‍‍
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳
تعداد بازدید: ۱۰۶۸
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

صدیقه علیپور از بانوان فعال فرهنگی و مذهبی لرستان گفت: انتظار دارم مسئولین بیشتر به مقوله فرهنگ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بهاء دهند.

به گزارش آسوبان، رحلهای قرآن را یکی پس از دیگری، دورتادور اتاق شهید می گذارد. روی هر رحل، گل قرمزی است با پلاکی از یاد شهدا که روی رحل آویزان است. چند دقیقه ای به ختم قرآن قافله ی قاریان قرآن در شهرستان کوهدشت مانده است؛ قافله ای که خانه به خانه با خانواده ی شهدا دیدار می کند.

صدیقه علیپور، از بانوان فعال فرهنگی و مذهبی شهرستان کوهدشت است و پای ثابت قافله ی قاریان قرآن. در یکی از روزهای خرداد مهمان او می شویم.

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

از دوره ی نوجوانی علاقه اش به فعالیتهای مذهبی و فرهنگی شروع می شود و به قول خودش از همان روزهای کودکی با شهدا انس گرفته است:«تمام فکر و ذکرم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. ما هر چه داریم از رشادت و فداکاری شهدا و ایثارگران است.»

قرار زندگی با شهدا

نگاهش را روی قاب عکس کنار طاقچه می برد. تسبیح آبی رنگ، روی دستش دانه دانه می شود. دانه های صلوات با صدای قرآن به هم آمیخته می شود. قاری به میانه های سوره ی «یس» رسیده است.

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

بانوان قاری به گوشه ی خلوت خود رفته اند. آیه ها تلاوت می شود. نگاه بانو روی قاب عکس شهید تکه تکه می شود:«شهید همچون شمعی است که خودش می‏ سوزد و فانی می‏ شود تا دیگران را از نوری که به قیمت جانش تمام شده بهره‏ مند کند. شهدا خود را فدا می‏ کنند تا قافله انسانیّت، دور از هر گونه جنجال و مزاحمت و موانع بتواند به مقصد نهایی خود برسد و زندگی سعادتمندی داشته باشد.»

همیشه دست بوس و دعاگوی خیر پدر و مادرم هستم

زندگی اش با یاد و خاطره ی شهدا آمیخته شده تا قرار با شهدا، بزرگترین قرار زندگی اش باشد. این بیقرار شهدا شدن را وامدار پدر و مادرش می داند:«از دوران راهنمایی که وارد فعالیتهای فرهنگی و مذهبی شدم؛ پدر و مادرم همیشه پیشتبان و مشوقم بوده اند و تاکنون کوچکترین اختلاف سلیقه ای بین بنده حقیر و پدر و مادر عزیزم نبوده است.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

از شکرانه ی لطف و محبت پدر و مادر آنچنان شادمان است که ثواب تمام اعمال مستحبی اش را تا زمانی که زیرسایه پدر و مادرش زندگی می کند به آنها تقدیم کرده است:«همیشه دست بوس و دعاگوی خیر پدر و مادرم هستم.»

قافله ی قاریان قرآن به خاتمه رسیده. با سلام و صلوات، خانه ی شهید بدرقه می شود. حالا پس از ختم قرآن، خودش را به مزار شهدای کوهدشت می رساند. با گلاب و گل به شهدا سلام می دهد:«مقدس ترین مکان برایم پس از مسجد و قبور اهلبیت(ع)،گلزار شهداست.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

تمام زندگی اش را از عنایت شهدا می داند:«شهیدان زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند(عند ربهم یرزقون)؛ لذا اگر نوعی حیات مجازی برای شهیدان فرض نماییم با ارتزاق منافات دارد؛ پس باید حیات را حقیقی در نظر گرفت؛ زیرا ارتزاق از ویژگی های موجود زنده و حقیقی است و چون خداوند درباره شهیدان گفته است كه نزد پروردگارشان، ارتزاق می كنند؛ لذا شهید نمی تواند زنده ی حقیقی نباشد.»

با عنایت شهدا، خستگی ها به آرامش وجودی تبدیل می شود

 تلخ و شیرین های زندگی اش هم با نام شهدا عجین شده؛ آنچنان که انگار سررشته ی شهدا، سرنخ روزهای زندگی اش باشد:« تلخ ترین خاطره ام گم کردن قرآن شهید مجتبی(یکی از شهیدان کوهدشت) است که درسفر حج عمره تصمیم گرفته بودم همراه ومونس ام باشد. متاسفانه در سفری به قم این قران را گم کرده ام م واز عمق وجود این گم کردن قرآن شهید، مرا آزار می دهد.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

شیرین ترین خاطراتش را هم در سفرهای راهیان نور تجربه کرده است:«از سال83 غیر از یک سال که در جوار مضجع نورانی امام رضا(ع)بودم تا امسال لحظه تحویل سال در سرزمین نورانی و منطقه عملیاتی شلمچه بوده ام و هرلحظه ی آن برایم زیبا وشیرین بوده؛به خصوص سفر امسال که به اتفاق دوستان در جوار شهدای گمنام یادمان شلمچه و شهدای کربلای4و5که بیشتر شهدای شهرمان مال این عملیات ها بود تا صبح احیاء گرفتیم.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

با یک صلوات از قبور شهدا خداحفظی می کند:«با شهدا زندگی می کنم؛ معمولاً  اعمال و رفتار روزانه ام را شهدا در حساب و کتاب آخر شب گوشزد می کنند.»

خیلی وقت ها هم موانعی سر راهش قرار گرفته و او را خسته تر. هر وقت در زندگی اش کم می آورد؛ دست به دامان شهدا می شود:«از اینکه در سختی ها صبر و حوصله ام کم باشد؛ احساس خوشایندی ندارم؛ ولی عنایتی که صاحبمان امام الزمان(عج)وخود شهدا داشته اند؛ باعث شده که همه خستگی های پایان کار به آرامش و سرور وجودی تبدیل شود.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

نشستن پای مکتب شهدا را از درس استادهایش می داند:«از استادهای بزرگوارم حجت الاسلام رضایی و خانم ها پروین یاراحمدی و مهناز رضایی که در راستای فعالیت های فرهنگی و مذهبی همیشه و همواره راهنما و کمک حال بنده بودند و پای درس و اخلاق شان تلمذ نموده ام؛ کمال تقدیر و تشکر را  دارم.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

مسئولین به مقوله فرهنگ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بهاء دهند

به انتظار این فعال فرهنگی و مذهبی از مسئولان می رسیم:«انتظار دارم مسئولین بیشتر به مقوله فرهنگ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بهاء دهند؛ همان طور که مقام معظم رهبری فرمایش کرده اند؛ اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ میسر نیست وکار فرهنگی، نیازمند عزم ملی است و چنین امر مهمی نیازمند حرکتی جهادی و انقلابی است و در جای دیگری هم گفته اند؛ دلسرد کردن جوانان ما از حال و آینده، خیانت به ناموس ملی است.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

از مزار شهدا دورتر شهدا شده ایم. خورشید خرداد به غروب خود رسیده است. کورسوی خورشید، درختهای خیابان را تاریک و روشن کرده. غروب پنج شنبه ها، حال و هوای خوبی را برایش به ارمغان دارد؛ حال و هوایی که از دلتنگی شهر و بی مسئولیتی ها به او پناه می برد:«بیشتر جوانان مؤمن و مسجدی ما که تحصیلات عالیه هم دارند؛ متأسفانه بیکار هستند و یا از مزایای استخدامی برخوردار نیستند؛ مثلاً بنده ی حقیر با داشتن مدرک مهندسی تکنولوژی کامپیوتر و فعالیتهای فرهنگی و مذهبی هنوز به عنوان نیروی پروژه ای در بنیاد شهید و اموایثارگران مشغول فعالیت می باشم و یا قافله قاریان قران شهدا که واقعا همیشه پای ثابت فعالیتهای فرهنگی و مذهبی شهرمان هستند؛ همگی بیکار هستند.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

در کنار فعالیتهای مذهبی، فعالیتهای فرهنگی را هم در سابقه ی فعالیت خود دارد:«اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ آن میسر نیست؛ ابعاد فرهنگ و تأثیر آن، بر خلاف باور برخی به احداث مراکز آموزشی خلاصه نمی شود. گستره فرهنگ و کار فرهنگی از جزئی ترین فعالیت های فردی تا جدی ترین مسئولیت های اجتماعی کشیده شده است. به تعبیر رهبر معظم انقلاب فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

اقدامات فرهنگی، نیازمند حرکتی جهادی

این بانوی فعال فرهنگی، مذهبی اقدامات فرهنگی را نیازمند حرکتی جهادی می داند:«ورود به عرصه فرهنگ و فعالیت های فرهنگی، به دلیل ابعاد گسترده آن، باید ورودی کارآمد، مداوم، همراه با مدیریت راهبری و در یک کلام حرکتی جهادی باشد. تعبیری که از سوی مقام معظم رهبری بارها مورد استفاده قرار گرفت و نهایتاً سال ۱۳۹۳ با آن نامگذاری شد:«واقع قضیّه این است که کارزار فرهنگی از کارزار نظامی اگر مهم تر نباشد و اگر خطرناک تر نباشد، کمتر نیست، چنین راهبرد ویژه ای نیازمند طرح یک مختصات خاص برای فعالیت های فرهنگی است. بدون در نظر گرفتن نیازها و لوازم مورد نیاز برای فعالیت های فرهنگی، نمی توان به پایان مطلوب آن ها دل بست.

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

به همین دلیل جا دارد به شناخت ویژگی های کار فرهنگی مطلوب در بیان مقام معظم رهبری بپردازیم و به این پرسش مهم و اساسی پاسخ دهیم که اصولا برای توفیق در فعالیت های فرهنگی به چه لوازمی نیاز داریم؟ از چه موانعی باید بگذریم؟ و باید مراقب چه پرتگاه هایی باشیم؟»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

خادم قرآن و شهدا

عمده ی فعالیتهای فرهنگی و مذهبی اش را در طی این سالها این گونه روایت می کند:«دارای رتبه ی برتر سایت ایثار لرستان و مربی پرورشی نمونه ی شهرستان بوده ام و در کنار اینها معمولاً دور از اقدامات فرهنگی و مذهبی نبوده ام و از عمده ی فعالیتهایم فرمانده ی بسبج دانشجویی دانشگاه آزاد اراک، مدیرفرهنگی گردان 501الزهرا(س) نیروی مقاومت بسیج، معاونت فرهنگی یگان حفاطت(ستادنمازجمعه)واحد خواهران، بازرس ویزه کمیته عفاف و حجاب و مسئول کارگروه کمیته فرهنگی اموربانوان فرمانداری شهرستان کوهدشت، خادم برگزاری یادوراه های شهدا و خادم قافله قاریان قران شهدا، خادم فرهنگی هیات مذهبی متوسلین حضرت زهرا(س)وحضرت معصومه(س) می باشد.»

بانوی فعال فرهنگی، مذهبی شهرستان کوهدشت

در کنار فعالیتهای فرهنگی و مذهبی، علاقه ی ویژه ای به دنبال کردن اخبار و رصد رسانه ها دارد. اخبار را بیشتر از طریق سایت‌ها و خبرگزاری‌ها دنبال می‌کند:« از رسانه های سطح شهرستان که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت دارند؛ به خصوص پایگاه خبری آسوبان و کانون سبحان که همیشه صفحه اصلی سایت شان خالی از یاد و نام شهدا نیست؛ کمال سپاسگزاری را دارم.»

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
شريفي بازوند از رومشكان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
0
0
فكه همان كعبه است اگر بينديشيم ! براي پريدن بال و پر نمي خواهم همين پوتين هاي كهنه هم مي توانند من را تا اوج پرواز برسانند . نردبان من تا خدا رملستان فكه است . __________________________________________________ التماس دعا ........يازهرا.س.
عاشق شهادت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
0
0
دوست و استاد عزیزمخانم علیپور را در یک کلمه میتوانم وصف کنم:""شهید زنده"" و بهترین دعایم هم برای ایشان شهادت استشهادتی بین یدی صاحب الزمانو همچون مادر... یاعلی مدد
یه دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
0
0
طیب الله انفسکم

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: