‍‍
صفحه نخست » اجتماعی کد خبر: ۸۱۸۱
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸
تعداد بازدید: ۱۲۲۱
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

تنگه ی شیرز به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری لرستان، با وجود ثبت ملی در فهرست آثار طبیعی کشور، در معرض تخریب و ساخت و ساز قرار دارد.

به گزارش آسوبان، دره باستانی «شیرز» در 45 کیلومتری شمال شرق کوهدشت و بر سر راه رودخانه سیمره قرار دارد. رودخانه سيمره، یكي از رودخانه هاي همیشه جاري غرب كشور بوده و به عنوان خط مرزي استان لرستان و ايلام محسوب مي شود.

شیرز، گرندکانیون ایران

در 15 كيلومتر مانده به تنگه ی شیرز، صخره هاي عظيم، وهم انگيز و غیرقابل فتح، شیرز را به گرندکانیون ایران تبدیل ساخته؛ به طوری که دره«شیرز»کوهدشت در جلسه شورای ثبت و تعیین حریم آثار تاریخی که در تاریخ ۲۶ آذرماه سال گذشته و در سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار شد؛ در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت ملی رسیده است.

شیرز کوهدشت

اثر ملی لرستان در کمین تخریب

این در حالی است که از چند سال گذشته، حوضچه های ماهی، بیل و کلنگ و تراکتور و ساخت و سازهای غیرمجاز، این اثر ملی را در معرض تخریب قرار داده و تاکنون اقدامی برای آزادسازی این گراندکانیون ایران انجام نشده است.

یکی از فعالان محیط زیست شهرستان کوهدشت در این خصوص به خبرنگار آسوبان می گوید: با توجه به نقش مهم و کلیدی که صنعت توریسم و گردشگری در رشد و توسعه اقتصادی جهان و ایران دارد، استان لرستان با داشتن جاذبه های طبیعی گردشگری منحصر به فرد می تواند موتور محرکه و استان پیشرو در صنعت توریسم و گردشگری درکشور باشد که متأسفانه این استان نتوانسته جایگاه واقعی خود را در این صنعت بیابد.

محمد امرایی

محمد امرایی خاطرنشان کرد: پیشنهاد و معرفی 3 منطقه گردشگری طبیعی و ملی دره شیرز کوهدشت، دریاچه گهر دورود و دره ی خرم آباد برای ثبت جهانی شدن در سازمان یونسکو در صورت تأیید نهایی می تواند نقطه عطف و تحول عظیمی در رشد و توسعه اقتصادی لرستان نیز به وجود آورد.

شیرز کوهدشت

واگذاری غیرقانونی به بخش خصوصی

این عضو انجمن مردم نهاد آوای اردیبهشت با تأکید بر اینکه گرندکانیون شیرز کوهدشت با پتانسیل های فراوان و منحصر به فرد و شباهت زیاد آن به گرندکانیون آمریکا می تواند تحول عظیمی در رشد و توسعه اقتصادی شهرستان محروم و فراموش شده کوهدشت به وجود آورد؛ تصریح کرد: با اتخاذ سیاست های غلط و کارشناسی نشده سازمان جنگل ها و منابع طبیعی استان در دولت گذشته و واگذاری غیرقانونی ورودی این دره شگفت انگیز به بخش خصوصی و احداث مجموعه و استخر پرورش ماهی در آن رویای ثبت جهانی دره زیبای شیرز هیچ گاه محقق نخواهد شد.

شیرز کوهدشت

فجایع محیط زیستی در دره شگفت انگیز

وی، واگذاری غیر قانونی عرصه های طبیعی و ملی دره شگفت انگیز شیرز را  بدون در نظر گرفتن شاخصه ها و مطالعات محیط زیستی توسط سازمان جنگل ها و منابع طبیعی و اداره شیلات جهاد کشاورزی دانست و اظهار کرد: در اعطاء مجوز مجموعه پرورش ماهی در دولت گذشته و بی توجهی سازمان میراث فرهنگی وگردشگری، سازمان محیط زیست کاملاً برخلاف نص صریح اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که حفاظت و نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی و ملی را یک وظیفه همگانی می داند؛ نقطه آغاز تخریب ها و فجایع محیط زیستی در این دره شگفت انگیز می باشد.

شیرز کوهدشت

این فعال محیط زیست شهرستان کوهدشت، بیان داشت: در توضیح ماهیت این تخریب ها می توان به مواردی از قبیل ساخت و ساز غیر قانونی، بی رویه و خارج از عرصه واگذار شده در حریم و بستر رودخانه، قطع درختان چند صدساله ورودی دره به منظور احداث این مجوعه، عدم وجود دستگاه تصفیه پساب ماهی در این استخر و انتقال مستقیم شیرابه حاصل از آن به رودخانه سیمره و در نهایت به خطر انداختن حیات آبزیان رودخانه، تصرف عرصه های طبیعی و ملی و تغییر کاربری از مجموعه پروش ماهی به پارکینگ، سفره خانه و سوپرمارکت و منحرف کردن مسیر اصلی آب رودخانه شیرز و هدایت آن به سمت  استخر پرورش ماهی اشاره کرد.

میراث لرستان در ورطه ی نابودی!

محمد امرایی با اشاره به اینکه علاوه بر ایجاد آلودگی بصری طبیعت بکر دره و تخریب محیط زیست و به خطر انداختن حیات در زیستگاه های جانوری منطقه مانع بزرگی بر سر راه ثبت جهانی دره شگفت انگیز شیرز است؛ ادامه داد:  اگر مسئولین استان و شهرستان، هر چه زودتر اقدامی در جهت زدودن این زخم چرکین بر پیکر رنجور شیرز انجام ندهند؛ در آینده ای نزدیک شاهد تبدیل شدن این دره رویایی به دره خشک و بی روح خواهیم بود.

شیرز کوهدشت

وی با اشاره به فعالیت انجمن های محیط زیست در شهرستان کوهدشت، یادآور شد: انجمن مردم نهاد آوای اردیبهشت با توجه به موضوع فعالیت انجمن  از بدو تأسیس با تشکیل کمپین مردمی نجات دره شیرز و با رایزنی و برگزاری جلسات متعدد با مسئولین مربوطه و حضور در برنامه های محیط زیستی صداوسیمای ملی سعی در معرفی دره زیبای شیرز و هشدار نسبت به تهدیدها و مخاطرات پیش روی آن سعی در نجات و رفع تصرف این اثر طبیعی و ملی داشته و دارد؛ اما علیرغم قول های مسئولین در جهت رفع تهدیدهای دره شیرز متاسفانه، این زخم چرکین، همچنان بر پیکر شیرز باقی مانده و نفس شیرز را به شماره انداخته است.

شیرز کوهدشت

بنابراین گزارش، با تخریب گرندکانیون ایران، یک اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی از بین می رود و نیز استان لرستان از ثبت دره ی شیرز کوهدشت، برای جهانی شدن در سازمان یونسکو محروم خواهد ماند تا همچنان روند طولانی ثبت آثار در فهرست های ملی از یک سو و تخریب آن ها از سوی دیگر، هویت و میراث این مرز و بوم را به دست میراث دارانش به ورطه ی نابودی بکشاند!

اسناد گزارش در دفتر این پایگاه خبری موجود است.

انتهای پیام/

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
مهدی دلیری اسفروشان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
0
0
من امروز96/01/11درشبکه مستندفیلمی به نام دره هایقردیدم البته کامل ندیدم ونفهمیدم توی کدام استان است ولی ازدیدن چنین طبیعت زیبایی لذت بردم برای همین سراغ کامپیوتر آمدم وباجستجوی کلمه هایقرهم فهمیدم کجای وطن عزیزم قرارگرفته وهم ازخواندن مطالب فوق حسابی حالم گرفته شدو واقعانمی دانم چه کار میشودکرد تا این به اصطلاح میراث داران(ناخلف)دست ازاین تخریب طبیعت بردارند وبه شخصه ازاین فعالان حفظ محیط وازاین دست اطلاع رسانی هایشان سپاسگزارم وامیدوارم ثمر دهد که میدهد.
آرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
0
1
تشکر از آقای امرایی که تلاش میکنن وامیدوارم همه دست به دست هم بدهندو زحمات ایشون رو بی جواب نگذارند به امید روزی که موفقیتشونو ببینیم
رشيديان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
ضمن تشكر از جناب آقاى امرايى فعال محيط زيست شهرستان كوهدشت كه هميشه دلسوزانه و مجدانه پيگير مشكلات محيط زيستى اين مرز و بوم هستند و قدردانى از فعاليتهاى مفيد و ارزنده ايشان در انجمن مردم نهاد آواى اردييهشت ، اميدوارم صداى ما به گوش مسئولين برسد و با تخريب اين ساخت و سازهاى غيرمجاز، دره شيرز را نجات دهند. من اگر برخيزم، تو اگر برخيزى همه برميخيزند، من اگر بنشينم ، او اگر بنشينى، چه كسى برخيزد....!

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: