‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۸۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
تعداد بازدید: ۳۱۰
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: برای اولین بار تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد به ثبت رسید.

به گزارش آسوبان به نقل فارس، مهرداد فتحی بیرانوند  بیان داشت: چند روز قبل گزارشی مبنی بر حمله پلنگ به یک گله  گوسفند در منطقه سفیدکوه خرم آباد داشتیم که بر این اساس بلافاصله با توجه به حساسیت موضوع عازم منطقه شده و در محل مورد نظر 3 دوربین نصب کردیم.

وی افزود: با اقدامات صورت گرفته خوشبختانه برای اولین بار توانستیم پلنگ ایرانی را در منطقه سفیدکوه خرم‌آباد به وسیله این دوربین‌ها به ثبت برسانیم.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان با بیان اینکه پلنگ ایرانی از گونه‌های در حال انقراض است، عنوان کرد: با اقدامات صورت گرفته در سالهای اخیر تلفات و کشته شدن پلنگی را در استان لرستان نداشته‌ایم که یکی از اقدامات موثر در این راستا بیمه دام‌هایی است که پلنگ به آنها آسیب می‌زند.

 

 

وی اظهار داشت: بر این اساس احشامی که به وسیله پلنگ مورد حمله قرار گرفته و آسیب ببیند بیمه بوده و خسارت آنها از طرف  بیمه به صاحب مال پرداخت می‌شود.

فتحی بیرانوند آموزش جوامع محلی را در راستای حفاظت از پلنگ ایرانی بسیار موثر دانست و افزود: ایجاد مرکز مطالعات پلنگ ایرانی برای اولین بار در کشور در لرستان مصوب شده است که برای آغاز این مرکز منتظر اعلام سازمان محیط زیست هستیم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: پلنگ ایرانی که بزرگترین نوع پلنگ در جهان محسوب می‌شود در مناطق آسیای میانه و کشورهای افغانستان،پاکستان، هند، ترکیه و ایران زیست می‌کند که در این بین ایران به عنوان مهمترین زیستگاه این گونه جانوری محسوب می‌شود.

 فتحی بیرانوند گفت: پلنگ به عنوان یک گونه چتری است که در رأس هرم غذایی قرار می‌گیرد و وجود آن در هر منطقه‌ای نشان دهنده تعادل اکوسیستم و تکامل زنجیره است.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: