‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۷۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
تعداد بازدید: ۱۷۳۴
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت که از آغاز تأسیس آن زمان چندان نمی گذرد؛ سرمایه ی فراوانی از فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم و تاریخ سرزمین لرستان را با چیدمانی متناسب با معماری داخلی ساختمان، در 3 تالار کوچک در معرض نمایش عموم قرار داده است.

به گزارش آسوبان، موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت که از آغاز تأسیس آن زمان چندان نمی گذرد؛ سرمایه ی فراوانی از فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم و تاریخ سرزمین لرستان را با چیدمانی متناسب با معماری داخلی ساختمان، در 3 تالار کوچک در معرض نمایش عموم قرار داده است.

تالار اول و ورودی موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت با برشی از یک سیاه چادر آداب مهمان نوازی با دو پیکره از یک زن و یک مرد عشایر با پوشیدن لباس های محلی را به نمایش عموم گذاشته و پس از آن در دیگر تالارها ابزار زندگی مردم کوهدشت در گذر زمان، پوشش، رشادتها، آثار مکتوب و در یک کلام تاریخ به نمایش گذاشته می شود.

دیدار یادمانها، یادگارها و تاریخی که فقط گوشه ای از آن در موزه مردم شناسی کوهدشت از پرده بیرون آمده، یک احساس شیرین آمیخته با دلتنگی نوستالوژیکی را توصیف می کند؛ احساسی که هم حیران، خاضع و خاشع است.

بنابراین گزارش، قسمت دیگر تالار را شامل لباس های محلی، اواع دوربین های شکاری، قالب های درست کردن ساچمه و چارپاره برای اسلحه های ساچمه زنی، دو نوع کارد یا چاقو و زیورآلات زنانه می داند و ادامه می دهد: عکس های دیواری تالار اول شامل چهره ای از یک خانواده ی عشایری در طرهان و چهره ی دو زن با لباس ها و زیورآلات قدیمی، دو عکس از بلوران و اعتقادات الحاق ها و عکس از انار زیرتنگ سیاب می باشد.

در تالار دوم یک ماکت کوچ عشایر با طول 12 متر، عرض 2 متر و ارتفاع 5/1 متر به نمایش گذاشته شده؛ به طوری که در این ماکت کوه های شمالی کوهدشت از سرخ دم لری تا سرخ دم لکی و بر اساس کوچ عشایر از سال 1300 تا 1330 و در 4 فصل نشان داده شده است.

تالار سوم با یک برش از یک خانه ای روستایی کوچ رو در فصل بهار به همراه اقلام و وسایل کشاورزی به جا مانده از آن ها به تصویر کشیده شده و ویترین بعدی این تالار زین اسب امیربهادر(یوسف خان سرتیپ نیا) از رجال کوهدشت است که به علت خوشنامی و نفوذی که در میان عشایر داشت؛ مورد غضب رضاشاه قرار می گیرد و بعد دستگیری در همدان، اعدام می شود.

 در تالار اول و ورودی آن برشی از یک خانه ی روستایی در یک روز برفی که به زمستان گاه یا «زمگه» معروف بوده به نمایش گذاشته شده است. 

قسمتی از تالار دوم، تصاویری از چهره های مردم شناسی، طبیعت، آداب مردم کوهدشت و تصاویری از رجال طرهان و اسناد باقی مانده از قباله های قدیمی را به نمایش می گذارد.

در قسمتی دیگر از تالار سوم خانه ای به نمایش گذاشته شده که ناقل بیماری بوده است. این خانه ها به تشخیص دولت آن زمان مهر و موم شده و جهت جلوگیری از امراض با آفت کش هایی مانند DDt ضدعفونی شده است.

بنابراین گزارش، موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت همه ساله و به خصوص در ایام نوروز، پذیرای گردشگران و مسافرانی است که به استقبال فرهنگ، تاریخ و تمدن آمده اند.

بنابراین گزارش، مسافران نوروزی از استانهایی مانند تهران، کردستان، کرمان، شیراز و ایلام از موزه بازدید داشته و از فرهنگ و تاریخ لرستان در شگفت مانده اند.

طبیعت و آثار باستانی کوهدشت مانند تنگه ی شیرز و سنگ نگاره های میرملاس موجب شگفتی مسافران نوروزی شده و این مسافران معتقد هستند تاریخ و طبیعت کوهدشت، مثال زدنی است و حتا این مسافران نوروزی از کشورهایی مانند هلند هم از تنگه ی شیرز بازدید داشته اند.

بازدید از تالارهای موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت به پایان می رسد و گوشه ای از تاریخ و آداب مهمان نوازی حیرانی و شگفتی تو را از گذشته ای که اغلب ناشناخته مانده، بدرقه می کند.

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

موزه مردم شناسی کوهدشت/ تاریخ لرستان

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: