‍‍
صفحه نخست » اخبار استان کد خبر: ۸۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: ۶۱۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
|

روستای آب‌باریکی در شهرستان کوهدشت از مناطقی است که این روزها با بحران و قطعی آب شرب روبرو بوده و قطعی چهار روزه‌ی آب در این منطقه، گلایه و اعتراض اهالی را به دنبال دارد.

به گزارش آسوبان، در سال‌های اخیر بحران آب در لرستان به دغدغه‌ای جدی برای شهروندان این استان و البته برای دشت‌ها و اراضی کشاورزی تبدیل شده، به گونه‌ای که بحران آب در شهرستان کوهدشت با خالی شدن سفره‌هایِ آب زیرزمینی و البته فرونشست و خودسوزی دشت‌ها روبرو است تا به جای آب از چاه‌های این شهرستان، آتش و نفت بیرون بیاید.

قطعی آب در آبباریکی کوهدشت 

قطعی مکرر آب

افت شدید منابع آبی در شهرستان کوهدشت، نگرانی‌ها را برای تأمین آب شرب و کشاورزی در تابستان تشدید کرده تا سومین شهرستان پرجمعیت لرستان همواره با خشک شدن چشمه‌ها، رودخانه‌ها و حتا قطعی آب در فصول مختلف سال همراه باشد.

بنابر این گزارش، روستای آب‌باریکی از مناطقی است که این روزها با بحران و قطعی آب شرب روبرو بوده و قطعی آب در این منطقه، گلایه و اعتراض شهروندان را به دنبال داشته است.

یکی از ساکنان روستای آب‌باریکی در این خصوص به خبرنگار آسوبان می‌گوید: ساکنان این روستا در تأمین آب شرب خود در مضیقه هستند، به‌طوری که ذخیره آبی که از کوهدشت می‌آوریم، کفاف آب روزانه ما را نمی‌دهد.

قطعی آب در آبباریکی کوهدشت

در رمضان آب نداریم

این شهروند، قطعی آب در ماه رمضان را یک معضل جدی برای اهالی دانست و گفت: قطعی آب در این روستا به چهارمین روز خود رسیده و مراجعات ما به فرمانداری و اداره آب شهرستان هیچ تأثیری نداشته است.

وی با بیان این پرسش که در ماه رمضان آیا روا هست که گاهی حتا در سحر هم آب نداشته باشیم، تصریح کرد: کرایه هر بار رفتن ما به کوهدشت برای تأمین آب، ۴ هزار تومان است.

یکی دیگر از اهالی روستای آب‌باریکی بیان داشت: روزه‌داران روستا با قطعی آب به سختی روزگار گذرانده و روزه‌ی آن ها با بی‌آبی افطار می‌شود.

قطعی آب در آبباریکی کوهدشت

در صفِ آب

این ساکن روستای آب‌باریکی با تأکید بر اینکه تاکنون پیگیری‌هایشان به جایی نرسیده، اظهار کرد: آیا اداره آب باید آب همه روستا را به خاطر بدهی چند نفر از اهالی قطع کند، این وسط اهالی روستا چه گناهی دارند؟!

وی با اعلام نارضایتی از نبود آب آشامیدنی و عدم رسیدگی مسئولان شهرستان کوهدشت خاطرنشان کرد: در این ۴ روز اخیر که آب قطع است، بیش‌تر اهالی برای تهیه آب با چرخ‌دستی به چاه آب اطراف روستا رفته و آنجا برای تأمین آب باید در صف گرما بمانند.

قطعی آب در آبباریکی کوهدشت

 کلنگ‌زنی های ۱۰ ساله

یکی دیگر از اهالی روستا در این خصوص می‌گوید: نبود آب آشامیدنی در گرمای روستا سخت و طاقت‌فرسا است، به.طوری که مردم روستا سخت در مضیقه هستند و نبود آب آشامیدنی داد از اهالی ستانده است.

این در حالی است که استان لرستان، ۱۱ درصد از آب‌های جاری کشور را دارا می‌باشد، اما سهمی کمتر از یک درصد در مهار آبها دارد و سد در دست احداث معشوره در این شهرستان با وجود کلنگ‌زنی های ۱۰ ساله، هنوز روی کاغذ باقی مانده است.

قطعی آب در آبباریکی کوهدشت

آبرسانی با تانکر

از سوی دیگر این شهرستان در محاصره دو رودخانه کشکان و سیمره است، اما از وضعیت بحران آب در این شهرستان به مرزِ هشدار رسیده است. خشکسالی پی درپی و کاهش سفره‌های آب زیرزمینی در کوهدشت، تأمین آب را برای روستاهای این شهرستان سخت کرده، به گونه‌ای که از ۲۳۵ روستای شهرستان کوهدشت، ۳۸ روستا با تانکر آبرسانی انجام می‌شود.

قطعی آب در آبباریکی کوهدشت

دست به دامانِ چاه‌ها و چشمه‌ها

بنابر این گزارش، وقوع خشکسالی‌های ۱۵ سال گذشته در استان لرستان و افت شدید منابع آب زیرزمینی در شهرستان‌های کوهدشت و رومشگان، باعث شده این روزها حتا آب شرب هم در برخی از روستاها وجود نداشته باشد و مردم دست به دامانِ چاه‌ها و چشمه‌ها شوند.

شهرستان کوهدشت که روزی عنوان «انبار غله» لرستان را یدک می‌کشید، این سال‌ها در میان خشکسالی دست و پا می‌زند و همچنان قصه کلنگ‌زنی پروژه سد معشوره در گوش این شهر تکرار می‌شود، پروژه‌ای که قرار بود رؤیای آب در اراضی خشک این شهرستان را تعبیر کند.

انتهای پیام/

گزارش: فاطمه نیازی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: