‍‍
صفحه نخست » اجتماعی کد خبر: ۷۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۰
تعداد بازدید: ۷۳۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

بازخوانی پرونده ی سیلاب 94 در استان لرستان نشان می دهد که سیلاب خسارت زیادی به استان وارد کرد و مرگ سه تن از اعضای یک خانواده در شهرستان کوهدشت را به دنبال داشت.

به گزارش آسوبان، بارش باران در آبان ماه 94 در استان لرستان، باعث وقوع سیلاب در این استان شد و در شهرستان کوهدشت، داغ تخریب و مصیبت را نشاند.

بازخوانی پرونده ی سیلاب در استان لرستان در سال گذشته نشان می دهد که سیلاب خسارت زیادی به زیرساخت، ابنیه‌های شهری و روستایی، تأسیسات مخابراتی، برق، آب، پل‌ها، مزارع کشاورزی، راه‌های مواصلاتی و اموال مردم وارد کرد.

سیلاب کوهدشت

اولین سیل 94 لرستان در آبان ماه کلید خورد و به رغم بروز خسارت هنوز پرونده بازسازی و بهسازی مناطق آسیب دیده، باز است. بنا بر اظهارات مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان، بر اساس برآورد صورت گرفته از سوی دستگاه های اجرایی استان در مجموع سیلاب، ۲۵۲میلیارد تومان به همه بخش های استان خسارت وارد کرد و زندگی سیلاب زده ها به زیر آب رفت.

بر اثر این سیلاب، تردد مناطق عشایری به مرکز شهر به صورت کامل قطع شد و هم چنین سیلاب، جان سه تن از اعضای یک خانواده را گرفت. این خانواده در زیرزمین یک واحد مسکونی سکونت داشتند و تلاش های بی وقفه ی آن ها برای بیرون از سیلاب ناکام ماند.

سیلاب کوهدشت

در حاشیه‌ی رودخانه ی ساحلی در کوهدشت که به منطقه ی چهارراه سادات می‌رسید، سیلاب زندگی مردم را از کار انداخت. مردم از سیلاب‌ سال گذشته که زندگی آنان را آوار کرد؛ سخن می‌گویند.

از مدیریت نادرست در وقوع سیلاب شاکی هستند. می‌گویند پیگیری هایشان تا امروز راه به جایی نبرده و هنوز مصیبت زده از درگذشت اعضای یک خانواده در سیلاب هستند.

بازماندگان قربانیان سیلاب کوهدشت، چشم به آسمان دوخته‌اند، که باران، بار دیگر سیلابی را رقم نزند؛ اما در دل می‌دانند که آن‌چه بر سرشان آمده ناشی از آسمان نیست.

سیلاب کوهدشت

یکی از بازماندگان خانواده ی محمدی در این خصوص به خبرنگار آسوبان می گوید: در سیلابی که سال گذشته در کوهدشت رخ داد؛ اگر شهرداری سد ساحلی را لایروبی کرده بود و یا جلوی سد را به هنگام حادثه، باز کرده بود؛ این بلا نازل نمی شد.

هدیه محمدی با بیان اینکه در 10 روز قبل از وقوع حادثه، نامه ای مبنی بر جلوگیری از ساخت سد به شهرداری ارسال شده بود؛ اظهار کرد: سیلاب که جاری شد؛ هیچ گونه امدادی برای نجات جان یافتگان به منطقه اعزام نشد.

سیلاب کوهدشت

خواهر زنده یاد علی دوست محمدی-قربانی سیلاب- با تأکید بر اینکه وقوع سیلاب در قبل از ظهر آن روز خونین رخ داد؛ بیان داشت: با وجود اینکه سیلاب، منزل مسکونی برادرم را بر آب داده بود؛ اما نیروهای امدادی در عصر همان روز فقط توانستند جنازه ی آن ها را بیرون بکشند.

این بازمانده ی سیلاب کوهدشت با گلایه از عملکرد نیروهای امداد و نجات در زمان وقوع حادثه افزود: بیش از یک ساعت و نیم طول کشید تا اولین نیروهای امداد به محل وقوع حادثه برسند.

وی با طرح این پرسش که چرا باید مدیریتی برای بحران در شهرستان کوهدشت وجود نداشته باشد؛ تصریح کرد: آیا جان انسان ها ارزشی ندارد که این گونه باید قربانی بحران شوند؟

سیلاب کوهدشت

محمدی که پس از درگذشت خانواده ی برادر، پدرش را نیز از دست داده؛ خاطرنشان کرد: پس از درگذشت خانواده ی برادر، آب خوش از گلوی پدرم پایین نرفت و میان داغ های سینه اش از دنیا رفت.

 این بازمانده ی سیلاب بیان داشت: پس از قربانی شدن خانواده ی برادرم در سیلاب، هیچ کدام از مسئولان حتا برای عرض تسلیت، قدم رنجه نکردند و در این مصیبت ما را تسلی ندادند.

سیلاب کوهدشت

محمدی با اشاره به نابودشدن اجناس مغازه ی برادرش که در خانه ی مسکونی نگهداری می شده؛ اظهار کرد: اجناس مغازه با قرض خریداری شده بود و تاکنون برای تسویه حساب آن ها، 30 میلیون تومان را قرض گرفته ام.

سیلاب کوهدشت

وی با بیان اینکه پدرم نیز هفت میلیون تومان به بانک کشاورزی مقروض بوده؛ افزود: پس از درگذشت پدرم، وام گیرنده به نام من تغییر داده شد و در حال حاضر در حال پرداخت اقساط هستم.

این بازمانده ی سیلاب با تأکید بر اینکه نماینده ی شهرستان کوهدشت و رومشگان از بخشودگی وام طی نامه ای خبر داده بود؛ خاطرنشان کرد: هیچ گونه بخشودگی ای شامل حال ما نشد.

سیلاب کوهدشت

محمدی با ابراز گلایه از بی توجهی مسئولان شهرستان کوهدشت به بازماندگان قربانیان سیلاب، تصریح کرد: آیا باید جان 3 نفر(علی دوست محمدی، آدرینا محمدی، زینب  مرادی) در سیلاب قربانی می شد تا حالا شهرداری به لایروبی سد ساحلی اقدام کند؟

سیلاب کوهدشت

این بازمانده ی سیلاب اظهار کرد: هیچ گونه مبلغی نه تنها از سوی دولت به قربانیان سیلاب کوهدشت پرداخت نشد؛ بلکه حتا اجناس مغازه ی برادرم که به قیمت 80 میلیون تومان نیز بود؛ خسارت آن پرداخت نشد.

محمدی با تأکید بر اینکه پس از وقوع سیلاب به نیروهای محلی برای نجات جان قربانیان هیچ گونه اجازه ای داده نشد؛ بیان داشت: نیروهای امدادی، نجات جان قربانیان را با تشریفات اداری انجام دادند.

سیلاب کوهدشت

بنابراین گزارش، در سیلابی که آبان ۹۴ در شهرستان کوهدشت به وقوع پیوست؛ خیابان های مجاور سد داخلی با حجم وسیعی از گِل پوشیده شد و تکه های سنگ به معابر هجوم آورد.

در این سیلاب، بیشتر خانه ها از وحشت تخلیه شد. درختان و خانه ها شکسته شد. بخت‌، یار لرستان نبود. بی‌خیال در چین‌ دامن باران ‌پیچد. در کوهدشت به رودخانه ی ساحلی ریخت؛ آنجا که آدرینا و پدر و مادرش با باران یکی شدند.

در این رابطه بخوانید:

«آدرینا» را باران بُرد

غارت سیلاب در بهارِ طرهان

خون دل انارستان از خسارات سیلاب

خانه هایی که از آوار می ترسند

روایت بحران و خسارت/ چه کسی پاسخگوی لرستان است؟

مویه ی لرستان برای سیلاب/ سیل زدگان امدادی ندارند

سیلیِ سیلاب بر جان کوهدشت/ زندگی هایی که زیر آب رفت

بخت لرستان در اعتبارات سیلاب باز نشد

کوهدشت؛ شهر بی دفاع/ جنازه هایی که قربانی در سیلاب بی تدبیری شدند

زندگی هایی که به سیلاب سپرده شد

انتهای پیام/

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
0
0
سپاس خانم نیازی از پیگیری خوبتون واقعا درد ناک و تاسف بار بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: