينها به‌راحتى قابليت جابجایى دارند.

صادقی افزود: نقاشى‎هاى ديوارى که کم و بيش در شهر مشاهده شده مانند نقاشى‌هاى زير پل انقلاب کيفيت مناسبى از نظر مواد و متريال و رنگ ندارند.

ورودی شهر مانند ورودی یک خانه است

صادقی به ویژگی‌های یک ورودی‌ شهر اشاره کرد و گفت: ورودی شهر مانند ورودی یک خانه است. در اولين ورود ميزان هنرمندى و سليقه نشان داده می‎شود. تميز و مرتب بودن قطعا يکى از ویژگی‌های ورودی شهر محسوب می‎شود که متاسفانه در ورودى‎هاى شهر خرم‌آباد به‌چشم نمي‎خورد خصوصا صافکارها، بهم‎ريختگى و بى‎نظمى بصرى را بيشتر مي‎کنند. بولوارهاى زىبا، نورپردازي‎ها، طراحى‎هاى شکيل و اصيل مي‎تواند به‎مقدار زيادى اثرگذر باشد نه ريسه‎هاى نورى که معمولا به شکل کج و موج در شهر نصب شده‌اند.

وی گفت: رابطه شهر و شهروند دو طرفه است ولى بسىارى از افرادى که ساکن شهر هستند تنها شهرنشين‌اند نه شهروند و ما براى اينکه شهروند داشته باشىم بايد از طريق رسانه محلى و برنامه‎هاى فرهنگى هدفمند به آنها بياموزىم و سپس در مراحل بعدى همين شهروندان به ما کمک خواهند کرد. در واقع مي‌توان گفت در شهر مسايل سخت‌افزارى که به‌عهده شهرداري‎هاست مهم است ولی در کنار آن بعد نرم‎افزارى که همان فرهنگ شهرنشينى است و به‌عهده شهروندان است از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این پژوهشگر لرستانی در پایان گفت: در صورت کارآمدی، شورا می‎تواند انتخاب و نظارت صحيحى را بر مدیریت شهری اعمال کند که البته اين امر به روحيه ضعیف کار جمعى در جامعه برمی‎گردد زیرا افراد توانمند بسيارند.

گفت‌وگو: فاطمه سپهوند

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: