‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۸۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: ۵۱۵
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

زندگی در مجاورت سیمهای خطر و بی‌نتیجه‌ماندنِ تلاش شهروندان برای نصب كابل‌های برق، سلامت برخی از شهروندان کوهدشت را به خطر انداخته است.

به گزارش آسوبان، سالیان سال است که زندگی در کنار کابل‌های فشار برق در شهرک پارسیان کوهدشت در کنار منطقه احمدآباد(تازه آباد) برای اهالیِ ابن منطقه دردسرساز شده و پای آن‌ها را به جاهای مختلفی برای پیگیری کشانده است.

در این سال‌ها حساسیت ساکنان این منطقه برای زندگی در کنار سیم‌های بحران، خطر و ترس، آن‌قدر زیاد هست كه تاكنون دغدغه‌ی خود را به گوش مسئولان و نهادهای مختلفی رسانده‌اند، اما این تلاش‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

عدم پاسخگویی مسئولان اداره برق نیز در این سال‌ها نتوانسته است برای نگرانی‌ها و گلایه‌های این شهروندان قانع‌کننده باشد. یکی از اهالی این منطقه در این خصوص به خبرنگار آسوبان می‌گوید: در زمان بارش برف و باران، عبور و مرور در حریم كابل‌های برق بسیار خطرناک است.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

این شهروند با بیان این‌که در فصل‌های بارش، احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد، اظهار کرد: از سال ۸۹ تاکنون، کابل‌های برق در این شهرک روی زمین مانده است و خطرِ مرگ برای ساکنان منطقه در هر روز تکرار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مراجعات ما به اداره برق و حتا بخشداری مرکزی کوهدشت به جایی نرسیده و ترس از برق‌گرفتگی، کابوس زندگی ما شده است.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

این شهروند با اشاره به این‌که برق‌گرفتگی و حتا وقوع آتش‌سوزی در شهرک پارسیان دور از انتطار نیست، تصریح کرد: با وجود خطرهای مختلفی که کابل‌های برق برای اهالی دارد، جای این پرسش و تعجب است که چرا مسئولان تاکنون برای حفظ سلامت اهالی اقدامی انجام نداده‌اند؟!

وی بیان داشت: اگر یکی از اهالی این منطقه بر اثر تاریکی هوا و یا هر دلیل دیگری به کابل‌های برق برخورد کند و دچار حادثه شود، آیا آن وقت مسئولان پاسخگو هستند؟

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

این شهروند با اشاره به استقرار تیرهای برق و علامت‌گذاری پایه‌های آن در شهرک پارسیان تصریح کرد: اگر مسئولان نمی‌توانند ما را از خطر برق‌گرفتگی و خطرهای احتمالی نجات دهند، نصب تیرهای برق را به اهالی واگذار کنند.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

بنابر این گزارش، به گفته بسیاری از کارشناسان تشعشعات ناشی از دکل‌های فشار قوی برق بر سلامت افراد اثر گذاشته و حتا می‌تواند به سرطان خون منجر شود، اما گویا سلامت عده‌ای از شهروندان کوهدشت به همین سادگی در معرض خطر قرار گرفته است.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

براساس قانون، شركت برق عهده‌دار حفاظت از حریم تأسیسات خود است و محیط زیست و معاونت بهداشتی نیز، وظیفه نظارت و كنترل عوامل تهدید‌كننده سلامت را دارند، اما هر کدام از این سازمان‌ها نتوانسته‌اند پس از گذشت ۷ سال نگرانی ساکنان شهرک پارسیان را رفع کنند.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

یکی دیگر از این شهروندانی كه در حریم كابل‌های برق زندگی می‌كند، می‌گوید: در این منطقه ما کمبود آب داریم، مدرسه نداریم، جاده هم خاکی است، اما همه ساکنان این منطقه نگران تردد اهالی در این مسیر هستند، به خصوص برای آن‌هایی که ناآشنا هستند و قدم در این محدوده می‌گذارند.

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

بنابر این گزارش، در نصب دکل‌های انتقال برق، توجه به مسائل زیست‌محیطی حائز اهمیت بوده و این پرسش مطرح می‌شود که آیا اداره کل محیط زیست استان، نظارت کافی بر عملکرد شرکت‌های برق دارد و در صورت بروز سوانح چه کسی پاسخگوی به خطرافتادن سلامت مردم است؟

زندگی زیر دکلهای برق در کوهدشت

شهروندان شهرک پارسیان که در همسایگی دكل‌های برق فشار قوی خانه دارند و زندگی می‌كنند، همیشه در معرض آسیب و خطر هستند. آن‌ها امیدوار هستند که پس از رسانه‌ای شدن دغدغهٔ‌ ۷ ساله‌شان اقدام اصولی و اساسی برای نصب دكل‌ها و سیم‌های برق انجام شود تا دغدغه اهالی و عدم پاسخگویی مسئولان همچنان به قوت باقی نماند.

انتهای پیام/

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: