‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۷۳۱۵
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: ۷۷۳
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از احیای هنرهای قلم زنی، ورشو سازی، سیاه چادر بافی و نوار بافی در این استان خبر داد.

به گزارش آسوبان به نقل مهر، با اشاره به اینکه لرستان در حال حاضر جزو ۱۰ استان اول در حوزه صنایع دستی است، اظهار داشت: بیش از ۷۰ رشته بومی و محلی در لرستان وجود دارد که همگی فعالیت داشته و تولید می کنند.

برگزاری کارگاههای آموزشی صنایع دستی برای هنرمندان

وی با بیان اینکه ۵مرکز ثابت آموزش صنایع دستی در لرستان وجود دارد، تصریح کرد: این مراکز در شهرستانهای خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، الشتر و نورآباد مستقر هستند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان افزود: ۶ مرکز غیرثابت آموزش صنایع دستی نیز در دیگر شهرستان های لرستان فعالیت می کند.

عادلی با تاکید بر اینکه کارگاه های آموزش صنایع دستی در استان از ابتدای سال فعال هستند، یادآور شد: در این کارگاه های آموزشی رشته های مختلف گلیم، معرق، چرم، زیوآلات سنتی و ... آموزش داده می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی اشاره کرد و گفت: با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان نمایشگاه بین المللی صنایع دستی که هر ساله ۲۰  خرداد ماه برگزار می شود در زمانی زودتر برگزار شد.

۱۰ هزار هنرمند صنایع دستی بیمه می شوند

 معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی صنایع دستی از۵ خرداد ماه تا ۱۰ ام خرداد در محل مصلای تهران برگزار می شود، تصریح کرد: هفت هنرمند در ۷ رشته هنری از لرستان در این نمایشگاه حضور یافته اند.

عادلی در ادامه سخنان خود به راه اندازی مرکز آموزش علمی کاربردی میراث افلاک در سه رشته در استان خبر داد و افزود: این مرکز سال گذشته راه اندازی شد و در رشته های زیورآلات، طراحی دوخت و موزه گردی دانشجو پذیرش کرده است.

وی همچنین از معرفی بیش از ۱۵ هزار نفر از هنرمندان صنایع دستی به سازمان بیمه تامین اجتماعی گفت: این افراد از بیمه هنرمندان بهره مند می شوند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: امسال بیش از ۱۰ هزار هنرمند را برای استفاده از بیمه هنرمندان معرفی می کنیم.

تولید سالانه ۲۰ هزار متر مربع گلیم و ماشته توسط هنرمندان

عادلی با اشاره به اینکه افرادی هم که تا کنون شناخته نشده اند و مهارتی دارند و می خواهند تحت پوشش بیمه قرار گیرند به اداره کل میراث فرهنگی باید مراجعه کنند، ادامه داد: از کارگاه افراد بازدید می شود و با تایید کارشناسان می توانند در رشته خود از مجوزهای چندگانه صنایع دستی برای تشکیل کارگاه های آموزشی، بیمه و تسهیلات بانکی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۰ تا کنون بیش از۸ میلیارد تسهیلات به ۳ هزار و ۵۰۰ هنرمند صنایع داستی پرداخت شده است، افزود: در زمینه بهره مندی از تسهیلات بنگاه امید و صندوق کار آفرینی نیز۱۵۰ نفر معرفی شده که پرونده آنها در حال بررسی است و تا پایان سال می توانند تسهیلات خود را دریافت کنند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان به میزان تولیدات صنایع دستی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: در زمینه دست ساخته های سنتی مثل گلیم یا ماشته و جاجیم سالانه ۲۰ هزار مترمربع تولید در استان داریم.

احیای چند رشته صنایع دستی  فراموش شده لرستان

عادلی افزود: در زمینه سازهای سنتی در اکثر شهرستان ها و در حوزه قلم زنی در شهرستان های بروجرد و خرم آباد تولیدات صنایع دستی داریم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه چرم استقبال خیلی خوبی شده و کارگاه های بسیاری در شهرستان های مختلف در این زمینه فعالیت می کنند، یادآور شد: هرساله بیش از هزار نفر هنر آموز از کارگاه های آموزشی بیرون می آیند که هر کدام توانایی تشکیل کارگاه مستقل و ترویج هنر خود را دارند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان به احیاء هنرهای قلم زنی، ورشو سازی، سیاه چادر بافی و نوار بافی اشاره کرد و افزود: امسال نیز چند رشته دیگر را برای احیاء معرفی کردیم که در صورت تخصیص اعتبار می توانیم آنها را احیا کنیم.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: