‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۸۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۱
تعداد بازدید: ۷۷۲
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

دنیای امروز دنیای ارتباطات، رسانه ها، تحلیل ها و اخبار موثق و غیر موثق است. در این بین نقش خبرنگاران به عنوان چشمان بیدار جامعه نقشی بسیار مهم و تأثیرگذاراست.

دنیای امروز دنیای ارتباطات، رسانه ها، تحلیل ها و اخبار موثق و غیر موثق است. در این بین نقش خبرنگاران به عنوان چشمان بیدار جامعه نقشی بسیار مهم و تأثیرگذاراست. قشری که تمام سال را جستجو پشت سر می گذراند، تا بتوانند خوب ها و بدها را پیدا کنند و به شهروندانی که در زندگی شهری این اتفاقات را فراموش می کنند، یادآور شوند.

آن ها براساس آموزش هایی که دیده اند و تجاربی که کسب کرده اند، با دوربینی در دست تلاش می کنند اخبار دست اول را برای خبرگزاری ها و یا مطبوعات یا سایت ها ارسال کنند. تا حلقه اتصال جامعه و مدیریت جامعه باشند و صدای مردم را به گوش مسولین برسانند.

 اما امروز به وسیله تکنولوژی معاصر و شبکه های اجتماعی هر شهروندی می تواند با یک گوشی در زمینه تولید خبر فعال باشد. هر اقدامی در سطح خبر را با ارسال عکس و فیلم به یک خبر داغ در فضای مجازی تبدیل کند و کاربران شبکه های اجتماعی و مجازی را به تحلیل های مختلف درباره آن بکشاند.

به کسی که این چنین اخباری را با استفاده از شبکه اینترنت و فضای مجازی پخش می کند و در این راستا هدفی را دنبال می کند، شهروند خبرنگار گویند. شهروند خبرنگار کسی است که به رخدادهای پیرامونش علاقه مند است و درباره آن ها نظر می دهد و برای اصلاح ناهنجاری های جامعه تلاش می کند.

بنابراین برداشتی که از شهروند خبرنگارمی شود، بیشتر به یک فعال سیاسی و اجتماعی نزدیک است. آن چه که شهروند خبرنگار را از دیگران متفاوت می کند، این است که چنین شهروندی تصمیم می گیرد از حرف زدن در تاکسی، محل کار سفره شام و کوچه و بازار جلوتر برود و ایده هایش را در دریای وب شناور کند. و مخاطبش را از طریق بازکردن مرورگر وب درجریان امور قراردهد.

شهروند خبرنگار می تواند مانند یک خبرنگار حرفه ای به عنوان حلقه رابط شهروند و مدیریت شهری نقش آفرینی کند و تأثیرگذار باشد. این خبرنگار اگر به صورت تخصصی در رسانه حضور جدی داشته باشد، هم می تواند اقدامات شهردار و مدیران شهری را رصد کند و آن ها را به مردم معرفی و در جاهایی هم به چالش بکشد و نقد کند و ازسوی دیگر به عنوان یک شهروند اقدامات شهروندان را هم بررسی و وظایف شهروندی را به آنان یادآورشود.

با این اوصاف من می خواهم یک شهروند خبرنگار باشم…

کریم دوستی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: