‍‍
صفحه نخست » سیاسی کد خبر: ۵۸۸۹
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۳
تعداد بازدید: ۱۳۵۶
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

جمهوری اسلامی ایران و دولت های عضو گروه 1+5، پس از 22 ماه مذاکره سخت و فشرده، سرانجام در روز 23 تیر 1394 با انرژی صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همزمان لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم نمودند.

به گزارش آسوبان، مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای 1+5 که چندی پیش در سطح معاونان وزرای خارجه در وین در جریان بود با اعلام توافق هسته ای به پایان رسید. مذاکرات هسته ای ایران که از مدت ها قبل در صدر اخبار رسانه های ملی و بین المللی قرار گرفته بود؛ با اعلام حصول توافق رسماً به کار خود پایان داد.

جمهوری اسلامی ایران و دولت های عضو گروه 1+5 (شامل آمریکا، آلمان، انگلیس، چین، فرانسه و روسیه همراه با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپایی) پس از 22 ماه مذاکره سخت و فشرده، سرانجام در روز 23 تیر 1394 با انرژی صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همزمان لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم نمودند.

مذاکرات هسته ای

در نتیجه این تفاهم که با رعایت چارچوب ها، دستورالعمل ها و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران تدوین گردیده است، دستاوردهایی به وجود آمد.

طبق متن بیانیه ی مشترک ایران و 5+1، برنامه جامع اقدام مشترک، دربرگیرنده برنامه بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت های توافق شده در مورد برنامه هسته ای ایران بوده، و لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته ای ایران، شامل گام هایی برای دسترسی در زمینه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی، را موجب خواهد شد.

برجام، مشتمل بر یک متن اصلی و 5 پیوست فنی در مورد موضوعات هسته ای، تحریم ها، همکاری در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز، تاسیس کمیسیون مشترک و برنامه اجرایی می باشد. با محمدرضا ثمری، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی در این مورد به گفت و گو نشسته ایم که در پی می آید:

محمد ثمری

1-به نظر شما در دوران پس از توافق چه مشکلاتی ممکن است در مسیر اجرایی شدن مفاد توافق پیش بیاید؟

آنچه که در وین اتفاق افتاد در حقیقت گام اول توافق جامع هسته ای محسوب می شود. جمهوری اسلامی ایران بدون تردید به تمام بندهای مورد توافق قرار گرفته متعهد خواهد بود؛ اما از آن طرف دولت آمریکا از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون همواره سیاست های خصمانه ای علیه جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است و از همین منظر مردم ایران کمترین اعتماد را به آمریکا دارند.

شاید توافق هسته ای فرصت تاریخی را برای آمریکا فراهم کرده است تا با اتخاذ رویکردی عقلانی اقدامات خصمانه گذشته خود علیه ملت ایران را جبران نماید. از سوی دیگر مواضع و تحرکات جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی و حمایت دولت آمریکا از این رژیم در صورتی که با اراده سیاسی دولت آمریکا جهت مقابله با رویکردهای تهدید کننده صلح جهانی توسط این رژیم همراه نباشد ممکن است پروسه طولانی توافق را با چالش مواجه نماید.

۲-بدین ترتیب با توجه به فشار مستمر و روز افزون لابی رژیم صهیونیستی آیا دولت آمریکا به تعهداتش پای بند خواهد ماند؟

آمریکا چاره ای جز پای بندی به تعهداتش در توافق هسته ای ایران نخواهد داشت؛ زیرا ضمانت اجرایی این توافق با قطعنامه شورای امنیت است و کسی نمی تواند آن را به بازی بگیرد؛ البته لابی رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را در جهت سنگ اندازی در مسیر اجرای توافق بکار خواهد بست تا آمریکا را در اجرای تعهداتش با مشکل مواجه کند؛ البته به نظر می رسد که مخالفان توافق در کنگره آمریکا علیه اوباما از قدرت کافی برخوردار نباشند.

مذاکرات هسته ای

۳-اکثر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از ابتدا مخالف توافق بودند و شاید برای اولین بار بصورت آشکار در این زمینه با رژیم صهیونیستی هم نوا شدند ارزیابی شما در این خصوص چیست؟

جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان برقراری روابط بر اساس احترام متقابل با همسایگان عرب خود بوده است. همان گونه که همواره مخالفت خود را با حضورهای نیروهای خارجی در این منطقه اعلام کرده است.

باعث تأسف است که برخی از کشورهای عربی بویژه عربستان سعودی در این زمینه با سیاست ها و مواضع رژیم صهیونیستی همراه شده است که بیش از هر چیز نشانگر ورشکستگی عریان سیاسی آن ها است. رژیم منحط و قرون وسطایی عربستان با حمله به مردم بی دفاع یمن و همنوایی و همسویی با اهداف رژیم صهیونیستی چهره واقعی خود را بیش از پیش برای مردم و فرهیختگان جهان عرب نمایان ساخته است.

۴-بدون تردید ساز وکار تحریم ها بسیار پیچیده بوده است. در مرحله اجرایی رفع و لغو تحریم ها چه مشکلات احتمالی ممکن است پدیدار شوند؟

جمهوری اسلامی ایران همان گونه که رئیس جمهور اشاره کردند؛ بدون تردید به تمام تعهدات خود پای بند خواهد بود. اگر طرف های دیگر و بویژه آمریکا بدعهدی نکنند؛ مراحل حذف تحریم ها با چالش جدی مواجه نخواهد شد‌. البته هیچ کدام از طرفین در گذشته تجربه اجرای چنین توافقی را نداشتند و ممکن است در این مسیر مشکلات فنی و حقوقی بسیاری پیش بیاید که لازم است در جوی از تفاهم و درک متقابل نسبت به حل آن ها اقدام شود.

انتهای پیام/                                                                                                                              

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: