‍‍
صفحه نخست » اجتماعی کد خبر: ۸۱۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
تعداد بازدید: ۶۶۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

مردم روستای رودبار از توابع شهرستان کوهدشت از سال های گذشته و تاکنون به خاطر قرارگرفتن در حوزه سد سیمره هیچ خدماتی به آن ها ارائه نمی شود، این روزها در بلاتکلیفی به سر می برند.

 به گزارش آسوبان، مردم روستاهای رودبار از توابع شهرستان کوهدشت از سال های گذشته و تاکنون به خاطر قرارگرفتن در حوزه سد سیمره هیچ خدماتی به آن ها ارائه نمی شود، این روزها در بلاتکلیفی به سر می برند.

سد سیمره لرستان

در روستاهای رودبـار(کاکاوند راه،کوشکی، سرگنداب، رودبارحسین بگ، چم میربگ، چم لطور، قبرمحمدمراد، چم نقدعلی و چم برزو) که حدود 1500 نفر جمعیت دارند؛ زنـان و مـردان از سال های گذشته پـا به پـای هم به تولید محصولات کشاورزی مشغول بوده و علاقه و پشتکار مردم این روستاها به فعالیت و کارکشاورزی زمینه توسعه زمین های کشاورزی را در این منطقه دو چندان کرده است، به طوری که رونق کشاورزی در رودبار مانع از مهاجرت روستاییان و به بویژه جوانان به سایر مناطق کشور شده است.

سد سیمره لرستان

روستاهای رودبار از جمله محدود روستاهای استان لرستان هست که به دلیل وجود زمین های کشاورزی و باغات فراوان، بیکاری در آنها کمتره دیده می شود؛ ولی به علت قرار گرفتن این روستاها در حوزه دریاچه  سد سیمره با آبگیری سد به زیر آب رفته و مردمان این روستاها نیز به جمعیت بیکار استان اضافه می شوند.

مردم این روستاها به خاطر قرارگرفتن در حوزه سد هیچ خدماتی به آنها ارائه نمی شود؛ اما با این وجود آن ها از فعالیت های کشاورزی و باغی دست برنداشته؛ به طوری که این منطقه به قطب تولید انار،خیار و برنج استان تبدیل شده است.

سد سیمره لرستان

با توجه به شروع آبگیری سد سیمره در سال گذشته بایستی منازل مسکونی، اراضی و باغات این روستاها تملک و منطقه را تخلیه می کردند؛ ولی متاسفانه به علت بی توجهی و بی تدبیری مسئولان و عدم تملک اراضی، باغات آنها، هنوز مردم در منطقه ساکن هستند.

بارش های شدید و طغیان رودخانه سیمره در زمستان سال گذشته و به ویژه بهار امسال مردم این منطقه را غافلگیر کرد و باعث شد بخشی از اراضی و باغات مردم این روستاها به زیر آب رود و حتی بعضی از روستاهای (چم برزو) این منطقه غرق شده و مردم فرار را بر قرار ترجیح دهند!

این بی توجهی ها به وضعیت روستای رودبار تا جایی پیش رفته که  شمارش معکوس حتی برای غرق شدن بقیه ی روستاهای رودبار در ابتدای امسال شروع شده و این روستا در حال زیر آب رفتن به علت بالا آمدن آب سد سیمره هستند.

سد سیمره لرستان

با این وجود خسارت مالی بسیاری به زمین های کشاورزی و باغات وارد شده؛ به گونه ای که دیگر امکان استفاده از آنها وجود ندارد و ادوات آب رسانی زیادی از جمله موتورهای آب رسانی و لوله ها زیر خروارها گل و لای مدفون شده و هیچ نهادی از جمله سد و نیروگاه سیمره و یا سازمانهای دولتی مانند بخشداری ها و فرمانداری ها مسئولیت پرداخت خسارت آنها را برعهده نگرفته است.

مردم این منطقه که زمستان سال 94 و بهار 95 را با ترس از غرق شدن سپری کردند؛ در تابستان امسال نیز آسوده زندگی نکرده؛ چرا که با پایین رفتن سطح آب سیمره به علت فروکش کردن طغیان سیمره و باز کردن دریچه های سد سیمره، زندگی آن ها هم سخت تر شد.

سد سیمره لرستان

ااهالی رودبار که برای آبیاری کردن باغات و اراضی خود از موتور تلمبه ای ها استفاده می کنند هر روز یا چند روز یکبار مجبور هستند موتورهای آب خود را به خاطر پایین رفتن سطح آب رودخانه جابه جا کنند و این باعث افزایش مشقت آنها د گرمای طاقت فرسای تابستان شده بود.

هم چنین باغ های زیادی که در ترازهای بالا بودند به دلیل عدم امکان آب رسانی و جابجایی مکرر وسایل آب رسانی خشک گردیده و هیچ محصولی ندادند.

اهالی منطقه معتقدند بیش از 15 سال است که به علت قرار گرفتن در حوزه سد سیمره در بلاتکلیفی به سر می برند و در طول این مدت هیچ خدماتی از سوی دولت به این منطقه ارائه نشده است.

سد سیمره لرستان

ساکنان منطقه رودبار با بیان اینکه حتی برای اسکان مردم این منطقه اقدامی صورت نگرفته است، می گویند وقتی جایی برای اسکان مردم تعیین نشده و بهای منازل مسکونی، اراضی و باغات آنها پرداخت نشده چطور با دست خالی و بدون هیچ گونه سرمایه ای نقل مکان کنند و یا اگر قرار است تنها مردم چم برزو جابه جا شوند پس چرا هیچ خدماتی به سایر روستای های رودبار ارائه نمی شود؟

انتهای پیام/

گزارش: جواد عباسی مرادی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
ماشااله مومنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۴
0
0
ببخشید،مجموعه روستاهای رودبار که 10 روستا رو شامل میشه در حاشیه رودخانه سیمره ست که علیرغم تولید و صدور حدودا 25 نوع محصول در سال و صدور این محصولات به استانهای همجوار، متاسفانه 4 دهه بعد از انقلاب هنوز کمتر رسیدگی به ان شده و با وجود پتانسیل های اقتصادی فراوان هنوز هیچ سرمایه گذاری در این منطقه انجام نشده که میشه گفت که متاسفانه توسط مسئولان شهرستان کوهدشت و استان لرستان مورد غفلت واقع شده، جا دارد که اینجا از این عزیزان درخواست کنیم که نسبت به این منطقه و قابلیتهای اون با عینک واقع بینی و به دور از ملاحظات قومی نگاه کنند(با توجه به منتفی بودن زیر آب رفتن کل منطقه بعلت آبگیری سد سیمره)و با فراهم کردن امکانات مناسب برای رودبار، این منطقه رو در مسیر توسعه قرار دهند.
ماشااله مومنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۴
0
0
با سلام و ادب حضور دوستان، همچنین جناب عباسی و تشکر از مقاله ایشون، بله مجموعه روستا

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: